Čajový dýchánek

čaj ve skleněném šálku

Dobrý čaj je nejlépe pít čistý, ale někdo si ho rád dochucuje cukrem, medem nebo citronem. Foto: Shutterstock

Aby měl čaj tu správnou chuť a vůni a neztratil nic ze svých cenných látek, nesmíme jeho přípravu podcenit. A abychom si ho opravdu vychutnali, nezapomeneme ani na správné servírování.

Každý druh čaje vyžaduje ke spaření jinou teplotu vody a dobu louhování. Praktickými pomocníky jsou varné konvice s ukazatelem dosažené teploty vody nebo ještě lépe takové, u nichž lze požadovanou teplotu přímo nastavit. V některých varných konvicích vodu na čaj nejen ohřejeme, ale rovnou v nich čaj i uděláme – obsahují čajové sítko.

Teplota vody na čaj

Černý čaj90-100ºC
Zelený čaj60-80ºC
Žlutý čaj80ºC
Bílý čaj60-80ºC
Maté65-75ºC
Rooibos90-95ºC
Ovocný čaj100ºC
Bylinkový čaj80-100ºC

Většinou ale připravujeme čaj ve skleněných, porcelánových nebo keramických konvicích. Sítko, do kterého sypeme čaj, bývá někdy jejich součástí nebo použijeme samostatně koupené čajítko. To může být kovové, skleněné, z plastu. Existuje v mnoha tvarech a velikostech, pro bylinkové směsi je potřeba větší. Čaj lze pohodlně připravit i v konvicích zvaných french press, které máme spíše spojené s kávou. Po vylouhování stlačíme pomocí jemného sítka čajové lístky na dno konvice a servírujeme již čistý lahodný nápoj. Nejjednodušší možností je pak čaj v sáčcích.

vyšší keramický hrnek s lučním kvítím

Do vyššího keramického hrnku Luční kvítí se vejde 300 ml čaje. Dárková krabička, ve které se prodává, se hodí třeba na sušenky (foto: decoDoma)

Klasický čajový šálek je širší a nižší, o obsahu do čtvrt litru. Někteří milovníci tohoto nápoje se obejdou bez konvice a čaj si dělají rovnou do velikého hrnku, který má i více než půl litru. Ten může být jak nízký, tak vysoký, často je z robustnější keramiky. Čaj lze pít samotný, někdo si ho ale rád dochutí cukrem, medem, citronem či sirupem.

růžový čajový šálek

Dobrý čaj si vychutnáme v krásném porcelánovém šálku. Foto: Shutterstock

Text: Iva Tvrzová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Čajový dýchánek