Inteligentní nábytkové kování

Rubrika: Interiér

Ťuknutí na dvířka stačí, aby se samočinně otevřely, zásuvky vyjedou na plný výsuv, dvířka horních skříněk se plavně vznesou nahoru…

Úložný prostor horních zásuvek InnoTech se při vytažení zvětší rozevřením postranních misek (Hettich International)

Takové zázraky umožňují nové systémy kování bezúchytového nábytku, do jehož výroby se nyní mohou pustit i zkušenější kutilové.

Mít všechno po ruce

Základem současného nábytku zůstávají stejně jako u babiččiny kredence a šatníku z minulého století dvířky zakryté regály a vytahovací zásuvky. Uspořádání, materiály i design se od té doby přizpůsobily stylu moderního bydlení: mít vše přehledně uloženo po ruce, abychom zbytečně neběhali a co nejméně namáhali paže a záda. Kuchyňské linky dostávají nové úložné moduly, skládaná a výklopná dvířka (tzv. výklopy), usnadňující přístup do horních skříněk. Úložnou kapacitu zvyšují pojízdné nebo výsuvné skříňky s regály, koši a zásuvkami přístupnými z obou stran, někdy i rohové otoče.

K téměř neomezenému, rychlému a pohodlnému přístupu k potravinám, nádobí a pomůckám nečekaně přispěli výrobci nábytkového kování. Díky nim malé i velké zásuvky nedrhnou, když je potřebujeme povytáhnout. Tiše a hladce vyjedou po precizních kuličkových výsuvech až na plnou délku, při které se zpřístupní i jejich zadní partie. Podle šířky unesou 30, 50 nebo až 70 kg.

Pořádku v ukládání předmětů, příborů, nádobí nebo potravin a kořenek v zásuvkách napomáhají flexibilní přepážky, mřížky, vaničky, nejnověji i přestavitelné tyčky – tzv. relingy. Tak lze využít jejich plochu do posledního čtverečního centimetru. Předměty uvnitř jsou zafixovány a ani při rychlém zavření se s hlomozem nezpřehází a nepřevrátí.

Bezhlučné zásuvky s dotahem

Kompaktní elektrický pohon ServoDrive, montovaný přímo do zásuvky (Blum)

Špičkoví výrobci nábytkového kování (u nás zejména Hettich International, rakouský Blum a Grass) nabízejí nábytkářům zásuvkové systémy s fascinujícími vlastnostmi. Boční nebo v bočnicích vestavěné lineární mechanizmy s desítkami precizních kuliček a válečků umožňují jejich bezhlučný plný nebo i řízený výsuv. K nim připojené nebo do bočnic integrované hydraulické nebo vzduchové tlumiče zabraňují hlučnému nárazu při zavírání a zásuvku měkce dotáhnou. Jako prst tenké tlumiče zavrtané do stěn nábytku část k zavírání potřebné energie vrátí u bezúchytového nábytku tím, že napomohou k jejich vysunutí při otevírání. Cena takového systému pro jednu zásuvku přijde podle komfortu a provedení od 400 do 1200 korun.

Stavebnice pro kutily

Samotné zásuvky si kutil s truhlářskou zkušeností může smontovat například ze stavebnice InnoTech (od Hetticha), Tandembox (Blum), nebo NovaPro (Grass) ve stovkách kombinací rozměrů, tvarů a materiálů, včetně vnitřního vybavení a doplňků – dělicích příček, držáků talířů a kořenek, příborníků apod. Zmínění výrobci tomu napomáhají názornými návody, katalogy i videem na CD.

Maxizásuvky

Celokovové závěsy dveří Cliptop Blumotion (Blum)

V kuchyních se do obliby dostávají hluboké a širší spodní zásuvky, nazývané XXL nebo kontejnery, schopné pojmout například dvě až čtyři nádoby na tříděný kuchyňský odpad (tzv. sortéry), přepravku s pivem či balení 6 minerálek v PET lahvích. Při plném výsuvu se uživatel nemusí shýbat nebo klekat jako u dosavadních spodních skříněk s dvířky. Inovace neberou konce: hluboké zásuvky bývají vybaveny na okrajích do strany se vysunujícími šuplaty, zvětšujícími úložnou plochu. Prostor pod dřezemzase využijí zásuvky s výřezem pro odpadové trubky, vhodné zejména na úklidové pomůcky.

Otevírají se dotykem

Jak ukázaly průzkumy, některé zásuvky nebo dvířka linky otevírá průměrná domácnost až desettisíckrát ročně! Trendem nábytkového kování se proto stává dotykové ovládání, které je u moderního bezúchytového nábytku nevyhnutelností. Dveře se lehkým dotykem ruky nebo kolena na libovolném místě jejich čel pootevřou, zásuvky vyjedou do plného výsuvu. Dovírání a bezhlučné uzavření zásuvek nezávisle na jejich zatížení zajišťují samouzavírací systémy s pružinou a magnetem.

To vše zvládnou nenápadné, rozměrem malé mechanické prvky inteligentního kování, namontované do konstrukce výsuvu zásuvky, pod její dno nebo zavrtané do korpusu. Obvykle sestávají z magnetického prvku ve dveřích a z kolíkového prvku s tykadlem na jedné a seřizovacím šroubem na druhé straně.

Hitem jsou výklopy

Stavebnice NovaPro umožňuje rychlou sestavu zásuvek (Grass)

Jak mít během vaření přístupné horní skříňky s nádobím, aby přitom otevřená dvířka nepřekážela, vyřešili nábytkáři tak zvanými výklopy – dvířky výklopnými nahoru. Plná nebo prosklená dvířka se ručně nebo elektricky poháněnou mechanikou zdvihnou nahoru, vysoká dvířka se při tom částečně složí. Některé bezúchytové systémy, například TipOn, se otevřou jen pouhým dotykem ruky na čílku či rámu dvířek, zavírat se ale musí opět rukou. Jiné se zavírají pomocí tlačítka.

Nábytek s elektropohonem

Vývojáři nábytku jdou budoucím „inteligentním domácnostem“ vstříc elektricky poháněnými zásuvkami, dvířky nebo výsuvy, otevírajícími se nebo vyjíždějícími samočinně po ťuknutí na čílko nebo po jemném zatažení za úchytku. K tomu potřebné miniaturní elektropohony, připomínající vzhledem motorky automobilových stěračů, jsou do nábytku zamontovány a napájeny bezpečně nízkým napětím (24 V).

Blum je u svého systému Servo-Drive montuje na zadní stěny korpusu skříní, kdežto Grass u systému Sensotronic je umisťuje přímo do mechanizmu výsuvů. Podle směru dotyku na čele zásuvky se zásuvky zavírají nebo otevírají. Rychlost pohybu je stálá bez rozdílu, zda je zásuvka prázdná nebo plně zatížená. Pohony řízené mikroprocesory reagují na sebemenší odpor a zastaví zavírání například při skřípnutí prstu, při nárazu na vyčnívající předmět, u rohových skříní nedovolí, aby se současně proti sobě vyjíždějící zásuvky navzájem srazily.

Rafinované osvětlení

Návrháři takového „elektrického“ nábytku spojili elektrické otevírání zásuvek, výklopů a dvířek s rafinovaným osvětlením skříní. Během otvírání se samočinně rozsvítí LED svítidla skrytá uvnitř. Zajímavé efekty vytvářejí vestavné zářivky s trubicí o průměru pouhých 4 mm, které prosvítí skleněné regály, nebo vedou světlo do jejich předních hran.

www.blum.cz, www.grass.cz, www.hettich.cz

TEXT: ING. JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV FIREM

Inteligentní nábytkové kování