Čtyřkolky na práci

Motorové čtyřkolky mají u mnoha chalupářů pověst zbytečného módního výstřelku, který čas od času ruší lesní zvěř a houbaře. Přinejmenším v případě čtyřkolek užitkových však jde o pověst nezaslouženou.

Zastřešená čtyřkolka Journeyman

Farmářské čtyřkolky, vybavené nejrůznějšími doplňky, můžou být v zahradě a na chalupě velmi užitečné. Od sportovních se liší už na první pohled i v řadě konstrukčních detailů. Především mají náhon na čtyři kola (u řady typů je to řešeno připojitelným předním náhonem). Bývají vyšší a robustnější, lépe chrání jezdce proti stříkající vodě a blátu a vzadu i na přední části mívají rámy pro umístění nákladu nebo připevnění nejrůznějších nástavců a příslušenství. Oproti sportovním se vyznačují vyšší silou a lepší průchodností v terénu, k tomu napomáhá větší hmotnost i vyšší zdvihy pérování.

Radlici na sníh oceníte v zimě

Bývají vybaveny převodovkou či variátorem (obdoba automatické převodovky) s redukcí do pomala a schopností brzdit motorem a také uzávěrkami předních diferenciálů. Některé typy čtyřkolek s náhonem na všechna čtyři kola umožňují výměnu kol za speciální pásy, takže získáte vozidlo se schopnostmi sněžného skútru. Lze volit mezi řetězovým a dražším kardanovým zadním náhonem, který je ovšem odolnější a bezúdržbový.

Do lesa i na zahradu

Prodejci užitkových čtyřkolek nabízejí k těmto strojům poměrně rozsáhlé příslušenství. Například k čyřkolkám značky Journeyman (ale i k jiným značkám) můžete připojit saně na tažení stromů, které usnadňují stahování klád z těžko přístupného terénu. Při těžbě dřeva se hodí rovněž takzvaný klaničák, což je vlečka na odvoz dřeva, schopná odvézt až čtyřmetrové kmeny.

Jeden z typů přepravních vozíků

K převážení nákladu (polena, stavební materiál atd.) poslouží nejrůznější přípojné vozíky s korbou z plechu nebo tvrzeného plastu. Pořídit si můžete i nosiče, koše či držáky na nářadí nebo výklopné přepravníky k namontování na zadní část čtyřkolky, které usnadní například převoz většího množství ovoce ze sadu či jiné těžší náklady.

V zimě může čtyřkolka posloužit i k odhrnování sněhu. Existují desítky typů sněhových radlic z oceli, ale i odlehčené plastové radlice. Pomocí adaptéru k radlicím lze k některým typům čtyřkolek připojit i kartáčový zametač s vlastním motorem, který slouží k celoroční údržbě chodníků a cest včetně zametání sněhu. Nabídka příslušenství zahrnuje i navijáky, upínací sítě nebo uzavřené i otevřené přepravní koše. Postupně dokupované příslušenství tak může čtyřkolku proměnit v univerzálního výkonného pomocníka.

Text Richard Guryča, foto archiv firem

Čtyřkolky na práci

Čtyřkolky na práci