Speciál: Porcelán a keramika


Pracovní vytížení nepřeje rodinnému stolování. Prostřete si hezky stůl alespoň o víkendu. Společně posnídejte i poobědvejte. Vytáhněte staré kousky nádobí po babičce a užijte si pohodu a klid, který vám chalupa nabízí.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Stylové doplňky:

Vypínače a zásuvky na chalupy

Stoličky a štokrlata

Koutní skříňky

Kliky, kování a panty

Do truhly, nebo do kufru?

________________________________________________________________________
Sváteční servis po babičce již není úplný? Tak si pořiďte novou základní sadu a příležitostně ji doplňujte porcelánem nebo keramikou, kterou již doma máte.
Základní výbava by měla obsahovat: mělký a hluboký jídelní talíř, dezertní talířek, kávový a čajový šálek s podšálkem, misku na kompot. Hodit se bude i velká mísa na salát, servírovací talíř nebo tác, polévková mísa a omáčník i konvice na čaj a kávu. Určitě najdete i porcelánové pekáčky, misky a další nádobí na podávání pečiva, salátů, knedlíků, masa a zeleniny.

Základem je bílá sada

Pořiďte si bílý nebo jemně barevný základní porcelán a doplňujte jej nádobím s dekorem nebo vhodnou keramikou. Hlavně bílý porcelán by neměl ve výbavě chybět, protože jím prostřeme slavnostní stůl stejně dobře jako jídlo všedního dne.

Sváteční příležitost doladíme právě nádobím po babičce a vhodným prostíráním, svícny a dalšími doplňky. Na jednobarevném a bílém nádobí se také lépe vyjímá barevné jídlo, zelenina, ovoce a podobně. Lépe na nich vynikne barva a tvar servírovaného jídla, které se neztrácejí v dekoru talířů. Moderní nádobí navíc můžeme používat v mikrovlnce a umývat v myčce.

www.westwing.cz, www.bellarose.cz, www.ikea.cz, www.keramika-nola.cz, www.decodoma.cz, www.keramika-denisa.cz, www.nordicday.cz, www.luxurytable.cz, www.kampanela.cz, www.bonami.cz, www.vintage-home.cz, www.clayre-eef-czech.cz

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem a Michal Tvrz

Porcelán a keramika

Uložit

Uložit


Komentáře

Napsat komentář


VÍTE, ŽE:

  • Porcelán vzniká smícháním kaolinu (50 %), jílu, živce (25 %) a křemene (25 %), vypaluje se nejprve při asi 950 °C a potom mezi 1 300 °C a 1 400 °C. Porcelán je nepórovitý (0 % pórovitosti), průsvitný při malé tloušťce, odolný tepelným a mechanickým rázům.
  • Kamenina pochází z východní Asie, pravděpodobně z Číny ze 4. století. Je světlá a vzhledem podobná porcelánu. Vyrábějí se z ní keramické výrobky, jako je nádobí a stolní doplňky, které jsou většinou tvrdé a odolné.
  • Živcová keramika je velmi tvrdá a odolná, vypaluje se při teplotě 1 300 °C.
  • Glazovaná terakota je směs vápenitého jílu a jílu vypalovaného při 900-1 000 °C. Je určena hlavně pro výrobu kulinářských a dekorativních keramických výrobků a zahradnických nádob a doplňků.

Uložit

Uložit