Jak zvolit kvalitní čalounění

Pohodlný sedací nábytek bývá většinou čalouněný. Ale zatímco u celodřevěného nábytku můžeme i po celkem zběžné prohlídce zjistit, jak kvalitně je udělaný, u čalouněného je to těžší. Čeho si při koupi pohovky nebo křesla proto všímat?

Jako první nás většinou u čalouněného nábytku zaujme barevnost a vzor potahové látky. Pro pohodlné sezení je všem důležitější to, co se skrývá pod ní – výplň. A u látky je zásadní kvalita.

Co je pod povrchem

Jednou z mnoha praktických věcí, kterou uvítáte u pohovky Levi, jsou snímatelné potahy na suchý zip (Jech)

Výplní mohou být polyuretanové pěny různé tuhosti a elastičnosti, které se dnes používají nejčastěji. Ideální je kombinace různě tuhých pěn. Kvalita pěn se udává v kg/m³, pěna v pohovce by rozhodně neměla mít pod 30 kg/m³.

Výplň vnitřku čalouněného sedacího nábytku mohou tvořit i pružiny v kombinaci s dalšími materiály. Pohovky s vlnovcovou pružinou jsou měkčí a mají vyšší životnost, bonellové pružiny zas mají vyšší tuhost. Dalším typem výplně je peří, které dodává čalounění měkkost. U sedacího nábytku se většinou kombinuje několik druhů výplní – v sedácích jsou pevnější, v opěradlech a područkách měkčí.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Nábytek a péče o něj:

Pohodlně se usaďte

Jak omladit nábytek

Barvy ve spreji

Tabulová barva

Voskový olej na dřevo

________________________________________________________________________

Jaká výplň se v nábytku skrývá, by měl vědět prodejce. Důležité ale je si pohovku nebo křeslo dobře vyzkoušet. Někdo má rád tužší sezení, jiný se s oblibou zaboří do měkkých polštářů.

U některých pohovek na míru si může zákazník určit nejen rozměry, ale i tuhost sedáků a opěráků a také samozřejmě potahový materiál. Pohovka Claude může mít třeba potah připomínající semiš (Livelo)

Bohatá škála potahových materiálů

Na potahy lze použít tkaniny přírodní ï syntetické, nebo jejich směsi, a to v různých povrchových strukturách (kvalitní látka může imitovat i povrch kůže). Mezi ty přírodní patří vlna, bavlna, len a hedvábí, k syntetickým akryl, nylon, polypropylen, polyester. Vedle toho lze zvolit přírodní nebo umělou kůži. Kůže je příjemná a hebká na dotek, má odolný povrch a je nenáročná na údržbu.

Výběr potahového materiálu záleží nejen na vkusu zákazníka, ale i na tom, jak bude nábytek užíván. Jinak je namáhán sedací nábytek v jednočlenné domácnosti a jinak v rodině s několika dětmi a psem. Podle toho volíme odolnost materiálu a případně i speciální povrchové úpravy potahů.

K nim patří například antibakteriální úprava, úprava odpuzující tekutiny, či úprava usnadňující snadné odstranění nečistot (technologiie Aqua clean).

Kvalita potahové látky

Lněný potah dává pohovce Bidart ležérní vzhled, kvalitní výplň s vrstvou peří poskytne dokonalé pohodlí (Le Patio)

Důležitým parametrem je odolnost proti prodření, takzvaná hodnota Martindale. Při testu se otáčí normovaný plstěný kotouč pod určitým tlakem na povrchu textilie tak dlouho, až se přetrhnou první dvě niti zkoušené tkaniny nebo kdy dojde k úplnému prodření látky (u pleteniny). Pro běžné používání v domácnosti vyhovují látky, u kterých se Martindale pohybuje v rozmezí 20 000 až 30 000 cyklů. Čím vyšší číslo, tím vyšší odolnost. Ty nejkvalitnější látky vydrží až 100 000 cyklů. Lze zobecnit, že látky s hustější vazbou a tenčím vláknem jsou odolnější.

Dalším faktorem kvality je gramáž látky, čím vyšší, tím je látka hutnější (pevnější). Mějte na zřeteli i stupeň žmolkování a stálobarevnost.

AQUA CLEAN

Povrchová úprava látky umožňuje odstranit skvrny pouze pomocí vody a za minimum času. Jde o většinu skvrn vzniklých v domácnosti (víno, inkoust, omáčky, tuk, čokoláda, krém atd.), v některých případech se můžeme zbavit i skvrn od propisovačky a fixu.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Jak zvolit kvalitní čalounění