Dílenské regály

Rubrika: Dílna

Každý zkušený kutil ví, že v dílně je důležité neztratit přehled. K uskladnění materiálu a nářadí se tedy nejlépe hodí otevřené regály a průhledné plastové boxy nebo závěsné háky a police.

Při práci v dílně je ideální mít nářadí a materiál pěkně po ruce. Optimální způsob uložení všeho potřebného je tady důležitý více než kde jinde. Ušetří vám to nervy, čas a peníze. Trávíte-li v dílně volný čas nebo dokonce čas při práci pro obživu, vyplatí se úložným prostorům věnovat důkladnou pozornost.

Chcete-li dílnu vybavit nábytkem, existuje několik možností. Můžete si regály, police a skříňky vyrobit na míru přesně podle vašich potřeb. Je to pracné a někdy i poměrně nákladné, ale pokud máte zkušenosti a potřebné nářadí, je domácí výroba cestou k efektivnímu využití především menších a složitěji členěných místností, pro něž by se typizované regály těžko sháněly.

Při výrobě dílenského nábytku můžete navíc recyklovat. Využijte třeba vyřazenou kuchyňskou linku nebo levně koupenou nábytkovou stěnu z bazaru. V dílně můžete kombinovat lamino, OSB desky i díly z masivu, nezáleží zde až tak na dokonalém vzhledu ani na barevném souladu, a tak lze pro výrobu regálů použít i materiál, pro nějž by se jinak jen těžko hledalo využití.

Další cestou k získání dílenských regálů je jejich nákup. Na zajímavé ceny se můžete dostat při nákupu použitých regálů, které lze hledat například v odděleních vybavení provozoven na internetových bazarech. Tady můžete narazit na nejrůznější použité skladové či dílenské regály s dostatečně robustní a odolnou konstrukcí za zlomek peněz, které byste zaplatili za nový nábytek pro průmyslové provozy. Kosmetické vady a stopy opotřebení v tomto případě nevadí, drobné opravy nebo nový nátěr či nástřik mohou takto získané regály doladit k dokonalosti a navíc může vaše dílna získat zajímavý industriální styl.

Co vybrat v obchodě

Další možností je vybrat do dílny nové regály z nabídky hobbymarketů nebo prodejců nábytku. Existují regály dřevěné, kovové i plastové. Nejdražší jsou obvykle ty, které se prodávají právě jako speciální dílenský nábytek. Při nákupu ovšem zvažte, zda jsou skutečně natolik speciální, aby mělo smysl zaplatit třeba dvojnásobek ceny „špajzového“ regálu z IKEA. Proslulá švédská značka ostatně nabízí hned několik regálů, které lze pro uskladnění materiálu a nářadí použít.

Například policový díl Hyllis z galvanizované oceli představuje snadno smontovatelný regál se čtyřmi policemi, z nichž každá má nosnost 25 kilogramů. Skrze předvrtané otvory se police snadno připevní ke stěně, gumové chrániče na spodní části regálu chrání podlahu a zvyšují stabilitu. Regál Hyllis, který Ikea aktuálně nabízí za 249 korun, využijete například k bezpečnému a přehlednému uložení plechovek s barvami či jiných materiálů, kterým budou vyhovovat hladké a snadno čistitelné plechové police.

Z nabídky IKEA je do dílny vhodný i dřevěný policový díl Albert se čtyřmi policemi, z nichž každá má předepsanou nosnost 25 kilogramů. Regál je rovněž možné fixovat ke stěně, neupravený povrch smrkového a borovicového dřeva v dílně raději opatřete ochranným nátěrem například bezbarvým akrylovým lakem. Albert pořídíte za 299 korun. Z více kusů můžete sestavit celé úložné stěny. Tento regál je vhodný zvláště pro uložení plastových boxů s nářadím, ale častá manipulace s těžšími přístroji nebo materiálem s ostrými hranami pro poměrně měkké dřevo polic ideální není.

Lehce smontovatelné regály z IKEA je vhodné čas od času dotáhnout pomocí imbusových klíčů či nástavců, obvykle dodávaných přímo s nábytkem. Na stejné adrese seženete za dobré ceny i řadu plastových boxů včetně vík a také například nasazovací koše, které se nasunou na dřevěné police a poslouží k ještě přehlednějšímu a efektivnějšímu ukládání.

K boxům raději víko

Univerzální dřevěné či kovové úložné regály dostanete i v hobbymarketech nebo je lze objednat na internetu. Obvykle jsou poměrně lehké, je proto vždy dobré fixovat je ke stěně nebo jinak zajistit jejich dostatečnou stabilitu. I v průmyslových odděleních hypermarketů většinou seženete nejrůznější úložné boxy a plastové krabice. Pro přehlednost jsou vhodnější boxy průhledné, k lepší ochraně před prachem pomůže víko. Úložné boxy se vyrábějí z různých typů plastů, pro dílnu jsou však nejvhodnější méně křehké a pružnější měkčené plasty.

Velký výběr dílenského nábytku najdete u specializovaných prodejců. Firma Metalkas nabízí šroubované kovové regály, které mají celokovové provedení a povrchovou úpravu odolnější proti vlhkosti. Vybrat si můžete i montované regály s dřevotřískovými deskami, které jsou díky své stabilní konstrukci a vysoké nosnosti vhodné především do garáží, dílen a skladů. Můžete si vybrat i výrobky s bezšroubovými spoji.

Z nabídky stojí za pozornost například regál Stocker, který kombinuje kovovou konstrukci a dřevotřískové police o šířce 120 centimetrů. Vyznačuje se nosností až 250 kg na jednu polici, takže je pro skladování těžších materiálů a těžších kovových nástrojů vhodnější než lehké dřevěné či kovové policové systémy z IKEA. Regál má jednoduchý systém upevňování nosníků ve stojnách, takže ho jednoduše a rychle smontujete. Z modulů lze skládat nejrůznější délky i výšky sestaveb a obejdete se při tom bez jakéhokoli šroubování. Regál o velikosti 180 x 120 x 45 cm se prodává za 1 619 korun.

text: Richard Guryča
foto: archiv firem

Dílenské regály

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Dílenské regály