Venkovní sprchy

V letních dnech jsou připraveny nám kdykoliv poskytnout osvěžení, zajistit očistu po práci na zahradě i před vstupem do bazénu a některé dokonce zdarma.
Když rtuť teploměru začne šplhat ke třicítce, začínáme se urychleně poohlížet po možnosti ochlazení, nejlépe celého těla. Pod sprchu umístěnou na terase nebo v zahradě můžeme vběhnout kdykoliv, když se pro nás vedro stává nepříjemným nebo když chceme rychle spláchnout nečistoty. A ani se nemusíme utírat jako před cestou z koupelny, abychom po sobě zanechávali mokrou stopu.

Při řešení 2 v 1 slouží sprchovací tyč i jako plnohodnotná zalévací tyčová
sprcha. Třínožka zvyšuje stabilitu sprchy (Gardena/Hornbach)

Přenosná sprcha

První možnost představují lehké sprchy, do nichž se voda přivádí zpravidla zahradní hadicí, případně jsou připojeny k vodovodu a disponují pouze studenou vodou. Může je ale zásobovat i ohřátá voda ze slunečního kolektoru. Teplotu vody nelze regulovat, protože k obsluze slouží jen kohout nebo páčka usměrňující průtok vody.

Pevná sprcha

Nejvyšší komfort i nejdelší období využití přinášejí pevné sprchy s přívodem studené i teplé vody z domácího vodovodu, díky čemuž zaručují sprchování vždy v teplé vodě, a to kdykoliv, kdy to počasí a naše otužilost dovolí. Pokud mají instalovaný nezámrzný systém, lze je venku používat až do teploty -30 °C. Mísící baterií se nastavuje požadovaná teplota vody.

Zahradní sprcha může sloužit
kdekoliv, kde ji lze zapíchnout do země
(Gardena/Hornbach)

Sluneční sprcha

Nejrozšířenější typ venkovních sprch představují ty se solárním akumulačním zásobníkem, který tvoří jejich tělo. Vyrábějí se v různých objemech, takže je můžeme volit podle potřeby rodiny. O doplňování studené vody, jíž dokážou sluneční paprsky ohřát na 50 až 70 °C, se může starat i automatický systém. Sprchy jsou vybaveny sprchovou hadicí, luxusnější pak sprchovou armaturou sestávající z pevné sprchové hlavice a flexibilní hadice s menší hlavicí.
V této kategorii můžeme vybírat z poměrně široké designové nabídky, takže sprcha buď nenápadně zapadne do prostoru zahrady, nebo se naopak stane stylovým doplňkem.
Nízká varianta pevné sprchy slouží k oplachu nohou před vstupem do bazénu.

Subtilní nerezovou sprchu lze
snadno přemístit. Na vodní zdroj
se napojuje přes hadicovou
rychlospojku (Relaxobchod)

Vak na vodu

Nejjednodušší solární sprcha, kterou pořídíme v řádu desítek korun, má podobu černého vaku, jenž slouží jako akumulační zásobník vody. Lze ji použít i na místech, kde není vodovod, tzn. ve spartánsky vybavených chatách nebo v rozlehlém sadu, když se práce prodlouží na celý den. Prázdnou si ji můžeme vzít s sebou i na dovolenou. Stačí pak vak naplnit dešťovkou, vodou z potoka nebo řeky, ať už přímo, nebo pomocí hadice, zavěsit na dostatečně silnou větev nebo hák a při dostatku slunečních paprsků se za několik hodin osprchovat teplou vodou, která ze sprchové hlavice vytéká samospádem.

Kam s ní

Solární sprchu umisťujeme na nejvíce osluněné místo, aby se voda co nejrychleji ohřála, a to nejen v letních měsících.
Sprcha by měla být buď přirozeně, nebo uměle chráněna před nechtěnými pohledy sousedů a kolemjdoucích.

 Sprchy se solárním zásobníkem jsou bezplatným a ekologickým zdrojem teplé vody

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Uložit

Venkovní sprchy