Papírová nebo vliesová? Jakou tapetu na zeď vybrat?

Pokud se ve světě tapet nepohybujete, pak můžete svůj výběr tapet začít s naivní představou, že si prostě vyberete vzorek, který se vám líbí. Ano, to jak tapeta vypadá, je určitě velice důležité. Avšak neméně důležité je to, z čeho je tapeta vyrobena. Existuje hned několik možností. Kromě papírové a vliesové existují ještě tapety vinylové a textilní. Jaké má každý z materiálů vlastnosti?

Papírové tapety

Jedná se o takovou klasiku. Tyto tapety se prodávají obvykle za nejnižší cenu, což je současně důvod jejich obliby. Výhodou je také to, že jsou dostupné ve spoustě různých vzorech (včetně mačkaného papíru) a barvách. Takže si zcela jistě vyberete. Jak už to tak ale bývá, levný materiál má své mouchy. U papírových tapet je to nízká odolnost proti poškození a vodě. Také aplikace na stěnu je poměrně problematická. Papírové tapety tedy můžete použít zejména do místností, kde nehrozí namočení. Mohou to být tapety do ložnice, obývacího pokoje nebo dětského pokoje.

Fototapeta do ložnice s přírodou

Fototapeta do ložnice s přírodou

Vinylové tapety

To vinylové tapety jsou sice dražší, ale už jsou odolné proti vlhkosti. Můžete je tedy aplikovat i do místností, kde jsou náročnější podmínky. Příkladem je koupelna nebo třeba záchod. Znečištění? Žádný problém! Tapety jsou omyvatelné! Kromě toho jsou vinylové tapety vhodné k překrytí drobných poškozeních na stěně, jako jsou různé praskliny. Odolné jsou také vůči oděru a skvělé je i jejich schopnost tepelně izolovat místnost. Bohužel jsou neprodyšné, takže se nehodí do místností, kde se spí. Jedná se ale o skvělé tapety do kuchyně, koupelny, obývacího pokoje nebo toalety.

Fototapeta do dětského pokoje s princeznou a drakem

Fototapeta do dětského pokoje s princeznou a drakem

Vliesové tapety

Jedná se o prodyšné tapety, které jsou částečně omyvatelné. Upotřebíte je ve všech místnostech, jsou prodyšné a dokonce izolují tepelně. Pokud vás trápí hluk, i s tímto si umí vliesové tapety poradit. Jejich aplikace je jednoduchá a rozhodně rychlejší, než třeba u papírových tapet.

Fototapeta s Eiffelovou věží v ložnici

Fototapeta s Eiffelovou věží v ložnici

Fototapeta do ložnice

Chcete oživit vzhled své ložnice? Fototapeta do ložnice je skvělou možností! Od klasických tapet se liší tím, že jsou tištěny jen na papír či vlies. Navíc můžete získat zajímavé obrazy – například výjevy přírody, známé budovy (typicky Eiffelova věž) nebo zvířata. Do dětských pokojů je pak možné pořídit pohádkové postavičky nebo další veselé motivy. Fototapety na zeď do ložnice nabízí opravdu širokou škálu možností, jak tento problém jednoduše oživit.

Tapety do ložnice

Mezi ideální tapety do ložnice patří papírové. Jsou levné a dostupné v celé spoustě variant. Ať už chcete vyzdobit ložnici v jakémkoli stylu, určitě si vyberete. Naopak se vyhněte vinylovým tapetám, které jsou sice mnohem odolnější vůči oděru, bohužel jsou ale také neprodyšné. Neměli bychom je tedy aplikovat ani do ložnice, ani do dětských pokojů. Vliesové tapety jsou takovým univerzálem, který se hodí také do ložnice.

Fototapeta do ložnice se zvířaty

Fototapeta do ložnice se zvířaty

Tapety do ložnice za postel

Pokud hledáte vhodné tapety do ložnice za postel, můžete volit z nejrůznějších variant. Kromě již zmíněných materiálů se hodí také textilní tapety. Jsou nevšední a luxusní, bohužel si za ně budete muset připlatit. Nejedná se ovšem o jediné možné tapety do ložnice. Není pravdou, že tapetám už odzvonilo! Naopak současné moderní varianty jsou velice přitažlivou možností, jak oživit svůj interiér.

Tapeta do dětského pokoje

Tapety do dětského pokoje mohou být papírové, které jsou levné. Myslete ale na to, že když si děti hrají, může to být trochu náročné. Vyžadovat můžete tedy například omyvatelnost, kterou aspoň částečně splní vliesové tapety. Vinyl je sice plně omyvatelný, nehodí se ale do místností, ve kterých se spí (není prodyšný).

Jak vybrat tapetu

Navštivte internetový obchod https://myloview.cz/, je dobré znát výhody a nevýhody jednotlivých materiálů. Nevystačíte si s jediným materiálem do celého bytu, protože co se hodí do jedné místnosti, nevyhovuje v jiné místnosti. Ještě před nákupem tedy musíte vědět, do které místnosti tapetu budete chtít aplikovat. Konečné rozhodnutí, jakou tapetu zvolíte, může být ovlivněno také vaším rozpočtem. Vliesové tapety jsou sice univerzální variantou vhodnou do všech místností, zaplatíte za ně ale více, než za méně odolné papírové tapety.

Papírová nebo vliesová? Jakou tapetu na zeď vybrat?