Speciál: Vypínače a zásuvky na chalupy

V chalupě vybavené „postaru“ vypadá hezky, když i všechny detaily stylově ladí. K takovým drobnostem patří i vypínače a zásuvky.

Vybavit světnici s rustikálním nábytkem odpovídajícími vypínači a zásuvkami, které by citlivě doplňovaly ostatní zařízení, už nemusí být takovým problémem jako před lety. Již několik výrobců a prodejců přišlo na náš trh s elektrozařízením, které našlo inspiraci v porcelánových a bakelitových vypínačích a zásuvkách z první poloviny minulého století.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Stylové doplňky:

Stoličky a štokrlata

Koutní skříňky

Kliky, kování a panty

Do truhly, nebo do kufru?

Porcelán a keramika

________________________________________________________________________

Inspirace historií – kulaté s kličkou

Také dnes jsou stylové vypínače a zásuvky, respektive jejich viditelná část, vyrobeny z porcelánu, bakelitu, termoplastu nebo z mosazi s povrchovou úpravou bronz, nikl, zlatá či chrom. Rámečky mohou být navíc i ze skla nebo ze dřeva v různých odstínech. Některé vypínače jsou kolíbkové, případně s kovovou páčkou, ale nejčastěji mají otočnou kličku – buď přisedlou, nebo připomínající mašličku. Ta bývá z porcelánu, bakelitu i ze dřeva.

Na rozdíl od současných hranatých tvarů jsou tyto vypínače i jejich rámečky kulaté. Některé vypínače a zásuvky mají tělo nízké, jiné nad stěnu výrazně vystupují.

Vytvořte si vlastní vypínač

Protože se vypínače, zásuvky a rámečky prodávají samostatně, můžeme si je nakombinovat podle vlastního přání: například bílý porcelánový vypínač a k němu dřevěný rámeček a kličku barvy medu. Máte-li rádi zdobnější předměty, i tady si přijdete na své – některé porcelánové vypínače, zásuvky a rámečky mají na sobě dekor, především různých květů.

Připojíte i počítač

Vypínače mají standardní rozměry, jsou kompatibilní s instalačními krabicemi jiných výrobců. Nemusíte se bát, že se nepřipojíte s moderní technikou. K dispozici jsou vypínače klasické, křížové, schodišťové i pro žaluzie, zásuvky se zemnicím kolíkem, TV/ SAT, telefonní, pro počítače, TEL + PC.

Kromě jednoduchých rámečků můžete mít i dvoj-, troj- nebo čtyřrámečky na šířku či na výšku a zvolit do nich vypínače a zásuvky, které potřebujete. Ceny za vypínač nebo zásuvku s rámečkem se pohybují podle materiálu a provedení zhruba od 1 000 Kč do 1 600 Kč.

A na konec zajímavost: firma Centrum tradičního bydlení jako jediná u nás nabízí i vnitřní vypínač z porcelánu a také opravdový otočný systém, který používá pérka. Vypínačový kolík klade při otáčení odpor proti prstu a dělá jako zastara klik/klak.

text: IVA TVRZOVÁ
foto: ARCHIV FIREM

Vypínače a zásuvky na chalupy

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Speciál: Vypínače a zásuvky na chalupy