Kde se uplatní obkládačky

S keramickými obkládačkami se nejčastěji setkáváme na stěnách v koupelně a kuchyni. Jejich využití je ale mnohem širší, od barových pultů přes schody až ke zděnému i dřevěnému nábytku.

Předností keramických obkládaček je jejich odolnost vůči vodě, vlhku, nečistotám i poškození, proto se nejvíc uplatňují na stěnách koupelen a na zdi nad kuchyňskou linkou. Kapičky vody i nečistota se z nich jednoduše setřou a stěny neutrpí.

Původně byla kamnovými kachli obložena pouze kamna, členitá část přiléhající ke komínu byla jen bíle omítnuta. Na ni byla při pozdější rekonstrukci zvolena tato veselá kombinace obkladů (La Lagartija)

Koupelna celá v obkladech

V koupelnách najdeme obkládačky buď na všech stěnách, nebo jen kolem vany, umyvadla a ve sprchovém koutu. Použít je můžeme ale i na obezdění přední strany nebo boků vany, povrch z nich může mít zděný koupelnový nábytek i niky, orámovat jimi lze zrcadlo.
Nemusíte se obávat, že by keramického materiálu bylo příliš. Koupelnu neoblékneme do jediné barvy a vzoru, ale na různých plochách můžeme barvy či dekory střídat, kombinovat odlišnou strukturu povrchů i tvary a velikosti obkladů. Tak některé prvky zdůrazníme, koupelnu rozčleníme na jednotlivé zóny, malou opticky zvětšíme.

Jednobarevné obklady zvýraznily zděný koupelnový nábytek i špaletu okna, vzorované tvoří rám zrcadla (La Lagartija)

Kuchyně nezůstává pozadu

Spoustu možností poskytuje kuchyně. Keramické obklady nemusí chránit jen stěnu za linkou, zajímavě bude vypadat některá stěna obložená od podlahy až do stropu. Vybereme pro ni například grafický vzor či styl patchwork nebo střízlivější mozaiku.
Tvrdosti a snadné údržby obkladů se dá využít na pracovní ploše kuchyňské linky, na barovém pultíku i na desce stolu. Stejně jako v koupelně i v kuchyni si někdy chalupáři nábytek vyzdí. Pokud nemá zůstat jen omítnutý, řešením jsou keramické obklady. Ty budou praktické také na čelní straně barového pultu, nebudeme se muset obávat okopané zdi nebo dřeva.
Na kachlová kamna se vyrábějí speciální kachle. Ale pokud na ně navazuje zděná lavice, police a podobně, můžeme tyto plochy zkrášlit běžnými obkládačkami a s barvami a vzory si pěkně vyhrát.

Každý schod může být dekorován jiným motivem (La Lagartija)

Obklady v obýváku?

Keramická stěna bude vypadat zajímavě i v obytné místnosti, musíme ovšem pečlivě zvolit její barevnost a dekor. Nejvíc se sem asi hodí velkoformátové obklady se vzhledem přírodního kamene nebo dřeva, případně nějaký efektní vzor ladící s ostatním zařízením.
Ve vstupní místnosti – v předsíni, hale, na verandě má obklad stěny víc praktickou funkci, ale sehraje dobře i roli dekorativní. Efektní i funkční je keramický obklad na podstupnicích schodiště. Může barevně ladit se stupnicemi, ale zajímavější je stupnice ze dřeva nebo hnědé keramiky doplnit pestrými vzorovanými obkládačkami.
Také parapety i prostor mezi vnějšími a vnitřními křídly oken se dají vyložit keramikou. Je to vhodné zvláště tehdy, když máme na oknech květináče.

Ozvláštní nábytek a doplňky

Barevnými obkládačkami můžeme oživit i menší skříňky, především jejich horní desku, ale i boky nebo dvířka. Keramický obklad se hodí i na desky konferenčních a odkladních stolků, ideální bude pro stolky květinové – nemusíme se bát, že vylitá voda zničí nábytek. Také starší dřevěný hranatý podnos prokoukne, když dostane nový povrch z hezkých vzorovaných kachlů.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Jaroslav Hejzlar, Pavel Veselý, archiv firem a Shutterstock

Uložit

Kde se uplatní obkládačky