Jen ať to není nuda!

venkovská kuchyně

Jemný vzor se hodí do menších místností (Foto: DesignVille)

Ačkoliv jsou moderní interiéry na vzory spíše skoupé, ve vesnických domech různé variace nejen venkovských motivů působí neobyčejně mile.

Stěny se vzory přitom patřily k tomu nejběžnějšímu, s čím jsme se mohli v interiérech setkat. Tlumené i odvážnější kombinace zdobily jak obytné, tak ryze funkční prostory. Pod nánosem novodobé jednobarevné výmalby tak často můžeme nalézt několik vrstev různých odstínů barevného spektra, které na stěnách zpravidla vytvořil místní malíř dekoračním válečkem.

tapeta s přírodním motivem

Motiv malířské šablony je inspirován letokruhy dřeva (Foto: Fler, Mandala Life)

Jedinečnost originálu

Vzory na stěnách si směle můžete dopřát i dnes. Jednak tím interiéru dodáte osobitost, navíc vzory využijete k optickým hříčkám a dosáhnete tak toho, že místnost bude vypadat větší, menší, vyšší, zkrátka taková, jakou byste si přáli.

tapeta v obývacím pokoji

Vertikální uspořádání vzoru opticky zvýší strop místnosti (Foto: Fler, Mandala Life)

tmavá tapeta

Volba tmavých barev navodí relaxační atmosféru (Foto: Borastapeter)

Techniky jsou různé

Vzor na stěnách můžeme vytvořit několika způsoby. Třeba v souladu s tuzemskou tradicí použijte váleček na zeď, což ovšem vyžaduje značnou dávku trpělivosti a zručnosti. Výhodou je však nízká cena a možnost volby jakékoliv barevné kombinace. Válečky si lze u specializovaných firem vypůjčit na několik dní a po dokončení práce zase vrátit, takže investice je minimální.

šablony na zeď

Díky šablonám lze motiv přizpůsobit prostoru (Foto: Fler, Mandala Life)

Podobně je tomu i při využití malířských šablon. Tak lze vytvořit i různobarevné náročné motivy přesně podle historické předlohy, jen je třeba se obrnit při práci trpělivostí.

vliesová tapeta s rostlinným motivem

S vliesovými tapetami se dobře pracuje (Foto: DesignVille)

Moderním, avšak nejnákladnějším řešením je tapetování. Na výběr je celá spousta motivů v mnoha barevných kombinacích. V případě designérských tapet lze za výhodu považovat také to, že většinou existuje celá kolekce stylově odpovídajících tapet, které lze bez větších zkušeností vzájemně kombinovat a výsledek je vždy povedený.

tapeta s retro motivem

Motiv zvolený podle období vzniku domu působí přirozeně (Foto: DesignVille)

Jak se vzory pracovat?

Vzor vybírejte tak, aby korespondoval se stylem zařízení prostoru. Určitě je dobré nechat se inspirovat dobou vzniku domu. Ornament pak může vycházet z jednoduchých geometrických tvarů nebo naopak zdobnějších rostlinných motivů. Stejně jako volba dezénu je důležitá i kombinace barev. Pro elegantní vzhled je vhodnější volit tlumenou paletu, například odstíny šedé a béžové. Odvážnější barevné kombinace zase přitáhnou více pozornosti a převezmou roli dominantního prvku. Výraznější tóny použité na zdi je pak vhodné zopakovat ještě na dalších prvcích interiéru, třeba na textilních doplňcích či nábytku.

květovaná tapeta

Přírodní motivy budou ve venkovském interiéru působit přirozeně (Foto: DesignVille)

Velký vzor potřebuje více místa, aby mohl vyniknout. Opticky zmenší místnost a stěny se zdají být blíž, něž ve skutečnosti jsou. Pokud je menší zeď ještě navíc částečně překryta nábytkem, viditelná zůstane pouze část motivu a nepůsobí to pěkně.

Malé vzory se hodí do menších místností. Dezén totiž vynikne hlavně při pohledu z blízka.

Svislé pruhy či svisle poskládané ornamenty činí dojem vyššího stropu.

Horizontální vzory místnost zdánlivě rozšíří.

Kombinace více vzorů je vždy výzva. Pozornost směřujte na vzájemné ladění barev a rytmus vzoru. Zvolte si jeden motiv, který bude dominantní, a ostatní využijte spíš jako jeho doplňky, které prostoru dodají dynamiku. K vytvoření harmonie využijte stěny, nábytek či textilní doplňky. Kromě jednotlivých místností uvažujte také o tom, jaká podívaná se vám naskytne při průhledu více pokoji.

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem Bonami, DesignVille, Fler/Mandala Life, Borastapeter

Jen ať to není nuda!