Dlažba v retrostylu

Rubrika: Interiér

Předěláváte chalupu a zdá se vám, že velkoformátové lesklé dlaždice, které jsou dnes tak v módě, nejsou na podlahu venkovské síně ani koupelny to pravé? Pěkná dlažba ve starém duchu přitom existuje.

Kolekcím obkladů a dlažeb navazujícím na historickou dlažbu, které kdysi vyráběla keramička RAKO a které chalupám tolik slušely, se dnes říká historická, vintage, retrodlažba, secesní dlažba či dlažba s patinou. Vycházejí z původních vzorů a dnes je u nás kromě firmy Haniš historická dlažba z Černilova u Hradce Králové žádná česká keramička běžně nenabízí. Trh se tak otevřel produkci z Itálie, Španělska a třeba i Francie.

Tyto kolekce jsou stále více vidět a  mnohé chalupáře mohou zaujmout, neboť vyhovují vzhledem, rozměry i matným povrchem. Obvykle umně kombinují retroprvky a moderní styl. Některé mají již z výroby „olámané hrany“ a „oprýskanou glazuru“. Tlumené pastelové barvy a mozaikové vzory připomínají dobu našich babiček a dědečků. A hodí se jak do síní a chodeb, tak do obytných místností, kde jejich krása vynikne především tam, kde je dost volného prostoru a kde je můžeme dostatečně vnímat.

Jak na údržbu

Aby mohly vzory a barvy dlažby vyniknout a neztrácely na kráse, musíte se o ně pravidelně starat. Na úklid a ošetření používejte prostředky určené právě pro tento účel, nejlépe přímo od výrobce dlažby. Na čištění spár lze použít prostředek CL 803. Mastnotu a organické zbytky rozpustíte přípravkem CL 810, na cement, rez a vodní kámen působí CL 802.

Všechny jmenované přípravky jsou z produkce RAKO. Na mytí cementových dlaždic se osvědčilo mazlavé draselné mýdlo.

text: Martina Lžičařová

foto: archiv firem

Dlažba v retrostylu

Dlažba v retrostylu