Speciál Garáže: Co dokážou garážová vrata

Garáž používá spousta majitelů chalup a chat. A pokud to uspořádání či vzhled vaší rekreační nemovitosti dovolují, můžete vyzkoušet výhody moderních garážových vrat.

Příznivci přírodního vzhledu si mohou vybrat například ocelová garážová vrata v odstínu tmavý dub

U moderních garážových vrat kladou výrobci důraz na bezpečnost a ochranu proti vloupání, pohodlnou obsluhu a na design v mnoha variantách. Garážová vrata můžete navíc vybavit pohonem na dálkové ovládání. Různé požadavky pak budeme klást na vrata pro samostatně stojící nevytápěné garáže a například pro garáže, jejichž součástí je kutilská dílna nebo příruční sklad.

Bezpečnost i jednoduchost

K výhodám výklopných vrat patří zejména úspora místa a vyšší bezpečnost v prostoru vjezdu. Společnost Hörmann například nabízí výklopná vrata s označením Berry s robustní konstrukcí, skládající se z rámu, vratového křídla a vodicích kolejnic.

U sekčních vrat se vratové křídlo skládá z jednotlivých sekcí, které se při otevírání kolmo zasouvají pod strop garáže. Tím lze ušetřit velké množství místa před a za vratovým otvorem.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Garáže:

Garáž na chalupě

Garážová stání a přístřešky

Přemýšlíte o garáži?

Úložné systémy sportovního náčiní

Zatravňovací dlažba

________________________________________________________________________

Jednoduchou montáž a minimální nároky na manipulační prostor nabízí automatická rolovací vrata RollMatic. Tento typ se při otvírání roluje do pouzdra umístěného nad vratovým křídlem. Lze je tak použít i v případě, kdy nedostatek místa nebo překážka pod stropem garáže neumožňuje namontovat sekční vrata. Pro garáže s nedostatečným místem pro navíjecí hřídel u stropu jsou pak určena vrata RollMatic pro vnější montáž.

Tepelně izolační vlastnosti

Design robustní konstrukce výklopných vrat Berry lze přizpůsobit například moderní rekreační dřevostavbě

Zvlášť v případech, kdy je garáž součástí domu, znamená pořízení tepelně izolačních vrat výrazné úspory nákladů na topení.

Nízkým součinitelem prostupu tepla se vyznačují dvoustěnná sekční vrata EPU 40 a LPU 40. Jejich křídlo se skládá ze sendvičových sekcí, tvořených pláštěm z pozinkované oceli a výplní z bezfreonové polyuretanové pěny. Izolační vlastnosti zvyšuje také těsnění mezi jednotlivými vratovými články. Jednostěnná nezateplená ocelová vrata LTE pak výrobce doporučuje spíše pro samostatně stojící garáže.

I vrata mohou mít styl

K podtrhnutí originálního vzhledu je vhodné sladit vrata s vchodovými dveřmi, okny a barevným konceptem fasády. Rozhodovat se lze mezi různými motivy drážek nebo kazet. Konečný vzhled vrat ovlivňuje také volba jejich povrchu. Kromě robustní povrchové úpravy Woodgrain a hedvábně hladkého povrchu Silkgrain nabízí firma Hörmann i povrchovou úpravu Decograin. Jedná se o povrstvení plastovou fólií, která svou strukturou a barevností napodobuje vzhled dřeva. Zajímavou možnost představuje i povrchová úprava Micrograin s jemným vroubkováním.

Bezpečnost především

Plastová pata dolní části zárubně u vrat Hörmann zabraňuje kontaktu s vlhkostí a zamezuje vzniku koroze

Bezpečnost garážových vrat je jedním z faktorů, které byste měli při jejich výběru zohlednit. Například výrobce Hörmann uvádí, že vrata z jejich nabídky jsou konstruována tak, aby odstranila různé možnosti zranění jako sevření prstů či vsunutí ruky po stranách zárubní. Společnost Hörmann patentovala záchytné zařízení proti prasknutí lana a pružiny nebo zabezpečení pro případ zlomení pružiny. Tyto patenty zamezují pádu křídla vrat.

Pohodlná cesta do garáže

Maximální pohodlí při užívání garážových vrat zajistí jejich vybavení kvalitním pohonem. Díky němu se pak dostanete suchou nohou do garáže stisknutím jediného tlačítka. Pro vrata o šířce do tří metrů jsou určené pohony ProMatic. Nabízejí rychlost otvírání až 14 cm/s a umožňují 6 cyklů (otevření/ zavření) za den. V případě větších a těžších vrat se doporučuje upřednostnit pohon ProMatic P, který zvládne 10 cyklů za den.

Vhodně zvolené prosklení garážových vrat podtrhuje vzhled fasády domu a prosvětluje vnitřní prostor garáže

Extra rychlé pohony SupraMatic pak zaručují rychlost otvírání až 22 cm/s a jsou určeny pro vrata o šířce do pěti a půl metru. Dodávají se ve dvou provedeních na 12 a 25 cyklů. Rychlost zavírání výrazně ovlivní únik tepla z garáže.

Výhodou pohonů značky Hörmann je ochrana proti vypáčení vrat. Pokud jsou garážová vrata zavřena, zapadne zámek automaticky do dorazu vodicí lišty. Patentované zamykání vrat funguje mechanicky, tedy i bez elektrického napájení, například při výpadku proudu. Automaticky funguje rovněž přerušení chodu vrat v případě jejich najetí na překážku.

www.hormann.cz

text: Richard Guryča
foto: Hörmann

Co dokážou garážová vrata

Uložit

Speciál Garáže: Co dokážou garážová vrata