Dejte chodbě nový život

Ve venkovských domech chodby a předsíně často ryze účelově oddělovaly vytápěné obytné místnosti od venkovního prostoru. Lze je však začlenit do interiéru tak, aby sloužily ještě lépe.

Chodba nebo předsíň se můžou změnit v pohodlnou převlékárnu a šatnu, lze do nich včlenit příruční sklad na kola i na lyže, dokonce se při určitých dispozicích můžou proměnit v místo, kde si můžete vychutnat ranní kávu u okna do zahrady. Přestavět je však často znamená zbavit je některých typických omezení.

předsíň v chalupě

Když je chodba opravená, můžete hledat inspiraci i v obchodech s nábytkem, kde se vhodné kousky do předsíní prodávají. Foto: Petr Živný

Tepelné ztráty

Těmi občas předsíně v chalupách trpí: v minulosti mohly sloužit i jako místa pro potravinové skříně a police a chlad byl žádoucí. V případě, kdy chcete takový prostor aktivněji využívat a lépe propojit se zbytkem domu, je však dobré tepelným ztrátám zamezit. Zaměřte se tedy zejména na vchodové dveře. Stávající lze doplnit těsněním mezi dveře a zárubně, ale i těsněním k prahům. Nebo dveře vyměňte. Současné vchodové dveře jsou obvykle dobře izolované a mohou být vybaveny i zvýšenou bezpečnostní odolností, což na nepravidelně obývané chalupě není od věci.

Pro chodby bývá typická „studená“ zeď, často je ale poměrně snadné namontovat tepelnou izolaci zevnitř a využít spíše jednoduché možnosti tepelného zisku z otevřených dveří do vytápěných místností. V případě zaizolované obvodové zdi takové teplo pro chodbu postačí.

dřevěná chodba

Prostor chodby lze zútulnit i palubkami a dřevěnými doplňky v autentických odstínech. Volte světlé dřevo nebo jemně tónovanou lazuru. Foto: Shutterstock

Má-li předsíň sloužit k ukládání oděvů a bot, převlékání, ale i k případnému dosoušení oblečení, stojí za úvahu i nainstalování radiátoru, topného žebříku nebo například podlahových tepelných rohoží, které lze připojit k stávajícím rozvodům elektřiny a jsou pro lokální instalaci vhodnější než náročná pokládka potrubního podlahového topení. I tak se nevyhnete rekonstrukci podlahy, ale kombinace snadno udržovatelné dlažby či plovoucí podlahy s teplem pod nohama posune komfort užívání chodby výrazně dál.

Zateplení chodby lze řešit i instalací tepelné izolace zevnitř

Pozor na vlhkost

Menší důraz na komfort spolu s absencí oken a nedostatkem možností přirozeného větrání někdy předurčuje chodby k problémům s vlhkostí a plísní. Před jakýmkoli „zabydlováním“ předsíně je tedy nutné pokusit se tyto potíže vyřešit všemi dostupnými metodami.

Začneme-li u těch nejjednodušších, postačí někdy místnost vyklidit, odstavit od stěn různé nepotřebné skříňky na skladování všeho možného, sundat ze stěn staré palubkové obložení a tabulové nástěnné věšáky, stěny očistit, napenetrovat, vymalovat nátěrem se zvýšenou odolností vůči plísním, hodně větrat, přitápět alespoň přímotopným ventilátorem a nějakou dobu počkat, co to udělá.

předsíň v chalupě

Tuto původně tmavou chodbu prosvětluje nejen světlo z dalších místností pronikající oknem nade dveřmi, ale i malba, dlažba a zrcadlové skříně. Foto: Richard Guryča

Klasická vzlínající vlhkost ve zdivu však bude vyžadovat náročnější stavební zásah, který může zahrnovat dodatečné vložení horizontální hydroizolace mezi základy a zdivo, částečné odkopání základů a dodatečné provedení izolací zvenčí, případně osekání původní omítky na vlhké zdi a použití omítky sanační. Každopádně nemá smysl měnit účely užívání vlhké chodby bez toho, aby se situace nějak řešila.

Někdy však opravdu stačí kombinace vytápění a větrání, které v chodbě nebylo. Řešením může být umístění větracího okýnka nebo ventilátoru do obvodové zdi.

minimalistické zařízení předsíně

Minimalistické zařízení, světlé odstíny i klenba dodávají prostoru na zajímavosti. Foto: Shutterstock

Niky a světlo

Chodby a předsíně jsou typicky spíše tmavší, v minulosti nebyl dostatek světla v těchto prostorách nutný. Lze to řešit několika způsoby. Jednoduché je například využít často už existující okno nad vchodovými dveřmi. Malou místnost prosvětlí bílý odstín malby na stěnách, světlý nábytek a obložení, ale i světlejší barva podlahové krytiny.

Pokud jde o nábytek, nabízí se někdy využití původních nik po almarách na potraviny nebo někdy existujících výklenků do už neexistujících pecí a „černých“ kuchyní. Do nich lze umístit nábytek nebo věšáky, případně úhledně vyskládat naštípaná polena do kamen. To vše za předpokladu, že jsou opravené a nedrží se v nich vlhkost nebo plíseň. Rozhodně je nezazdívejte, mohou dát prostoru zajímavý členitý ráz nebo umožní „zapustit“ skříň do stěny, což je velmi praktické.

Co vás čeká?

  • Vystěhování starého nábytku, odstranění obložení, výměna či utěsnění vchodových dveří.
  • Odvlhčení, odstranění plísní, dodatečná tepelná izolace „studené“ stěny.
  • Výměna podlahy včetně možné instalace podlahového topení.
  • Vybudování větracího okýnka, okna nebo montáž ventilátoru.

Text: Richard Guryča
Foto: Richard Guryča, Petr Živný a Shutterstock

Dejte chodbě nový život