Dřevěné konstrukční prvky

Jedním z důležitých kritérií při výběru dřeva je samozřejmě cena. Můžete použít běžné stavební řezivo, případně si připlatit za speciálně sušené dřevo nebo přesné lepené profily.

Budete-li nakupovat standardní stavební řezivo v některé z obvyklých kategorií (prkna, fošny, hranoly či latě), zpravidla se už u této základní varianty můžete spolehnout na určitý garantovaný stupeň kvality. Dřevo totiž musí splňovat předepsané pevnostní a vlhkostní charakteristiky a normy. Vzhledem k ještě stále poměrně vysokému procentu vlhkosti však musíte při použití tohoto řeziva počítat s jeho možným vysycháním a následnou dilatací konstrukce. Pokud je pohyb v důsledku vysychání a tvarová nestabilita dřeva nežádoucí, lze tomu alespoň do jisté míry předejít nákupem speciálně sušeného dřeva, které má rovněž garantované procento vlhkosti.
Ani u tohoto řeziva však nelze docílit dokonalé stálosti, protože v důsledku nestejnoměrného vysoušení se mohou objevit například problémy s dokonalou rovnosti delších kusů.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Stavební dřevo:

Dřevěné stropy

Dřevěné rámové konstrukce

Druhy stavebního řeziva

Kvalita dřeva podle letokruhů

Jak skladovat řezivo

________________________________________________________________________

KVH hranoly

Dokonalé přesnosti při práci a rozměrové spolehlivosti docílíte, pokud jako stavební či konstrukční řezivo použijete tzv. KVH hranoly.
Jde o výběrový technicky vysušený materiál a kromě toho jsou profily nastavované speciálním zubovitým spojem, který umožňuje tyto dřevěné konstrukční prvky „natáhnout“ až do délky 16 metrů při zachování pevnosti a stability. Profily se využívají i k výrobě dalších prvků dřevěných konstrukcí, například v kombinaci s OSB deskami.
Z hlediska ceny jde samozřejmě o řešení nákladnější než při použití běžného stavebního řeziva. Ceny se počítají za běžný metr a zvyšují se s tloušťkou profilu. Například běžný metr hranolu o rozměrech 40 × 70 mm stojí zhruba 40 korun, za metr hranolu o rozměrech 40 × 120 zaplatíte u různých prodejců kolem 65 korun.

Z KVH hranolů lze stavět i zahradní domky, pergoly či altány

Lepené dřevěné prvky

Nejvyšší tvarové a rozměrové stability dřevěných konstrukcí docílíte s použitím lepených nosníků z technicky sušených fošen nebo hranolů, které jsou plošně spojené (slepené) ze dvou anebo tří vrstev těchto prvků. Pro vytvoření potřebné délky jsou přířezy nastavovány zubovitým spojem podobnému spojům u KVH hranolů. I tyto přířezy se vždy dodávají ohoblované.
Lepené lamelové nosníky (např. BSH hranoly) jsou vhodné zejména pro použití jako konstrukční materiál při zhotovení nosných konstrukcí staveb ze dřeva a střešních konstrukcí. Lze je použít jako různé sloupy, průvlaky, vaznice, krokve či kleštiny, ale i jako součást konstrukcí při stavbě pergol, garážových přístřešků, altánů či jiných menších staveb.
BSH hranoly jsou vyrobené z vrstvených a vzájemně slepených lamel jednoho druhu dřeva. K jejich už zmíněným výhodám patří stabilní rozměry, jsou ale rovněž velmi pevné, nabízejí nadstandardní rozměrové možnosti a přitom stále zůstávají přírodním materiálem s jeho ceněnými vlastnostmi.
Potřebujete-li ne zcela běžné tvary konstrukčních prvků, jako jsou například různé oblouky, nebo dokonce kruhové či oválné tvary dřevěných dílů, lze k tomu využít lepené lamely. Sestavují se z tříděných prken, délkové nastavení se dělá pomocí osvědčených zubových spojů stejně, jako u KVH profilů. Výhodou této technologie je možnost vyrobit lamely libovolných požadovaných tvarů, které se zároveň vyznačují vyšší pevností a tuhostí oproti rostlému dřevu zejména díky vysušení desek ještě před lepením a rovnoměrnému rozložení suků.

Technologie lepení lamel z desek umožňuje vytvořit dřevěné konstrukční prvky rozmanitých tvarů

Jak dobře nakoupit

Při hledání nejvýhodnější cenové nabídky vždy záleží na množství. Nakupujete-li větší objem běžného stavebního řeziva, ověřte si ceny na několika nejbližších pilách. Ceny se zpravidla výrazně neliší, konečnou částku však může ovlivnit výdaj za dopravu.
U menšího množství dřeva, například na stavbu pergoly či opravu krovů nebo podobné práce spíše menšího rozsahu, se vyplatí dovézt je i od specializovaných prodejců řeziva, ze stavebnin nebo z hobbymarketu. Dřevo je tam obvykle dražší než na pile, vyšší cenu však může kompenzovat komfort při nákupu, snadný a přehledný výběr a možnost jednoduše naložit a odvézt přesně tolik materiálu, kolik budete potřebovat. Případně i možnost snadno dokoupit nějaký chybějící.
Lepené hranoly a lamely, uměle či přírodně sušené dřevo a další vyráběné konstrukční prvky ze dřeva koupíte rovněž na některých pilách, u specializovaných firem a některé základní prvky (např. KVH hranoly) i v hobbymarketech. Zvláště u většího množství se opět vyplatí porovnat internetové ceníky více prodejců a kalkulovat i s odlišnými cenami dopravy. Téměř jakýkoli stavební materiál v jakémkoli množství je v současné době možné objednat i prostřednictvím e-shopu s dopravou až na staveniště nebo si nechat objednávku připravit v některém z výdejních míst a ušetřit za platbu dopravci.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Dřevěné konstrukční prvky