Závěsné systémy do dílny

Rubrika: Dílna

Nejlépe se v dílně udrží přehled o nářadí tehdy, když ho máte neustále na očích. Třeba přímo před sebou na stěně. K tomu slouží nejrůznější závěsné systémy a organizéry.

Systém pro přehledné zavěšení nářadí, nástrojů a drobnějšího materiálu si můžete koupit, ale také vyrobit na míru. Můžete vyjít z léty prověřených systémů děrovaných desek, které umožňovaly zasunutí kolíčků a háčků na zavěšování podle potřeby. Díry se dají vrtat do OSB desek či překližky nebo lze využít desky z uvedených či jiných materiálů jako podklad pro uchycení háčků, věšáků, magnetických lišt a závěsných konzolí na pevno.

Ocelové háčky nebo přímo věšáky na jednotlivé typy nářadí s předvrtanými otvory na vruty koupíte v železářství či hobbymarketu nebo u internetových prodejců. Využít lze však také třeba tyč Bygel z nabídky univerzálních nástěnných organizérů IKEA. Tyč se prodává v délkách 55 a 100 centimetrů, skrze předvrtané otvory se snadno připevní vruty nebo hřebíky na podkladovou desku a koupit si k ní můžete buď soupravu háčků a závěsné košíky, či různobarevné plastové nádoby. Vše se prodává rovněž pod názvem Bygel.

Osvědčeným typem pro přehledné ukládání šroubků a vrutů, matic, podložek nebo hřebíků je i využití sklenic od potravin (např. majonéz, marmelád) se šroubovacími víky. Víčka se skrze předvrtaný otvor pevně uchytí vrutem nebo přilepí k desce, kterou přiděláte buď na podkladovou desku závěsného systému, nebo pod strop. Sklenice s materiálem k nim pak jednoduše přišroubujete a stejně snadno je zase odšroubujete, když potřebujete vylovit něco z jejich obsahu.

Kompletní systémy

Výhodou profesionálních systémů pro ukládání nářadí v dílnách je množství různých doplňků a příslušenství, které je k základním deskám a lištám možné dokupovat. U kvalitního značkového zboží se můžete spolehnout na výdrž a pevnost a bez obav používat závěsné systémy i k ukládání těžšího nářadí. Například značka Q-systém nabízí závěsné panely a držáky na nářadí určené pro montáž na stěnu. Prodávají se ve více rozměrech. Jsou vyrobeny z oceli, povrchově upraveny práškovou barvou a umožňují využít široké škály nejrůznějších doplňků.

Několik typů dílenských organizérů a závěsných systémů nabízí rovněž firma Uni-max. Můžete si pořídit například závěsný organizér, který je tvořen čtyřmi profilovými nosnými lištami o délce 60 centimetrů. Lišty lze spojovat do řady nebo je použít odděleně nad sebou. Po ukotvení do stěny vytvoří základ, do něhož lze upevnit různé typy závěsů. Systém umožňuje tyto závěsy snadno posouvat a přemístit podle potřeby, ale zároveň se můžete spolehnout na jejich robustní konstrukci. Gumová ochranná vrstva závěsů chrání nářadí před poškozením.

V nabídce prodejců dílenského vybavení najdete i závěsné plastové boxy nebo celé organizéry, které lze umístit na stěnu a ukládat do průhledných plastových zásuvek materiál a nářadí. Praktické jsou i magnetické organizéry tvořené lištami, miskami nebo speciálními držáky na bity, vrtáky nebo ploché čepele nožů, dlát a pilníků.

text: Richard Guryča

foto: archiv firem

Závěsné systémy do dílny

Závěsné systémy do dílny