Macešky

Svými různobarevnými obličejíčky oživí tyto dvouletky květinový záhon či truhlík za oknem. Při dobré péči se z nich můžeme těšit celou sezónu, z některých i napřesrok.

Charakteristickou kresbou květu jakoby macešky vyjadřovaly nelibost nad jménem, jež údajně vzniklo podle pověsti o nehodné maceše zakleté spolu s nevlastními i vlastními dcerami do květu violky rolní. Ta je současně považována za bylinu lásky. Drobný žlutavý květ také připomíná lehce rozmrzelou opičku, vyšlechtěné velkokvěté druhy pak v truhlíku či na záhonu vytvářejí sešikovanou armádu bedlivě pozorující okolí svýma tmavýma očima. Protože ani šlechtitelům fantazie nechybí, pojmenovali jednu skupinu macešek Cats, neboť jim černé žilkování na květech připomínalo kočičí fousky. Odrůdy se světlým obličejíkem, jenž rámuje tmavý okraj, dostaly jméno Joker.
Přes všechny pověsti a pověry si dnes macešky vydobývají právoplatné místo na zahradách i za okny našich domovů. Jistě právem, za trochu pozornosti se odvděčí záplavou květů výrazných barev. Už brzy zjara na ně lákají opylující hmyz, dobrou zprávou je i to, že patří k rostlinám, které nezpůsobují problémy alergikům.

Drobnokvěté macešky

Macešku rohatou neboli ostruhatou či drobnokvětou (Viola cornuta) zdobí květy, které mají v průměru 1 až 3 cm. Její velkou výhodou je výborná odolnost k vyšším teplotám, takže bohatě kvete po celé léto. Velice oblíbená je mrazuvzdorná skupina Floral. Díky brzkému kvetení se tyto macešky výborně kombinují s jarními cibulovinami. Některé kultivary vytvářejí převislé výhony, čímž se perfektně uplatní v závěsných nádobách a truhlících.

Zahradní macešky

První hybridy violky čili macešky zahradní (Viola × wittrockiana) byly vyšlechtěny počátkem 19. století ve Velké Británii křížením violky rohaté (Viola cornuta), violky žluté (Viola lutea), violky trojbarevné (Viola tricolor), violky altajské (Viola altaica) a pravděpodobně ještě dalších druhů. Jedná se o jednoletou až dvouletou bylinu dorůstající výšky od 10 až 30 cm.
Mezi vyšlechtěnými odrůdami můžeme vybírat podle vzrůstu, velikosti, tvaru i barvy květů. Nutno říct, že v oblibě jednoznačně vedou velkokvěté odrůdy, u nichž barva a kresba dobře vynikne. Nejběžněji se setkáme s máslově zbarvenými, žlutými a modrými květy, dále pak s broskvovými, oranžovými, cihlovými, šarlatovými, rubínovými, terakotovými, fialovými a nověji s atraktivními temně fialovými až téměř černými, a samozřejmě s vícebarevnými varietami. Podle přítomnosti či absence kresby na květu se macešky dělí na odrůdy s okem a bez oka.
Důležitou roli při výběru hraje i doba výsadby, kvetení a také mrazuvzdornost. Vždy záleží na tom, kam chceme macešky vysadit.

 

Drobnokvěté odrůdy se vyznačují záplavou květů, často i převislým růstem

Pěstování

Macešky vysazujeme do misek, truhlíků, závěsných nádob či přímo do záhonů, samostatně nebo společně s jarními cibulovinami nebo letničkami. Vybíráme jim světlé stanoviště, ale chráněné před intenzivním sluncem, které listy i stonky vysuší do běla. Neumisťujeme je ani do stínu, ve vlhku jim při zapaření hrozí napadení padlím a mšicemi.
Rané odrůdy vysazujeme v září a říjnu nebo je můžeme zakoupit nakvetlé až na jaře a ven je vysadíme v dubnu. Pro přezimování na záhonech volíme mrazuvzdorné odrůdy, při holomrazech jim můžeme poskytnout ochranu z netkané textilie či chvojí. Rostliny v nádobách raději umístíme v bezmrazém, ale chladném a světlém prostředí skleníku, chodby apod. Půda by měla být prokypřená, neutrální středně těžká humózní, s dostatkem živin a propustná. Macešky upřednostňují mírnou zálivku.
Pro bohaté kvetení je musíme přihnojovat, ale pozor na přehnojení dusíkem. Nasazování na květ během vegetačního období podpoříme odstraňováním odkvetlých květů, jinak rostliny budou dávat sílu do vývoje semen.

Výsev

Chceme-li si macešky pěstovat sami, pak výsev do skleníku provedeme během února a března, od konce června do půli srpna je můžeme vysévat i do volné půdy či nádob. Osivo překryjeme tenkou vrstvou substrátu nebo vermikulitu, který udržujeme vlhký. Pro vzejití semen je třeba teplota okolo 15 °C, první rostlinky se objeví asi za dva týdny.
Pěstování z vlastních sklizených semínek je možné, jen musíme počítat s tím, že zbarvení u nových macešek nemusí být totožné s tím, jaké měla mateřská rostlina.

Jedlá ozdoba

  • Maceška se používá jako léčivka při onemocnění dýchacích cest, močového měchýře a proti padání vlasů.
  • Květy můžeme přidat do jarních salátů, ozdobit s nimi dort apod.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Macešky