Speciál Schody: stahovací schody

Většinou nemáme dostatek místa na ukládání sezónních věcí a přitom se ho najde dostatek v hůře dosažitelných půdních nebo nadstropních prostorech. Snadný přístup vyřeší stahovací schody.

Zateplené půdní třídílné schody LWK 280 70 x 120 cm, model Komfort z borovicového dřeva. Cena od 2 962 Kč (Fakro)

Do míst pod střechou obvykle nejde nainstalovat klasické schodiště a časté přemisťování žebříku a balancování na něm je vysilující a nebezpečné. Problém vyřeší stahovací schody. Jejich montáž do připraveného otvoru je jednoduchá a šikovný kutil ji zvládne se dvěma pomocníky.

Před tím, než se vydáme na nákup, si prověříme místo, kam chceme schody nainstalovat. Nezapomeneme na prostor nad stropem, kde budou schody umístěny. Musí být dostatečně vysoký pro náš výstup, abychom se neuhodili do hlavy.

Skládací schody Alutrag. Žebříkový mechanismus je z hliníkových profilů. Cena dle typu od 8 531 Kč (Schody Triant)

Následně prověříme, zda v místě, kde chceme připravit otvor pro schody, není rozvod elektřiny, vody a podobně, což by vyžadovalo odklon vedení či posun umístění schodů. Poté následuje příprava vlastního montážního stavebního otvoru pro konkrétní typ vybraných schodů.

Montáž stahovacích schodů

Po rozbalení výrobku se přesvědčíme, že v balení nic nechybí, a pozorně si prostudujeme návod, který seriózní výrobce přibaluje. Pak začneme s montáží do nachystaných otvorů ve čtyřech rozích rámu schodů. Dvě osoby vyzvednou schodiště do stavebního otvoru. Třetí pomocník čeká v horním půdním prostoru a upevní rám schodiště pomocí čtyř kusů nosníků. Nosníky se položí úhlopříčně přes rohy otvoru a upevní šrouby, které vždy řádně utáhneme klíčem.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Schody:

Stahovací schody

Zábradlí schodiště

Pod schody

Víc než jen schodiště

Stavebnicové zábradlí

Převlečené schody

Dřevěné schodiště

Proměny schodiště

Zábradlí bezpečné i stylové

Keramická dlažba na schody v interiéru

________________________________________________________________________

 

Alufix jsou hliníkové shrnovací schody pro malé stropní otvory. Délka od 2 190 cm. Cena od 8 796 Kč (Schody Triant)

Vyzkoušíme otevírání a zavírání pomocí stahovací tyče, která je součástí balení. Přitáhneme schody, které pak chytíme rukou a stáhneme až k zemi. Nakonec na rám přišroubujeme madlo.

Kolik budeme investovat

Cena levnějších skládacích schodů s dřevěným žebříkem začíná na částce od 2 148 Kč (Oman), okolo 3 700 stojí schody značky Fakro. Výsuvné dřevěné schody pořídíme za částku od 3 000 Kč, za kovový žebřík zaplatíme okolo 4 980 Kč (Fakro).

Stahovací schody Lusso PP mají protipožární odolnost 60 minut a jsou zateplené. Cena okolo 12 680 Kč (J. A. P.)

Stahovací schody koupíme za částku od 8 600 Kč výše. Na trhu najdeme i schody se širokými stupadly s protiskluzovou úpravou, díky kterým je chůze pohodlná a bezpečná, například Alupres (Schody Triant). Pro malé vstupní otvory se zase hodí schody Alufix (Schody Triant) nebo Mini (Dolle).

Většina výrobců nabízí také tepelnou izolaci nebo protipožární úpravu. Pokud v obchodech nenajdeme půdní schody vhodné do našich prostor, můžeme si je nechat vyrobit na míru. Atypické modely si můžeme vybrat ze všech dostupných materiálů, z nichž se tato schodiště vyrábějí.

www.schody-jap.cz, www.fakro.cz, www.obi.cz, www.bauhaus.cz, www.hornbach.cz, www.pudnischody.eu, www.schodytriant.cz

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem

Stahovací schody

Speciál Schody: stahovací schody