Tři tipy na elektronické zabezpečení domácnosti

Přemýšlíte, jak propojit takzvanou pasivní ochranu, což jsou například bezpečnostní dveře, s moderními hi-tech prvky? Kamery a elektronická signalizace představují aktivní systémy, které umí registrovat a identifikovat jakýkoli nežádoucí pokus o vniknutí do obydlí.

 

Kamerový systém

 

Jakmile bezpečnostní systém tuto informaci zachytí, může ji předat na libovolné telefonní číslo nebo počítač, sousedy, vrátného, bezpečnostní agenturu nebo na policii. Zde je přehled nejpoužívanějších elektronických prvků, které slouží k ochraně vaší domácnosti.

 

Elektronické zabezpečení

Elektronický zabezpečovací systém (EZS)
Základním článkem tohoto systému je ústředna, ovládací prvek (většinou klávesnice), magnetické kontakty na dveře i okna a dále pohybové, otřesové nebo kouřové detektory. Jejich úkolem je registrovat narušení prostoru, otevření dveří, oken, rozbití skla, vrtání či řezání trezoru, ale i požár, únik plynu nebo vody. Základní verze EZS poskytuje pouze prostorovou ochranu. „To v praxi znamená, že sice zachytí pachatele, ale až v momentě, kdy je uvnitř vašeho obydlí. Pokud však použijete i plášťovou ochranu, zaregistruje pachatele ještě předtím, než dojde k samotnému vloupání. Současně umožňuje střežit dům či byt i v době vaší přítomnosti nebo v noci,“ přibližuje Ivan Pavlíček, bezpečnostní expert ze společnosti NEXT. Jakékoli požadované informace o dění v domácnosti nebo okolí si můžete nechat zasílat formou SMS zpráv na váš mobil. Dostanete nejen konkrétní údaje, kdy k případnému poplachu došlo, ale budete vědět například i to, kdy přišly vaše děti ze školy. Cena od 20 tisíc korun.

 

Kamerový systém

Kamerové systémy
Kamery jsou nezbytným prvkem plášťové ochrany a zaznamenají všechny události. Přispívají nejen ke snadnější identifikaci případného pachatele, ale i ke zhotovení dokumentace pro pojišťovnu. Moderní zařízení umožňují vzdálený dohled nad domácností nejen prostřednictvím PC připojeného na internet, ale i přes mobilní telefon se službou GPRS. Výhodou je, že se můžete podívat například z kanceláře nebo z hotelu kdekoli na světě, co se děje ve vašem domě nebo na chalupě. Kamerové systémy jsou vybaveny i harddiskovým záznamem, takže lze zkontrolovat i události, ke kterým došlo v uplynulých dnech či týdnech. Cena pro dům od 38 tisíc korun (záznamové zařízení, 4 kamery s infra přisvícením, napájecí zdroje a instalace).

 

Kamera dveřního kukátka zabírá úhel 170 stupňů

Kamerové dveřní kukátko 
Toto zařízení je vhodné zejména pro malé děti, které nedosáhnou kvůli své výšce na běžné kukátko a nemohou zjistit, kdo stojí za dveřmi. Systém ocení i senioři, kteří se často stávají oběťmi nejrůznějších podvodníků a zlodějů. Vám přinese kamera v kukátku klid a pohodlí. I na dálku totiž budete vědět, koho máte před prahem, ať jste v daný okamžik v zaměstnání, nakupujete nebo jen sedíte v obýváku u televize. „V momentě, kdy zazvoní návštěva, přenese kamera dveřního kukátka obraz osoby stojící za dveřmi na malý LCD monitor, který máte připevněný na zdi. Výhodou kukátka je, že kamera pracuje s úhlem rybího oka 170°. Díky tomu monitoruje prostor před dveřmi v opravdu širokém záběru a zajišťuje zobrazení celého prostoru,“ říká Ivan Pavlíček z firmy NEXT. Cena je 3 tisíce korun.

TEXT: REDAKCE
FOTO: NEXT

Tři tipy na elektronické zabezpečení domácnosti