Pekáč nejen na husu

Rubrika: Interiér

Podzim nabízí štědře své dary, a tak chalupa voní po koláčích s jablky, hruškami či švestkami a samozřejmě po houbách i po mase. Brzy bude svátek svatého Martina, kdy nesmí chybět husa. Máte na to všechno správný pekáč?

Kvalitní skleněný pekáč z borosilikátového skla hranatého tvaru. objem 8 l. K dispozici jsou různé velikosti a provedení, cena od 350 Kč (Kavalierglass)

Pečení je radost, obzvláště když pokrmům dodá na chuti i na kvalitě pečení na živém ohni v kuchyňských kamnech nebo v peci. Ke zdárnému dílu potřebujeme ještě pořádný pekáč nebo velkou zapékací mísu. Ve výbavě by nám neměla chybět nádoba s poklicí, bez by se třeba husa nebo kachnička dobře neupekly. Naše babičky o tom věděly své, proto doma nechyběl pořádný pekáč železňák nebo pekáč z litiny či keramiky. Moderní technologie přidaly k těmto tradičním materiálům další, které nám přípravu pokrmů ulehčí.

Jak si správně vybrat

dóza Förtrolig je vyrobená ze skla odolného vysokým teplotám. Můžete ji používat jako zapékací a servírovací mísu. po nasazení vzduchotěsného víka udrží potraviny v chladničce dlouho čerstvé. cena dle velikosti od 49 Kč (iKea)

Při výběru pekáče musíme kromě jeho tvaru brát ohled i na použité materiály. Je jich bezpočet a patří k nim například litina, smalt, nerez, titan, silikon, teflon, měď, keramika, porcelán a sklo. Které se nám vyplatí nejvíce? To záleží na osobních zkušenostech, vkusu, na stylu vybavení interiéru, na troubě, v níž budeme péci, i na pokrmech, které v nich budeme připravovat.

Na chalupu se samozřejmě hodí litinový pekáč se smaltovaným vnitřkem. Snadno se čistí, je výborně tepelně vodivý, odolný vůči mechanickému opotřebení a vypadá pěkně i po dlouhodobém používání. Některé nádoby máme ještě po babičce. Jeho nevýhodou je, že je poměrně těžký a zvláště s velkým pekáčem s poklicí se pěkně nadřeme. Ke klasice patří i smaltované nádoby. Jsou dobře tepelně vodivé a velmi snadné na údržbu. Bonusem je i barevná nabídka. Dříve bývalo oblíbené měděné nádobí, které dnes patří k luxusním produktům, které stojí několik tisíc korun. Měď se ovšem používá pouze na vnější straně pekáče, vnitřek bývá obvykle z nerezové oceli.

Hranatý keramický pekáč s víkem, rozměr 36 x 25 od značky pyrex. cena od 309 Kč (pyrex Wave)

Do venkovských kuchyní se skvěle hodí také keramické pekáče v glazované i neglazované podobě (například nádobí typu římský hrnec) a nádoby z porcelánu. Snadno se udržují a jsou vhodné na pečení i na zapékání, servírování i na skladování hotových pokrmů. Většina menších nádob se dá použít i do mikrovlnné trouby. Můžeme je zakoupit v obchodech nebo si pořídit originální výrobky přímo v keramických dílnách, na hrnčířských trzích a podobně.

Sklo, nerez, titan a spol.

Skleněné pekáče a misky z varného skla (tuzemská značka Simax například dodává na trh výrobky z tvrdých borokřemičitých skel s vysokou teplotní a chemickou odolností) je možné využít na pečení, zapékání, ohřívání, ale i k servírování a skladování hotových jídel. Většinu skleněných nádob lze použít i do mikrovlnné trouby. Jejich hlavní výhodou je snadná údržba. Při pečení dobře vidíme do nádoby.

pekáč exclusive z nerezové oceli s třívrstvým sendvičovým dnem a samostatným pečicím roštem. cena 2 499 Kč (tescoma)

Nerezové pekáče mají v kuchyni řadu využití: hodí se na zapékání, dušení i na vaření. Mají výbornou tepelnou vodivost, která zajišťuje rovnoměrné rozložení tepla po celé ploše nádoby. Mají masivní rukojeti pro bezpečnou manipulaci a některé modely mají místo pokličky poklop, který lze využít jako menší samostatnou nádobu. Některé modely jsou vybaveny vkládacím roštem pro snadné pečení bez připálení. Rošt využijeme i na vaření v páře – stačí použít pekáč s poklopem.

Titanové nádobí vyniká hlavně svým tvrdým povrchem, díky němuž je vysoce odolné vůči mechanickému poškození. Proto v něm lze používat i kovové kuchyňské náčiní. Jeho další výhodou je snadná údržba. Nevýhodou je vyšší cena. Titanové nádoby využijeme také na vaření a dušení pokrmů na sporáku.

Nepřilnavé povrchy a silikon

Pekáče s nepřilnavým povrchem z teflonu zaručují pečení bez připalování. Není třeba tu používat tuk, proto je příprava pokrmů zdravá. Musíme dbát na to, aby nedošlo k poškození a odlupování teflonového povrchu, které může nastat při porušení ochranné vrstvy ostrými předměty.

Gourmet ceramia od značky Banquet z tlakově litého hliníku (včetně úchytů). zabroušené a zesílené dno. vnitřek je opatřen keramickou vrstvou. cena 899 Kč (decodoma)

Ještě lepší vlastnosti mají nádoby s keramickým povrchem. Ten je rovněž nepřilnavý, navíc je velmi odolný a nemusíme používat speciální nástroje pro manipulaci s pokrmy. Keramický povrch může mít různé barvy, záleží na výrobci. Někteří z nich dodávají na trh i nádoby s povrchem z mramoru nebo kamene, například Stoneline. Strava uvařená v tomto „kamenném“ nádobí chutná skvěle díky třívrstvému dnu s funkcí hot stone, které uchovává vitamíny i chuť jídla.

Forma na chléb peče těsto za stejných podmínek, které najdete v tradiční chlebové peci. ruční výroba. cena okolo 2 656 Kč (potten & pannen – Staněk)

Na trhu existují i tenkostěnné pekáče s nepřilnavou úpravou, které jsou vhodné spíše pro pečení moučníků. Jsou z tlakově litého hliníku, z karbonové oceli a podobných materiálů. Oblíbeným materiálem je silikon. Nádoby na pečení jsou nepřilnavé a skladné. Nemusejí se vymazávat tukem a vysypávat moukou, hotové pokrmy se z nich snadno vyklopí. Můžeme je dávat do mrazničky a umývat v myčce. Vyrábějí se i nádoby z krystalického polymeru (značka Tupperware). Jsou lehké, odolávají teplotě do 230 °C, maso netřeba podlévat a peče se ve vlastní šťávě.

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem

Pekáč nejen na husu

Pekáč nejen na husu