Záclonky a závěsy oknům sluší

Textilie na oknech mají jednak ochrannou funkci, ale současně také zdobí. To platilo dříve a platí to i dnes, zvláště u oken vesnických chaloupek.

Ať jde o malá okénka roubených chalup, nebo větší okna zděných stavení, nechybí na nich většinou záclonky nebo závěsy, případně obojí – tak, jak to mívaly naše babičky a prababičky.
Trochu jiným případem jsou okna zabírající větší část stěny, jaká můžeme občas vidět u nových víkendových domů nebo u přestavěných hospodářských budov, například stodol. Ta ponechávají majitelé často bez jakékoliv textilie, případně je opatří pouze žaluziemi. Ale i pro tato moderní maxiokna je možné vybrat vhodný typ závěsu.

na polodlouhé záclonce z lehké bílé tkaniny
byly použity krajkové vsadky a bohatý krajkový lem

Dlouhé i krátké

Nejprve zvážíme, jaký typ záclonek se do naší chaty nebo chalupy hodí i jaký bude v dané místnosti praktický. Zvolit můžeme dlouhou záclonu kryjící celé okno nebo poloviční záclonku v horní nebo dolní části okenního otvoru.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Ložnice a bytový textil:

Postele

Koberec zkrášlí podlahu

Tapety na chalupě

Jak vybavit ložnici

Spaní pro děti

________________________________________________________________________
Dlouhá záclona ochrání naše soukromí, zvláště když jsou okna, především ta z ložnice, otočena do ulice. A v létě zabrání nepříjemnému hmyzu vletět do domu. Pokud ale chceme mít přehled o dění venku, opatříme záclonkami jen spodní část okna – soukromí nám částečně uchová, ale umožní výhled ven. Takový způsob je běžný hlavně v kuchyni a ve světnici. Podle toho, kam se otevírají okenní křídla, zvolíme způsob upevnění – záclonku můžeme zavěsit přes celou šíři okna ze strany místnosti nebo do špalety. Nebo malé záclonky navléknuté na vitrážové tyči nebo vypnuté mezi dvěma tyčemi připevníme přímo na okenní křídla.

okenní závěs s volánem a postranními šály
je z károvaného a proužkovaného kanafasu
zdobeného bílou krajkou a jednobarevnými
lemy (textil zítka)

Háčkované, nebo vyšívané?

Vlastníme-li zachovalé háčkované, síťované nebo ručně vyšívané záclony, máme poklad, který by bylo škoda nevyužít. Na záclonky lze zužitkovat i staré vyšívané či háčkované bílé textilie, jako je ubrus, přehoz a podobně, nebo vyšívanými či háčkovanými krajkami ozdobit bílé plátno. Lehká poloprůsvitná bavlněná tkanina se dá použít jako záclona i jako závěs. Ale dají se koupit i hezké nové strojově tkané záclony, jen se raději vyhneme těm na první pohled příliš „umělým“.

Ke krátké háčkované záclonce se drobné
káro na závěsu hodí

Jaký závěs vybrat

Barevný závěs olemuje okno – většinou ho věšíme po obou jeho stranách, ale může být i jen na jedné. Jeho délka se pohybuje od spodního okraje okna až k zemi. Závěs necháme volně splývat nebo ho stáhneme ozdobným pruhem látky. Postranní závěsy často doplňuje volán nad oknem, případně lze použít pouze samotný volán. Závěsy a záclonky se dají různě kombinovat, záleží na tom, co se nám líbí a jak hodně chceme okno „obléknout“.
Oblíbený kanafas, kytičky i výšivky
Okenní závěsy se šijí z různých materiálů včetně těžších dekoračních látek, ale pro menší okna v chalupě je ideální vybrat bavlněnou nebo lněnou látku. Oblíbený je kanafas, pevná bavlněná oboustranná tkanina. Kromě dekoru kostiček v několika velikostech nabízí i káro, proužky a také jejich kombinaci s rostlinnými motivy. Kanafas je dvoubarevný (barva s bílou) i vícebarevný.
K dalším oblíbeným vzorům patří drobné kytičky, puntíky, ale i různé kuchyňské a venkovské motivy, jako je nádobí, domácí zvířata, zelenina, ovoce a podobně. Zapomenout nemůžeme ani na jednobarevné tkaniny. Postranní závěsy by neměly být příliš úzké, aby nepůsobily „chudě“. Měly by být pěkně nařasené, a to i tehdy, když nepočítáme s tím, že je budeme zatahovat.
Místo klasického závěsu si můžeme pořídit tak zvanou římskou roletu. Rovná látka zakrývá celé okno nebo se pomocí lanek a poutek či kroužků na rubové straně vykasá nahoru, kde vytvoří nařasenou draperii.

Jednoduché bílé závěsy dole lemuje krajka, střed okenních křídel zdobí háčkované
zoubky

Kombinujeme

U závěsů se dají látky efektně kombinovat – stejný vzor v různé velikosti, kostička s proužkem, kytičky s proužkem nebo jednobarevným materiálem, pozitiv a negativ. Jiný může být horní volán, jiný závěs po straně okna. Hezky vypadají jednobarevné lemy či zdobení krajkou.
Ve světnici s více okny můžeme závěsy řešit odlišně i střihově – někde s volánem i postranními šálami, ale v kuchyňské části nad linkou z praktických důvodů oblékneme oknu jen horní volán.

www.anglickasezona.cz, www.cellbes.cz, www.ceskykanafas.cz, www.hanakroa.firemni-web.cz, www.primalex.cz, www.textilzitka.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ

FOTO: VLADIMÍR HÁJEK, TOMÁŠ KRÁSENSKÝ, ZDENĚK ROLLER, PAVEL VESELÝ, MARIE VOTAVOVÁ, PETR ZHOŘ A ARCHIV FIREM

Záclonky a závěsy oknům sluší

Uložit

Uložit

Uložit

Záclonky a závěsy oknům sluší