Šroubováky v domácí dílně

Rubrika: Dílna

Existují šrouby s různými druhy hlav a k nim příslušné typy šroubováků. Správná kombinace šroubu a šroubováku ulehčí práci. Nevhodná kombinace naopak šrouby i šroubováky ničí.

Každý šroubovák sestává z rukojeti a tyče (dříku) s hrotem vytvarovaným podle drážky v hlavě šroubu. Pro různé tvary drážek v hlavách šroubů jsou určeny hroty, jejichž velikost a tvar odpovídají drážkám a přesně do nich zapadnou. Jednotlivé typy šroubováků se však neliší jen podobou hrotu. Pro práci je velmi důležitý i tvar a materiál rukojeti. Její ergonomie a zpracování mají výrazný vliv na komfort práce se šroubovákem. Některé činnosti (jemná mechanika, servis elektroniky a hraček, zámečnické nebo elektrikářské práce) pak vyžadují speciální šroubováky. Elektrikářské jsou například izolované, u zámečnických či servisních šroubováků pak tyčka prostupuje rukojetí, aby bylo možné na nástroj při šroubování klepnout kladivem.

Rozdíly jsou však i v základních typech, které nejčastěji využijete při běžných pracích v dílně. Jde především o kvalitu. Levné šroubováky či univerzální sady s nástrčnými bity obvykle nevydrží příliš velkou zátěž. Nekvalitní šroubováky se často ohýbají a při vyvinutí větší síly se protáčejí v rukojetích, jejichž ergonomie obvykle také za moc nestojí. To nepříjemně pocítíte například při dotahování většího počtu vrutů do dřeva nebo do hmoždinek.

I pro běžné vybavení dílny je proto lepší nakupovat po kusech či v sadách značkové nástroje, které vám navíc dobře sednou do ruky.

K výběru šroubováků lze přistupovat dvojím způsobem. Můžete si pořídit základní sestavu všech dostupných tvarů hrotů šroubováků nebo bohatě vybavenou sadu různě tvarovaných bitů a pak vás nemůže zaskočit ani některý z méně obvyklých tvarů drážek ve šroubech. Nebo zvolíte sadu šroubováků či bitů podle typu šroubů, s nimiž nejčastěji pracujete. A pak budete vašim šroubovákům spíše přizpůsobovat výběr šroubů. Zpravidla půjde o vruty do dřeva, sádrokartonu či metrické šrouby.

Problém je, že i běžné vruty do dřeva mohou mít několik tvarů drážek (rovnou, křížovou či torx) a k těm je třeba mít odpovídající šroubovák. Podle druhu použití pak mají šrouby i několik druhů hlav s některým ze zmíněných tvarů drážek. Vypadá to složitě, ale v železářství vám poradí prodavač a v e-shopech jsou šrouby vždy nabízeny s příslušným typem hlavy i tvarem drážky.

Hroty podle drážek

Dříve nejrozšířenější a i dnes hodně potřebný, například při rozebírání staršího nábytku a jiných výrobků staršího data, je plochý šroubovák. Využijete ho však i pro práci se stále dostupným sortimentem šroubů a vrutů s plochou drážkou, které obvykle patří k nejlevnějším. Zvláště u plochých šroubováků je třeba dbát na správnou kombinaci šíře drážky a velikosti hrotu šroubováku, protože rovná drážka se poměrně snadno poškodí.

U plochých šroubováků se udává šířka a tloušťka drážky a obvykle délka dříku. Šroubovák je pak označen kombinací rozměrů, například 5,5 x 1 x 150 mm.

K nejčastěji používaným patří v současné době křížový šroubovák. Jeho do kříže tvarovaný hrot se snadno nasazuje do křížové hlavy šroubu či vrutu a umožňuje pohodlně dotahovat i samořezné šrouby či vruty do dřeva bez předvrtání.

Pro volbu správné kombinace je však nutné vědět, že se rozlišují dva základní tvary hrotů křížových šroubováků. Klasikou je tvar Philips (PH) s delším a štíhlejším hrotem. Ten se používá především pro montáž výrobků z kovu či plastů, umožňuje dotažení ve větší hloubce a najdeme ho na šroubech v elektronice nebo hračkách. Pro jejich případnou demontáž je ještě lepší šroubovák PH1 s výrazně štíhlým dříkem.

Modernější variantou křížového hrotu je typ Pozidrive (PZ) s přídavnými drážkami, které umožňují rychlejší a bezpečnější nasazení šroubováku a lepší rozložení síly při přenášení krouticího momentu. Šroubováky PZ používají truhláři při spojování dřevěných dílů, především u nábytku. Oba typy křížových šroubováků se dále dělí podle velikosti hrotu. Nejčastěji využijete běžné velikosti 1, 2 a 3, šroubováky pro hodináře či modeláře hledejte pod označením PH00 a PH0, velikost 4 je pak určena pro největší rozměry šroubů.

Na elektroniku či mobily

Chcete-li být připraveni na možnost oprav spotřební elektroniky nebo mobilních telefonů, neobejdete se bez šroubováků typu Torx. Ty mají hrot ve tvaru hvězdičky. Speciálně pro práci s mobilními telefony je určen šroubovák Torx TX5. A u některých výrobků jsou spoje chráněny před možností jejich uvolnění běžným šroubovákem, takže budete potřebovat šroubovák Torx s bezpečnostním otvorem, který se označuje jako TT (Tamper Torx). Standardní torxové hroty však využijete i při práci se šrouby, které se často vyskytují například v automobilech.

Pro válcové hlavy se šestihranným otvorem jsou pak určeny inbusové šroubováky. Šrouby s inbusovými hlavami se rovněž používají u elektroniky či zahradní techniky, často však také u nábytku. Šestihranné inbusové šroubováky se označují v milimetrech. Například inbus 6 znamená, že šířka stran šestihranu je 6 mm. Přestože správný název těchto typů šroubováků je inbus, setkáte se i u prodejců převážně s označením imbus. Nenechte se tedy zmást, jde o tentýž systém šestihranných válcových hlav.

text: Richard Guryča

foto: archiv firem, Shutterstock

Šroubováky v domácí dílně