Textil v kuchyni

Ani ve stroze zařízené kuchyni se neobejdeme bez kuchyňského textilu. Co nám tu určitě nesmí chybět?

Pokud nemáme kuchyni jen na ozdobu, ale běžně v ní vaříme, praktický kuchyňský textil je nezbytností. Občas ho sice mohou nahradit výrobky z papíru nebo silikonu, ale do chalupářské kuchyně se textil přece jen hodí víc.

Bez utěrky a chňapky ani ránu

Do naší výbavy by měly patřit utěrky – lněné, bavlněné nebo s bambusovým vláknem, které dobře sají vodu. Hodí se nejen na utírání nádobí, ale můžeme do nich zabalit i pečivo nebo jimi přikrýt čerstvě upečené buchty. Při vaření potřebujeme i dostatečně odolné chňapky na horké hrnce – minimálně dvě, s poutkem nebo s magnetem. Před nákupem je raději vyzkoušíme, protože na drobnou dámskou ruku bývají některé příliš veliké a ruka je pak v nich nemotorná.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Chalupářská kuchyně:

Chalupářská kuchyně

Dokonalá venkovská kuchyně

Kuchyňské pracovní desky

Nástěnné poličky chalupám sluší

________________________________________________________________________

Aby to stolu i nám slušelo

Praktické a hezké jsou textilní podložky pod teplé nádobí, poslouží na lince vedle sporáku i při servírování na stůl, kde budou ladit s ubrusem. Moderní stoly zůstávají často bez jakékoliv pokrývky, ale chalupářskému stolu ubrus sluší. Zvolit můžeme jak velký ubrus splývající přes okraje stolu, tak menší čtvercový nebo obdélníkový napron – nebo napron s ubrusem zkombinovat. Pro slavnostní stolování jsou vhodné i látkové ubrousky, které lze také použít bez ubrusu jako jednoduché prostírání.
Bez zástěry dříve snad žádná hospodyňka do kuchyně ani nevkročila. Moderní ženy si na ni příliš nepotrpí, ale je to škoda. Jednak ochrání naše oblečení, jednak se dnes vyrábějí tak hezké zástěry (i pro muže), že by bylo škoda je nenosit.

Vyšívání, tisk i kanafas

Dříve si naše babičky daly práci s vyšívanými ubrusy, dnes spíš používáme barevné tištěné nebo tkané. Tradiční chalupářskou textilií je bavlněný kanafas s žakárovým tkaným vzorem, takže se dá používat oboustranně. Typické pro kanafas je drobné i větší káro a proužky, dnes je výrobce doplňuje i drobným květinovým dekorem. Kombinací různých vzorů v jedné barevnosti, využití pozitivu a negativu a jednobarevných lemů se dají vytvořit variabilní sady ubrusu, napronů, ubrousků i dalších kuchyňských doplňků. Kanafas může být buď dvoubarevný, tedy barva a bílá, nebo jako vícebarevná drobná i větší kára a pruhy.
Hezká je kombinace kanafasu s bavlněnou krajkou nebo se lnem. Ze lnu mohou být i ubrusy a další doplňky. Do kuchyně se hodí i textil s drobnějším tištěným vzorem s různými přírodními a venkovskými náměty. Vhodné je ale využít jeden vzor na víc věcí.

www.almara-shop.cz, www.ceskykanafas.cz, www.textilzitka.cz, www.leshoubeles.cz, www.bellarose.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Textil v kuchyni

Textil v kuchyni