Speciální zeminy a mulče

Speciální zeminy a mulče

Každá rostlina má specifické požadavky na pěstování. Má-li dobře prospívat, musíme jí zajistit i vhodný druh zeminy.

Vedle univerzální zahradní a květinové zeminy lze pořídit pro některé rostliny, květiny i plodiny speciálně namíchanou zeminu, obsahující složky, vyhovující pro zdárný růst těchto rostlin.

Speciální zeminy

Koupit můžeme zeminu pro výsev a množení, pro řízkování, pro pokojové rostliny, pro muškáty a podobné květiny pěstované v květináčích a truhlících, zeminu pro petúnie (surfinie), pro růže, zeminu pro kyselomilné rostliny, jako jsou azalky, rododendrony, hortenzie, kanadské borůvky, vřesy a jiné. Další druhy zeminy jsou určeny jahodám, zelenině, jiné trávníkům a další koniferám a jehličnatým okrasným dřevinám.

Speciální zeminy a mulče

Existují zeminy pro speciální druhy rostlin, například pro bonsaje, dále pro citrusy, napomáhající k bohatému nasazení květů a dobrému vývinu plodů. Zemina pro kaktusy a sukulenty vyhovuje suchovzdorným jedincům. Zemina pro orchideje podporuje vývoj kořenů a nasazování květů. Zemina pro palmy a zelené rostliny je speciální zemina pro nejběžnější pokojové palmy a podobné exotické zelené rostliny. Podporuje růst nových výhonků rostlin a tvorbu zelených částí. Koupit lze i substrát pro hroby. Majitelé zahradních jezírek uvítají zeminu pro vodní rostliny, která mimo jiné zabraňuje tvorbě vodních řas. Zemina pro zelené koření je vhodná k výsevům i pěstování celé řady druhů zeleného koření, jak v květináčích v bytech nebo zimních zahradách celoročně, tak i na záhonech (nebo lodžiích i balkonech) v průběhu vegetačního období. Zeminy se prodávají v balení 5, 10, 20, 50 i 75 litrů.

Mulče

Speciální zeminy a mulče

Ochranu před klíčením a růstem plevelů, před vysycháním půdy, před mrazem i extrémními teplotami v létě zajistí nastýlka mulče (štěpky stromové kůry z jehličnatých stromů) kolem keřů, stromů, živých plotů či na květinových záhonech. Vedle přírodního hnědého mulče existuje mulč barevný (žlutý, oranžový, červený), dále drobný mulč z piniové kůry do květináčů a také mulč pro růže. Ten obsahuje stromovou kůru se značným podílem borky a tříděný vyzrálý kompost, vyrobený ze surovin s převahou stromové kůry.

www.raselina.cz, www.agrocs.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM

 

Speciální zeminy a mulče