Speciál: Koutní skříňky

K tradičnímu vybavení světnice patří malá skříňka, která od svého specifického umístění v rohu nad stolem dostala pojmenování „koutní“.

Koutní skříňky se svého času těšily velké oblibě a ve venkovských chalupách byly významným kusem nábytku, protože reprezentovaly vzdělání. Zatímco ostatní nábytek sloužil praktickému chodu hospodářství, do koutních skříněk se ukládaly listiny, dopisy, psací potřeby, svíčky, peníze, modlitební knížky, kroniky a různé cenné drobnosti. Důležitosti skříňky odpovídal její slavnostní vzhled. Skříňka mívala trojúhelníkový či pětiúhelníkový půdorys, aby pěkně zapadala do kouta. Dala se zavírat – měla jednokřídlová dvířka – a bývala zdobená řezbou, někdy jednoduchou intarzií, častěji však bohatou malbou, jakou můžeme vidět i na jiných kusech lidového nábytku.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Stylové doplňky:

Vypínače a zásuvky na chalupy

Stoličky a štokrlata

Kliky, kování a panty

Do truhly, nebo do kufru?

Porcelán a keramika

________________________________________________________________________

Svatý kout

Skříňka visela v reprezentační části světnice, v tak zvaném svatém koutě. Tady, nahoře v rohu nad stolem, ji obklopovaly obrázky, které byly obvykle malované na skle a byli na nich zobrazováni oblíbení patroni a svatí, například sv. Jiří, Barbora, Martin, Florián, Jenovefa, Apolena, Panna Marie, tři králové. Ve svatém koutě nesměl chybět kříž či krucifix. Za obrázky svatých a za kříž dávali hospodáři na Květnou neděli svěcené kočičky a v létě první klasy požatého obilí.
V tomto prostoru se také konaly ranní a večerní modlitby. Svatý kout byl doplňován ještě poličkami s ozdobnými talíři a džbánky a v pozdějším období se sem věšely i zarámované rodinné fotografie. Samotná skříňka označovaná též jako koutnice, koutnička či rohovnička visela buď přímo na stěně mezi obrázky, nebo stála na podložce upevněné k opěradlu rohové lavice.
Dnes koutní skříňku v obchodech s nábytkem nenajdeme, ale můžeme na ni narazit v některém z bazarů anebo si ji můžeme nechat vyrobit na zakázku u truhláře či řezbáře a pak ji sami domalovat. Ze současných tvůrců ji umí vyrobit například Vladivoj Hrach z Kašperských hor.

www.brokesnabytekantik.cz, www.rezbarstvi-cz.cz

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: ZDENĚK ROLLER, PAVEL VESELÝ

Koutní skříňky

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Speciál: Koutní skříňky