Prostor, který nabíjí energií

Rubrika: Interiér

Nová dřevostavba není ještě v mnoha směrech hotová, jeden prostor ale považuje paní Gábina za ideálně vyřešený – rodinnou koupelnu. A manžel Rosťa s ní, i přes počáteční nedůvěru, souhlasí.

Zrcadlo nad rohovou vanou nevšední prostor ještě zvětšuje

Oba mají mnoho zahraničních zkušeností – seznámili se kdysi v Anglii – a dnes v rámci svého podnikání cestují po celém světě. Jsou otevření všem kulturám, paní Gábina se navíc nenechá ovlivnit žádným trendem.
„Mám ráda laskavé prostředí a řídím se tím, co lahodí mému oku i tělu. Věřím, že dokážu odhadnout, co je příjemné i mému muži a synovi Maximovi,“ vysvětluje svůj přístup k designu interiéru.

Okouzlení Mexikem

Paní Gábina získává většinu informací na internetu. Tak se také seznámila s Mexikem, kde zatím nebyla, ale teď už je pevně rozhodnuta se tam s celou rodinou podívat. Okouzlila ji nejen zdejší barvitá příroda, ale zejména kultura a naturel obyvatel této velké země. Propojení původních indiánských zdobicích vzorů s importovanými španělskými dekory vytvořilo specifické motivy, které jsou dnes pro mexickou lidovou tvořivost charakteristické. Odráží se v ní životní postoj Mexičanů, kteří si nedělají příliš starostí se zítřkem a plně vychutnávají dnešek. Milují barvy, jimiž je obklopuje zdejší štědrá příroda. S chutí je vnášejí do svých domovů a jejich nezvyklé kombinace mohou být pro Středoevropana až šokující. Prakticky trvale zářící slunce je symbolem jejich země a je to i radostný bůžek jejich domácností. To všechno se paní Gábině zalíbilo, a proto se rozhodla, že chce mít umanželské ložnice koupelnu vmexickém duchu.

Prostředí pro meditaci

Koupelna zaujímá poměrně velký prostor – asi 16 m2. Obchod, kde manželé originální, ručně vyrobené obklady, dlažbu a umyvadla koupili, navrhl několik možných variant obložení, nicméně paní Gábina spolu se svou sestřenicí, rovněž nadanou citem pro barvy a vkusem, je společně dotvořily. Důležitá byla i výmalba zvláštní, velmi kontrastní fialkově modrou, která patří k majitelčiným oblíbeným. Tato extravagantní barva v sobě nese jak informaci o čistotě a uvolnění spojovanými s vodou, tak její fialový podtón odkazuje k duchovnu, meditaci a intuici.

Energie z ruční práce

Patrně nejvíc si koupelnu užívá právě paní Gábina. Jako žena si umí vychutnávat půvab toho, co ji obklopuje. Po únavném dni se těší na koupel, kdy může z vany sledovat ohnivý západ slunce a přitom je hýčkána prostředím, které pro ni vytvořily ruce, jimiž na druhém konci světa prošla každá obkládačka. Vnímá tu energii, kterou její koupelně dodala ruční práce, protože tu nemůže nahradit žádný stroj. „Myslím, že to je to kouzlo, které obdivuje každý, kdo sem vstoupí. Halím se do něj a nabíjí mě energií,“ říká s úsměvem.

www.lalagartija.cz

AUTOR: BEA FLEISSIGOVÁ
FOTO: IVETA KOPICOVÁ

Prostor, který nabíjí energií