Speciál: Kliky, kování a panty

Při výběru kliky na dveře hraje roli rozteč, typ  kování, způsob montáže a různé materiály, z nichž se kliky a kování vyrábějí. Okna bývají obvykle kováním vybavena od výrobce, často si ale můžete požadovaný typ a design kliček zvolit při objednání.

Rozetové kování je řešení kliky a kování, u nějž je oddělen otvor pro klíč od otvoru pro kliku (rozety). Rozetové kování je moderní a vyniká širokou škálou designů a provedení. Montuje se prošroubováním. Tento systém funguje tak, že protilehlé díly rozet se k sobě jednoduše prošroubují skrze dveře.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Stylové doplňky:

Vypínače a zásuvky na chalupy

Stoličky a štokrlata

Koutní skříňky

Do truhly, nebo do kufru?

Porcelán a keramika

________________________________________________________________________

Štítové kování je systém otevírání dveří, u nějž je otvor pro klíč vyražen ve spodní části štítu a otvor pro kliku je vyražen v horní části štítu. Na rozdíl od rozetového kování musíte při volbě štítového správně změřit rozteč kliky. Systém montáže spočívá v tradičním upevnění kování dvojicí vrutů z obou stran přímo do dveří.

Volba materiálu

Nerezové kliky jsou vyrobeny z nerezové oceli a vyznačují se kromě exkluzivního vzhledu i dlouhou životností.

Hliníkové kliky můžete dostat i v zajímavém designu, ale považují se spíše za levnější a méně trvanlivý typ klik. Kování a kliky z hliníku nejsou vhodné pro použití v exteriéru.

Chrom, nikl, bronz a další oblíbené materiály pro výrobu klik a kování se vyznačují srovnatelnými vlastnostmi jako nerezová ocel. V tomto případě vybírejte spíše podle designu, odstínu zvoleného materiálu a pocitu, který ve vás vyvolává na pohled i na dotek.

Důležité zkratky na kování

BB – otvor pro pokojový (dozický klíč)
PZ – otvor pro vložkový zámek (FAB)
WC – otvor pro olivu k uzamčení vnitřní strany dveří koupelen a WC

Jak vybrat dveřní kouli

Stále více lidí nahrazuje při pořizování dveří klasickou kliku otočnou koulí. Aby otvírání pomocí otáčení koulí fungovalo logicky a správně, musíte vybrat variantu koule, která je kompatibilní s orientací vašich dveří. K levým dveřím jednoduše použijete levou kouli a naopak, ale vždy si u výrobce či prodejce raději ověřte, jaké značení pro orientaci klik a koulí používá.

Jak vybrat kliku a kování

Dveřní kliky by vám měly vyhovovat především z hlediska designu a ergonomie. Ne každá klika sedne do ruky pohodlně a někdy je nutné vzít třeba kvůli časté přítomnosti malých dětí v úvahu i bezpečí a vyhnout se ostrým hranám či špičatým zakončením. Design kliky a kování by měly co nejvíce odpovídat tvaru a materiálu dveří. Jednoduchý až strohý vzhled dveří ani oken by neměly narušovat příliš zdobné a složitě tvarované kliky.

Repasované historické dveře či okna nebudou naopak vypadat dobře s moderním kováním a netradičními povrchovými úpravami klik. Vyhněte se v takových případech broušenému titanu, hliníku či chromu a dalším prvkům, které se obvykle prodávají v kategorii luxusních výrobků. Dobrou cestou však zpravidla nebývají ani příliš nazdobené „zámecké“ kliky s historizujícím vzhledem. Buď hledejte věrné repliky či historií inspirovaný, ale nepřezdobený design, nebo najděte v bazarech kliky a kování například z mosazi a renovujte je.

Kliky, kování a panty

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Speciál: Kliky, kování a panty