Jak postavit pergolu

Pergoly jsou elegantním a funkčním doplňkem zahrady, který dokáže vytvořit útulný prostor pro odpočinek, setkávání se s přáteli nebo relaxaci s rodinou. V tomto praktickém návodu vás provedeme krok za krokem procesem, jak postavit pergolu ze dřeva, přičemž se zaměříme i na detaily, které vylepší atmosféru pergoly pomocí osvětlení, cihlového obložení a dalších estetických prvků.

Stavba pergoly svépomocí

Stavba dřevěné pergoly není nic náročného, a dokonce na ni nepotřebujete ani stavební povolení, pokud se vejdete do 25 m². Zároveň nesmí stát vedle sousedova pozemku blíže než 2 m. V přípravné fázi je dobré promyslet, do jaké části zahrady pergolu umístíte – ideálním místem je takové, které vám poskytne soukromí a zároveň pěkný výhled na okolní hory, pole, louky či okrasnou zahradu. Vezměte v potaz také své požadavky na zastínění. Zdali má pergola poskytovat útočiště také před deštěm nebo jen stín v parném dni. K tomu můžete využít například popínavé rostliny, například vinnou révu, která pozvedne možnosti pergoly zase o další úroveň. Samozřejmě je možné zastřešení zkombinovat a vytvořit tak zajímavý koncept.

Dřevo na pergolu

Pergola svépomocí je nejlépe proveditelná ze dřeva. Proč? Jedná se o cenově dostupný materiál, se kterým se pracuje velmi snadno a s pomocí nářadí, které máte dostupné ve své kutilské dílně. Ideálním dřevem je buďto modřín nebo borovice – jde o typ s dlouhodobou životností. Naopak se vyvarujte velmi využívanému smrku, který je i při ošetření málo odolný.

vrtací šroubovák

Foto: Elespo.cz

Nářadí pro stavbu pergoly

Na papír vytvořte plánek, podle kterého budete postupovat. Jednoduše spočítejte počet metrů, které budete na stavbu zahradní pergoly potřebovat Nezapomeňte na podkladní trámky, fošny, ale i spojovací materiál. Ten pořiďte samozřejmě z nerezu – nejen že bude vypadat stále jako nový, ale nebude korodovat a způsobovat nestabilitu pergoly. Mezi nářadí, které se pro stavbu pergoly hodí, patří určitě aku vrtačka. Ta vám usnadní hodiny práce s montováním nekonečného množství vrutů, bez nutnosti tahání kabelů. Pokud si dřevomateriál budete řezat sami, jistě oceníte přímočarku či jinou aku pilu.

Zahradní pergola krok za krokem

  • Plánování a návrh

Jak už jsme výše zmínili – papír snese vše. Proto si stavbu dobře propočítejte a rozplánujte. Rozhodněte o tvaru, velikosti a umístění. Ale také o tom, zdali budou pergolu tvořit i další prvky, například krb. V tom případě si musíte rozplánovat místo na komín a odvod kouře. Popřemýšlejte, zdali vám vyhovuje klasická otevřená pergola nebo uzavřená s krytinou pro větší stín. Nakupte potřebný materiál.

  • Příprava základu

Nejprve je potřeba připravit základ pro stavbu pergoly. To uděláte pomocí provázku, kterým si vymezíte půdorys pro snadnější orientaci. Do hloubky 20 cm vlijte beton a připevněte do něj patky. Ty nám budou jistit svislé trámy, jež ponesou celou konstrukci. Do vlhkého betonu zasaďte obrubníky a dbejte na to, aby byly v naprosté rovině. Pomoci si můžete napnutým provázkem po obvodu pergoly. Jakmile beton zatvrdne, zasypejte ho štěrkem a zhutněte. Na takto připravený základ můžete začít pokládat dlažbu. Nakonec vzniklé spáry zasypejte pískem.

  • Hranoly na pergolu

V mezičase si nařežte veškeré trámy, které budete potřebovat a natřete je fungicidním nátěrem, jenž zabrání napadení materiálu houbami a plísněmi. V tomto kroku můžete určit výslednou barvu pergoly. Všechen dřevomateriál natírejte po celé délce, ze všech stran, hlavně také na řezu. Zabráníte tak jejich degradaci v průběhu let. Pokud nenatřete jen nepatrnou část, která hraje důležitou roli v konstrukci, může se jednoduše stát, že za pár let budete právě kvůli tomuto místu nuceni rozebrat celou pergolu do základu a začít s její stavbou nanovo.

  • Konstrukce pergoly

Do zabetonovaných patek připevněte pomocí vrutů svislé trámy. Na ty pak stejný způsobem vaznice ve vodorovné poloze. Pro zavětrování pergoly použijte šikmé vzpěry. Jakmile je uchyceno, položte na konstrukci krokve kolmo k základu. V tomto stavu je již pergola hotová za předpokladu, že na ni nebudete pokládat střechu. Pokud ano, na krokve položte šikmo střešní latě, které uchytí krytinu.

Rozhodli jste se pro zastřešení? Pak na střešní latě připevněte pomocí hliníkových zakrývacích profilů polykarbonátové desky. Střecha pergoly bude propouštět denní světlo a zajistí ochranu před deštěm. Jinou variantou je hliník. V takovém případě můžete na střechu umístit fotovoltaiku a pokud vám pergola slouží jako místo pro auto, tak jej zároveň nabíjet. Více o zastřešení pergoly v tomto článku.

Jak vyladit atmosféru pergoly

Chcete doladit pergolu k naprosté dokonalosti? Zvolte vhodné vybavení, dle vlastních preferencí. Jak už jsme v úvodu zmínili, je možné postavit si v ní krb, který vás zahřeje v chladných dnech a zároveň umožní upéct dobrou a voňavou večeři. Pergoly s krbem jsou velmi oblíbené z důvodu dotvoření příjemné atmosféry, kterou jistě oceníte.

Osvětlení pergoly

Použijte solární LED světla nebo venkovní lampy, které nemají velkou spotřebu energie. Umístěte je pod střechu nebo na opěrné sloupky pergoly a zajistěte si tak příjemného osvětlení ve večerních hodinách.

Cihlové obložení

Parádu udělá také cihlové obložení, které můžete vytvořit jen částečné nebo jako obklad sloupků pergoly nebo krbu. Cihly vytváří harmonickou kombinaci se dřevem a dodávají pergole charakter. Pokud preferujete přírodní kámen, můžete zvolit ten. Fantazii se meze nekladou.

Kvalitní nábytek

Nic nedodá rodinné oslavě, přátelskému setkání či chvilce o samotě větší kouzlo než pohodlný a stylový nábytek. My vsázíme na kvalitní dřevěný, například z akátu. Vydrží téměř věky, a to i při nulové péči. Na trhu jsou dostupné i plastové varianty, ty však poměrně brzy vyšisuje sluníčko a začne je okusovat zub času. Doporučujeme nespoléhat se na levné materiály, jako je například smrkový nábytek. Ten není vůbec vhodný pro umístění do pergoly, hned z několika důvodů. Jedním z nich je například fakt, že pokud pergola není zastřešená, bude muset smrkový nábytek odolávat náporu vody, na což opravdu není stavěný.

Textilie

Dopřejte si trochu soukromí a popřemýšlejte nad koupí vodotěsných závěsů, které se připevňují na klasickou garnýž s posuvným mechanismem. Můžete s jejich pomocí rázem vykouzlit romantickou atmosféru, jako z filmu.

led světlo

Foto: Emos.cz

Pergola svépomocí – cena

Samozřejmě že cesta stavby pergoly vlastníma rukama je mnohem úspornější než při jejím objednání od profesionálů. I přesto však stojí přibližně 15 000 – 25 000 Kč. Vše se odvíjí od použitých materiálů a aktuálních cen dřeva, které dnes již v porovnání s loňským rokem klesají. Vezměte však v potaz další částku, kterou vynaložíte za vybavení pergoly nábytkem a dekoracemi, jenž nastolí tu správnou atmosféru. Pokud chcete letošní teplé dny strávit v příjemném zákoutí vaší pergoly, neotálejte s její stavbou a začněte co nejdřív. Potřebné finance si zajistíte úvěrem či půjčkou. “V těchto případech vybírejte pomocí srovnávače, kde dostanete tu nejlepší cenu i představu o úroku a splatnosti”, radí 72Ventures s.r.o., specialista na půjčky.

Stavba pergoly svépomocí vám zabere spoustu času – nejde pouze o samotnou montáž, ale také nastudování si samotného průběhu práce, nákup materiálu, jeho přípravu atd. Vezměte v potaz, zda se vám spíše vyplatí investovat svůj čas nebo oželíte pár desítek tisíc a užijete si volno po svém.

Text: redakce
Foto: Emos, Max reality, Westbrick, Elespo

Jak postavit pergolu