Když spolu věci ladí

Rubrika: Interiér

K hezky zařízenému interiéru chaty nebo chalupy nepatří jen nábytek, podlahy a textilie, ale také nádobí a dekorační doplňky. Sladit dohromady všechny detaily může být jednoduché, když dodržíte několik pravidel.

venkovskému stolu sluší porcelán s květinovým dekorem (luxury Table)

Snaha napodobit příjemné prostředí chalup našich babiček znamená dodržet koncepci řešení návaznosti jednotlivých prvků vybavení. V případě textilu to je snadné, postačí k závěsům na oknech dodat odpovídající stolní textil, popřípadě ještě dekorativní polštářky a přehoz přes postele. Co ale s nádobím, kterého se v domě sejde obvykle mnoho různých kousků? I tady se nabízí poměrně jednokduché řešení. Pořiďte si základní jídelní set v bílém nebo jednobarevném provedení. Pak k němu snadno doplníte třeba hrnečky, džbánky, misky a talířky, které opatrujete po babičce, dostali jste je darem nebo vám zbyly ze soupravy, co dosloužila doma.

Pro všední den i pro svátek

Keramické nádobí v pastelových barvách také dobře poslouží jako základní sada (bella rose)

Užitkový porcelán, kamenina i keramika spolu se sklem vždy vytvářejí příjemnou a neopakovatelnou atmosféru domova. Jde o předměty, které mají jak praktické uplatnění v kuchyni při přípravě a servírování jídel, tak i funkci estetickou. Patří k tradičním řemeslným výrobkům a byly odedávna určeny k vystavování v kredencích, na poličkách i na stěnách.

na chalupu volte nádobí v dezénu našich babiček (bella rose)

Pokud zvolíte hladký bílý porcelán, kameninu nebo keramiku s glazurou, prostřete s nimi stůl pro běžné stolování i pro velmi slavnostní okamžiky. Záleží pak jen na textilu, skle, svícnech a dekoracích, které k němu použijete. Stačí si jen vybrat správný styl. K romantické atmosféře venkova patří květinové dekory, vzpomeňte třeba na pomněnky, fialky, konvalinky, vlčí máky a pugéty květin, oblíbené v dobách našich babiček, nebo proužky, puntíky i kostky.

bílé nádobí se dobře kombinuje s dřevěnými doplňky (villeroy & boch)

Kombinace dekorů a barev

K základnímu bílému nádobí tak můžete doplnit kousky se vzorem nebo s barevnou glazurou. Chybu neuděláte ani v případě, když si jako základ zvolíte nádobí v jemné pastelové barvě a budete jej kombinovat s bílými doplňky s dekorem. Do chat, chalup a venkovských domků se bude hodit základní sada jednoduchých tvarů, tlumených barev a matného lesku, který dodá prostřenému stolu rustikální ráz.

text: Helena Štětinová
foto: archiv firem

Když spolu věci ladí

Když spolu věci ladí