Stoličky a štokrlata

Dřevěnou stoličkou nebo štokrletem můžeme dodat svému domovu atmosféru starých časů. Nejde ovšem pouze o dekorativní doplněk, ale i o praktického pomocníka.

Štokrlata z časů našich babiček mívala i šikovný úložný prostor. Jestli tento kousek nábytku nemáte, vězte, že dříve byl běžnou součástí každé domácnosti. Svědčí o tom i mnoho odborných názvů, kterými se sedadlo pro jednu osobu nazývalo. Český slovník věcný a synonymický 2, Praha 1974, s. 1484n., uvádí kromě odborných názvů vztahujících se k určité činnosti (verpánek, překládka, zásed a podobně) pojmenování sedadlo, židle, stolice, taburet, štokrle, šamrle, legátka. První zmínka o přenosném sedátku je doložena z 9. stol., četněji se slovo objevuje až ve 12. století. Ale vraťme se do současnosti a ke klasické stoličce.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Stylové doplňky:

Vypínače a zásuvky na chalupy

Koutní skříňky

Kliky, kování a panty

Do truhly, nebo do kufru?

Porcelán a keramika

________________________________________________________________________

Pamatujeme si je z dětství

Pamatuji si, že dědeček míval v prostoru pod poklopem této šikovné stoličky kartáče a krémy na čištění bot. Ty vyndal, na stoličku si sedl a čistil boty, pěkně jeden pár za druhým. Pak vše zase uklidil a štokrle odnesl do předsíně.
Na dvoře měl z chléva po krávě udělanou dílničku a tady byl starý kredenc s potřebami, které doma překážely. Bylo tu také štokrle, starší, oprýskané, dnes bychom řekli ve stylu Provence, a mělo dokonce opěradlo jako židle. V sedátku se zase ukrývalo drobné nářadí na domácí opravy.

Současné modely

I dnes jsou stoličky a štokrlata k sezení k dostání, ponejvíce jsou vyrobeny z masivního dřeva a většinou postrádají vzpomínaný úložný prostor nebo zásuvku. Ty, které slouží jako lehké přenosné sedačky, jsou obvykle polstrované nebo potažené kožešinou či kůží. Některé stojí i desítky tisíc korun. Můžeme sem přidat i taburety, které se použí­ vají k sezení, jako podložky pod nohy nebo také jako odkládací stolky.

Klasické stoličky poslouží jako schůdek, když potřebujeme dosáhnout do horních polic kuchyňských skříněk a skříní. U kamen na ně usedáme při vybírání popele a v dětském pokoji je užijeme k posezení místo malé židličky.

 

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem

Stoličky a štokrlata

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Stoličky a štokrlata