Mazaniny a potěry

Použití velké profesionální brusky je rovněž jednou z možností, jak docílit dokonale rovného a hladkého povrchu betonových podlah

Použití velké profesionální brusky je rovněž jednou z možností, jak docílit dokonale rovného a hladkého povrchu betonových podlah. Foto: Shutterstock

Ve stavebnictví se pro betonové vrstvy podlahy běžně užívají pojmy mazanina a potěr. I u suchých pytlovaných směsí se často setkáte s výrazy potěrový beton či beton vhodný na mazaninu.

V každém případě se vždy jedná o beton, rozdíl je jen v tloušťce vrstvy. Na tenčí vrstvu je tedy vhodný beton z jemnějšího štěrku a použití dostatečného podílu cementu ve směsi.

Podklad a vyrovnání

Betonová mazanina je podlahová vrstva betonu, jejíž optimální tloušťka se u obytných budov pohybuje v rozmezí 50–100 mm. U nadměrně zatěžovaných podlah je to až 300 mm.

V některých prostorách může tvořit mazanina kompletní podlahovou vrstvu. Jsou to místa, kde příliš nezáleží na vzhledu ani na dokonalé hladkosti povrchu podlahy, tedy například sklepy, dílny či garáže nebo zemědělské objekty.

Cementový (betonový) potěr je vrstva betonu v podlahové konstrukci o síle do 50 mm. Stejně jako betonová mazanina má funkci podkladní, vyrovnávací a roznášecí a kromě zmíněné tloušťky ho od mazaniny odlišuje i zmíněné použití štěrku menší frakce (nižší zrnitosti) právě kvůli tomu, že se beton pokládá v tenčí vrstvě.

Různé typy podlah

Betonový potěr bývá u novostaveb základem tzv. těžkých plovoucích podlah. Nejde ale o známý způsob pokládky z desek (laminát, dřevo) na volno, spojovaných pouze na pero a drážku. V tomto případě máme na mysli položení vrstvy betonu na izolační vrstvu (z minerální vlny). Na potěr se pak standardně pokládá pochozí vrstva (lamely, desky, PVC pásy, parkety).

Kvalitně položený, vyrovnaný a uhlazený potěr může sloužit i jako finální vyrovnávací vrstva podlahy. V takovém případě se pokládá přímo na mazaninu bez dalších úprav.
Silnější mazanina a tenčí potěr mohou být v podlaze odděleny separační vrstvou, kterou nejčastěji tvoří hydroizolace a ochranná fólie. V takovém případě se jedná o potěr s ochrannou funkcí, který mimo jiné vyrovná podklad pro další pokládku podlahy (desek, lamel).

Nezapomeňte

  • Vrstvou betonového potěru můžete upravit a zkvalitnit i stávající starou betonovou podlahu. Tak lze nejen vyrovnat samotný původní betonový povrch, ale i srovnat výšku podlah v jednotlivých místnostech staršího domu, pokud ho rekonstruujete.

Autor: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Mazaniny a potěry