Noční stolky

Rubrika: Interiér

K posteli patří noční stolek. Je třeba někam postavit budík, odložit rozečtenou knihu, za dvířka nebo do zásuvky uklidit léky, brýle a další věci.

Speciálním typem stolku je stolek noční, který má místo vedle postele. Možná vám připadá, že tenhle kus nábytku, s háčkovanou dečkou na horní desce, patřil do ložnic našich prarodičů a v moderních ložnicích je už přežitkem.

Nevelký stoleček vzhledem spíš připomínající malou skříňku (klasicky nabízel jednu zásuvku a prostor za dvířky) měl praktickou funkci. Stála na něm noční lampička a budík, do zásuvky se dávaly léky, brýle, kapesníky a podobně, prostor za dvířky byl původně určen na ukládání nočníku. Ten dnes není nutností, ale věcí, které potřebujeme mít v posteli při ruce, je stále dost.

K čemu je noční stolek

Většinou se stejně jako naši předci neobejdeme bez lampičky a budíku. Kdo si rád čte před spaním, má tu knížku nebo časopis, řada lidí na něj odkládá mobilní telefon, jiní šálek s čajem. Do uzavřené části stolku schováváme léky, krém na ruce, pouzdra s brýlemi i další knihy. V promrzlé chalupě se hodí i teplé ponožky, svetr nebo pléd. A každý určitě přijde na další věci, které u postele potřebuje. Otázka tedy zní, jaký stolek si pořídit.

Zásuvka je praktická

Podobu našeho nočního stolku by mělo určovat, co všechno na něm a v něm chceme mít. Na výběr jsou stolky uzavřené, s větším úložným prostorem – s jednou zásuvkou a prostorem za dvířky, s otevřenou nikou a dvířky nebo se zásuvkami na celou výšku.

Kdo si vystačí s pár věcmi a nepotřebuje tu mít kompletní vydání Čapka nebo huňatý maxisvetr, může zvolit subtilnější stolek – s jednou zásuvkou a otevřenou poličkou. Minimalisté si vystačí s malým stolečkem jen se zásuvkou nebo i bez ní.

Decentní i barevné

V přírodní barvě dřeva, mořené, s výrazným barevným nátěrem i malované. Strohý tvar, ozdobně soustružené nožky, plasticky řešená dvířka. Ze dřeva i z kovu. Všechny tyto a další podoby může váš stolek mít. Koupit se dá současně s postelí, se kterou bude vzhledově tvořit komplet. Nebo si ho pořídíte samostatně, ať už bude podobný posteli, nebo naopak odlišný stylem i barevností – tenhle malý kousek nábytku může totiž ložnici hezky oživit.

Vedle postele ale nemusí stát jen klasický noční stolek. Využít se dají velikostí vhodné stolky odkládací, konzolové i další. A kdo má rád netradiční věci, postaví si vedle postele třeba velký starý radiopřijímač, vyřezávanou židli, truhličku a podobně – i ty dobře poslouží. U dvoupostele nemusí být ani oba stolky stejné, klidně zvolte každý jiný – jaký se vám hodí.

www.art-style.cz, www.art-meridian.cz, www.blackox.cz, www.ikea.cz, www.kika.cz, www.mirland.cz, www.starakrasa.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ A ARCHIV FIREM

Noční stolky

Noční stolky