Vana, nebo sprcha?

Pro leckoho je dilema, zda si do nové koupelny pořídit vanu, nebo sprchový kout. Obojí má své výhody. Záleží i na tom, jaké možnosti pro umístění sprchy nebo vany koupelna nabízí.

Hlavním kritériem, zda se rozhodnout pro sprchu nebo vanu, je velikost koupelny. Sprchový kout se podaří umístit i tam, kam by se vana, ani ta nejmenší, nevešla. Pokud místem omezeni nejsme, můžeme si dopřát obojí, sprchování i poležení ve vaně – každý z rodiny si pak vybere podle svého přání a momentální nálady. Jestliže musíme mezi vybavením koupelny volit, zvážíme všechny výhody a nevýhody, které vana a sprcha nabízejí.

Sprcha šetří čas i peníze

Kromě již zmíněné úspory místa na sprchový kout (i když si lze dopřát také takový, který bude svými rozměry půdorys vany přesahovat) má sprcha další výhody. Sprchování netrvá tak dlouho, takže ušetříme čas. Spotřebováváme méně vody, zvláště při používání sprchové hlavice s úsporným rozmístěním trysek, a tím pádem i méně energie potřebné na její ohřev. Je to nejen ekologické, ale především tím šetříme peníze.
Sprchování je i hygieničtější, protože pot a prach z těla ihned spláchneme – kdežto ve vaně zůstávají nečistoty ve vodě, ve které ležíme. Je i šetrnější k pokožce, která delším pobytem ve vodě netrpí – znáte tu svraštělou kůži především na rukách?
Sprchový kout je dobře přístupný i pro lidi s fyzickým handicapem a seniory, kteří mají pohybové problémy. Když sprchu vybavíme sedátkem, má tu sprchující se dostatek pohodlí.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Koupelna:

Topení do koupelen

Dřevo v koupelně

Sauny a saunové kabiny

Typy van

Malá, nebo velká koupelna?

Koupelna (nejen) pro seniory

________________________________________________________________________

 

Relaxace ve vaně

Ale i vana má své zastánce. Dokáže poskytnout příjemnou relaxaci celému tělu po únavném pracovním dni nebo sportovním výkonu. Lze se na dlouhé minuty (někdy až hodiny) ponořit do vody obohacené třeba o vonné oleje, výtažky z bylin, rašeliny a podobně. Zvláště když přijdeme domů vymrzlí, je příjemné se prohřát ve vaně plné teplé vody. Speciální masážní vana nebo i masážní podložka dopřejí koupajícímu se osvěžující podvodní masáž. Ve vaně se dá jen tak odpočívat, číst si, poslouchat hudbu…
Vana samozřejmě umožňuje i sprchování, takže ani toho se ten, kdo má vanu, nemusí vzdát. Nevýhodou u běžných van je ovšem menší prostor pro nohy i pro pohyb při sprchování vůbec. Proto se vyrábějí i vany, na jednom konci do kulata rozšířené – ty poskytnou dostatek místa jako menší sprchový kout. Součástí je i sprchová zástěna.
Největší nevýhodou vany je velká spotřeba vody. Výrobci nabízejí těm, kteří se vany nechtějí vzdát, ale ani nechtějí tolik platit za vodu, úsporně řešené vany. Poskytují dostatečný komfort pro ležící tělo, ale mají na rozdíl od jiných menší objem.

Vany mají mnoho podob

U van si můžete vybrat z litinových, ocelových smaltovaných, van z litého mramoru, keramických i akrylátových. Stále větší výběr je v samostatně stojících vanách, které jsou perlou každé koupelny. Jejich vzhled je elegantně jednoduchý, nejčastěji mají oválný tvar. Zaoblení šetří prostor a také vanu opticky zeštíhluje. Někdy stojí přímo na zemi, jindy na originálním podstavci z kovu či dřeva. Vany v retrostylu mají historizující nohy.
Některé vany jsou obloženy panelem, jehož povrch nejčastěji imituje dřevo, ale mohou být i zapuštěny do pódia. Stěny van (ale i ostatní sanitární keramiky) se elegantně ztenčují.
Pro větší jistotu při pohybu mohou být vany vybaveny chromovými madly. Proti uklouznutí je dno některých van opatřeno protiskluzovou úpravou antislip, která je vybroušena přímo do smaltu, proto nehrozí mechanické odstranění, jako je tomu u lepených antislipových úprav.

Litinové vany

Návrat k litinovým vanám, které jsou bytelné a spolehlivé, představuje návrat k tradici i léty prověřenému materiálu. Na něj vsadila například značka Roca. Její vany mají skvělé izolační vlastnosti i vysokou odolnost vůči tlaku. Voda si v nich uchová teplotu po delší dobu. Výhodou litinových van je také jejich výdrž, užívat je můžete klidně několik desítek let. Nezničitelnost zaručuje 0,7 mm silný smalt a hlavně dvoufázové smaltování, které zajistí, že při pádu jakéhokoliv předmětu do vany nemůže dojít k jejímu odření.

Nové materiály a technologie

Revoluční materiál SaphirKeramik od společnosti Laufen se objevuje v nové kolekci Val. Jednoduché elegantní linie, extrémně úzké okraje a kvalitní povrchová textura řadí tyto výrobky mezi celosvětový unikát. Nebývalé tvrdosti vysoce odolného materiálu je dosaženo přidáním korundu. Smícháním jílu s křemičitou surovinou dostává SaphirKeramik svoji zářivě bílou barvu.
Značka Bette může nabídnout vanu Lux ze smaltované oceli, což je precizně svařovaný monolit bez jediného znatelného spoje.

Sprchové kouty

Nejjednodušší řešení nabízejí hotové sprchové kabiny, které jen postavíme a napojíme na rozvod vody a kanalizaci. Mnohem větší variabilitu při využití prostoru i ve výsledném efektu ovšem umožní stavba z jednotlivých komponentů, kdy si sprchový kout „poskládáme“ podle svých představ a potřeb ze sprchové vaničky nebo dlažby, obkladu stěny, sprchové zástěny a sprchové baterie nebo sprchového panelu. Například vaničky BetteFloor Side se vyrábějí ve 21 rozměrech od 90 x 90 do 160 x 120 cm a ve 22 matných barvách.
Sprchový kout lze situovat do výklenku, do rohu i k jedné stěně. Podle toho zvolíme sprchovou zástěnu – může prostor úplně uzavírat nebo ponechat jednu či dvě strany volné. Stěny jsou vyrobeny většinou z 8 milimetrů silného bezpečnostního skla, často i ošetřeného speciální úpravou, aby na nich neulpívaly kapky vody a stěny se jednoduše čistily. Velmi elegantní a nenápadné jsou zástěny bez rámů.

Sprcha s vaničkou i bez ní

Trendem jsou velmi nízké sprchové vaničky splývající s úrovní podlahy, které posilují dojem prostornosti a eliminují riziko zakopnutí. Například vaničky BetteFloor Side se díky minimální instalační výšce (od 65 mm) hodí jak do novostaveb, tak do rekonstruovaných budov. Stále oblíbenější jsou i sprchy bez vaničky – odtokový kanálek je zapuštěn přímo do dlažby.
Opačnou možností jsou vysoké, takzvané sedací vaničky, které umožňují naplnit je do určité výšky vodou a při mytí si sednout na integrované sedátko. Malým dětem poslouží i jako vanička. Mezi hluboké vaničky patří například model Sabina firmy Ravak. Vanička čtvrtkruhového půdorysu o rozměrech 80 nebo 90 cm má hloubku 27 cm a sedátko.
Čtyřúhelníkové půdorysy patří mezi nejoblíbenější. Uživatel si navíc může zvolit stranový nebo rohový vstup, křídlové, otočné či posuvné dveře. Dalším favoritem jsou čtvrtkruhové sprchové kouty, které mají minimální počet hran. Vyznačují se pohodlným vstupem s posuvnými nebo křídlovými dveřmi. Méně obvyklá je půlkruhová varianta.

Chytrá sprcha

Nezbytnou součástí sprchového koutu je baterie s pevnou hlavovou a ruční sprchou. Efekt padajícího deště vám nabídne hlavice o širokém průměru. Zvolíte-li sprchu s masážním panelem, můžete si dopřát díky různým tryskám také osvěžující masáž těla.
Společnost Grohe představuje jedinečný systém Grohe Rainshower® s inovativním tlačítkovým ovládáním SmartControl. Stisknutím jednoho z tlačítek na panelu je možné zvolit a spustit požadovaný režim proudu, zatímco otáčení tlačítka reguluje objem tekoucí vody. Součástí je také tlačítko SafeStop, které zabraňuje nastavení vyšší teploty než 38 °C.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

 

Vana, nebo sprcha?