Speciál Garáže: Úložné systémy sportovního náčiní

Ukládání sportovních potřeb lze vyřešit pomocí úložných systémů. Rozměrné sportovní náčiní tak bezpečně uskladníte i na delší období, aniž by zbytečně zabíralo místo.

Využíváte-li pobyt na chatě či chalupě také ke sportovním a pohybovým aktivitám, nevyhnete se nutnosti ukládat kola, lyže, běžky, snowboardová prkna či kajak. Přitom existují různé požadavky na sezónní krátkodobé uložení a bezpečné dlouhodobé přechovávání sportovních potřeb v době, kdy se zrovna nepoužívají.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Garáže:

Garáž na chalupě

Garážová stání a přístřešky

Co dokážou garážová vrata

Přemýšlíte o garáži?

Zatravňovací dlažba

________________________________________________________________________

Aktivní sportovci určitě ocení možnost mít v rekreačním domě k dispozici sadu kol či lyží a nepřevážet je neustále sem a tam. Neskladujte však raději tyto věci v nedostatečně zabezpečeném objektu, protože zejména cyklovýbava a náčiní pro vodní nebo zimní sporty jsou pro zloděje stejným lákadlem jako sekačky nebo motorové pily. Neriskujte tedy přechovávání drahé sportovní výbavy tím, že ji uskladníte v garáži s nezabezpečeným okýnkem nebo v průjezdu, do kterého je vidět štěrbinou ve vratech.

K namontování různých úložných systémů, držáků, háků či polic je vhodné využít zabezpečená místa s dobrým přístupem, tedy například zmíněné garáže, hospodářské prostory, ale i půdu s dostatečně širokými a pohodlnými schody. Vzít v úvahu tento požadavek na prostory má smysl proto, abyste při každém pohybu s bicyklem, snowboardovým prknem nebo pádly nekličkovali mezi nábytkem nebo nešplhali po strmém žebříku. Zvláště pro kola je rovněž dobré, když je lze zavěsit, aby se dlouhodobým stáním na jednom místě zbytečně neopotřebovávaly pneumatiky. Závěsné systémy navíc šetří prostor a umožňují v přeplněné dílně či garáži bezpečnější pohyb.

Pro zavěšení na stěnu

Mnoho předmětů a potřeb pro sportování můžete jednoduše a přehledně uložit tím, že je zavěsíte na stěnu. K tomu poslouží šroubovací háky, na které buď rovnou zavěsíte kola, přilby, ale například i lyžařské hole či tenisové rakety, nebo na ně lze věšet tašky a pytle, v nichž náčiní uchráníte před prachem. Takto lze ukládat i lyžařské boty nebo oděvy. Pro lepší přehled můžete využít průhledné tašky nebo například „hranatou“ polypropylenovou tašku Knalla (IKEA) o rozměrech 40 x 47 x 25 cm s nosností deset kilogramů. Takto lze bezpečně skladovat i brusle, menší složené nafukovací bazény nebo nafukovací lodě.

Sady háků vyrobených obvykle z hliníku nebo v kombinaci hliníku a plastu lze pořídit v železářství nebo příslušných odděleních hobbymarketů a nakoupíte tam šikovné pomůcky zpravidla výrazně levněji než například v cykloobchodech nebo sportovních potřebách.

Při budování svépomocných úložných systémů se raději vyhněte plastovým a případně samolepicím háčkům. Zvláště u kol, lyží i dalších těžších zavazadel je nutné spolehnout se na dostatečnou nosnost. Vyberte tedy háky s předvrtanými otvory, které lze důkladně ukotvit na hmoždinky a vruty. Jestliže není na materiál zdiva spolehnutí, neváhejte použít chemickou kotvu.

Vyčleníte-li k závěsnému skladování jednu stěnu v garáži nebo dílně, je jednodušší pevně a důkladně na ni ukotvit (ideálně pomocí závitových tyčí a chemické kotvy) jednu velkou a stabilní desku (např. OSB desku, dostatečně silnou překližku, ale třeba i staré dřevěné dveře nebo čelo postele) a do ní jednotlivé háky upevnit pomocí vrutů do dřeva. Tak můžete rozložení háků na úložné stěně podle potřeby snadněji přemístit. Deska však musí být pevná a dost silná, aby se vruty pod zátěží nevylomily.

Háky můžete vybírat i z nabídky speciálních „garážových“ háků, které předpokládají vysoké zatížení a mívají hroty potažené plastem kvůli ochraně zavěšovaných předmětů před poškrábáním. Například univerzální hák Gladiator za 299 korun z kvalitně svařené oceli je určen pro velké nářadí, skládací zahradní nábytek či sportovní náčiní. Má nosnost až 23 kilogramů, lze ho usadit na stěnové systémy stejného výrobce a má dvojici hrotů chráněnou vinylovým potahem.

Z nabídky IKEA si pak můžete vybrat například hliníkový dvojháček Bjärnum za 179 korun s delším hrotem o délce 9 cm a dvěma otvory pro bezpečné přišroubování. Ve stejné řadě existuje i skládací výklopný hák za 249 korun. Oba typy mají plochý a ke stěně kolmý hrot, takže při umístění dvou či více háků vedle sebe umožní podélné uložení delších předmětů, například lyžařských a turistických holí nebo běžek. Levným řešením pro zavěšení kol je do oblouku zahnutý háček Rigel s nosností 50 kg a čtyřmi upevňovacími otvory, který IKEA prodává za 39 korun.

Pro podélné ukládání i zavěšování předmětů využijete i běžně dostupné ocelové policové konzole ve tvaru L. Můžete samozřejmě zvolit i systém ukládání na police, ale konzole lze rovněž využít pro kombinované ukládání.

Kompletní systémy

Pokud se raději rozhodnete neimprovizovat a pořídit si kompletní úložný systém, nabídnou vám internetoví i „kamenní“ prodejci celou řadu řešení. Samotné držáky na kola se vyrábějí v provedeních k uchycení na stěnu i na strop nebo v podobě klasických stojanů, které mohou k rychlému a pohodlnému ukládání kol také posloužit velmi dobře. Jednoduché stojany na jedno, dvě nebo tři kola koupíte i za méně než tisíc korun. V dostatečně prostorné místnosti můžete takový stojan napevno ukotvit do betonové podlahy a posílit zabezpečení ještě zámkem na kola.

I nástěnné a stropní systémy lze koupit v zamykatelném provedení, například pro společné kolárny, nebo ve formě závěsných, nasunovacích či otočných háků z ocelových nebo hliníkových trubek. Komfortu a variabilitě uložení zpravidla odpovídá vyšší cena. Pro některé prostory může být zajímavým řešením i kladkový systém, který kolo po zavěšení do háků vytáhne ke stropu.

Kompletní úložné systémy včetně lišt a tyčí pro posuvné háky či závěsné průhledné koše pak představují nákladné, ale univerzální řešení pro krátkodobé i sezónní uložení rozměrného náčiní i drobnějších doplňků a příslušenství.

text: Richard Guryča
foto: archiv firem

Úložné systémy sportovního náčiní

Uložit

Speciál Garáže: Úložné systémy sportovního náčiní