Pořizujeme si bazén

Toužíte po vlastním bazénu na zahradě? Vybrat si můžete z mnoha typů i nejrůznějších doplňků.

Dobře vybavený bazén může nabídnout pohodlné schody, skokanský můstek a protiproud (Mountfield)

Bazén můžete zvolit nadzemní (jeho výhodou je jednoduchá a nenáročná instalace, bez nutnosti zásadních terénních úprav nebo výkopových prací), zapuštěný do země (náročnější na přípravu terénu, je nutné vykopat lože pro bazén a správně ho usadit, ale působí lépe) nebo polozapuštěný. Jednotlivé typy bazénů se od sebe liší konstrukcí a použitým materiálem, na tom závisí jejich vzhled, životnost i náročnost údržby. A samozřejmě cena.

Typy bazénů

Bazény s keramickým jádrem
Při výrobě se používá unikátní technologie jako pro ochranné pláště raketoplánů: základním materiálem je keramika, chráněná vinylesterovou a polyesterovou vrstvou. Bazén je mimořádně odolný vůči deformacím a nárazům, má výborné tepelně izolační vlastnosti.

Bazény panelové s fólií
Konstrukce se vytváří z odolných kompozitních panelů, což nabízí možnost nejrůznějších tvarů a velikostí. Do této vany se vkládá odolná fólie z měkčeného PVC v široké barevné škále. Po dožití fólie není problém ji vyměnit.

Nerezové bazény mají vanu z nerezavějící oceli, jsou odolné vůči povětrnostním, chemickým imechanickým vlivům. Patří k nejkvalitnějším bazénům.

Bazény sklolaminátové jsou z polyesterové pryskyřice vyztužené skelným vláknem. Mají velmi dobré mechanické vlastnosti. Technologie výroby bez svárů a ostrých hran umožňuje ladné oblé tvary.

Betonové bazény s keramickým obkladem jsou technicky náročné na stavbu – vana z armovaného betonu je opatřena hydroizolační vrstvou a pak obložena keramickým obkladem. Výhodou je možnost vytvořit bazén jakéhokoliv tvaru a velikosti.

Plechové bazény jsou tvořeny plechem s úpravou proti korozi. Dno je betonové. Hydroizolace je zajištěna fólií.

Plastové bazény jsou z polypropylenu. Nízká cena je vykoupena nepříliš velkou odolností vůči teplotním změnám i náchylností k deformacím, materiál není příliš odolný vůči UV záření ani bazénové chemii.

Nadzemní bazény
Tvoří je kovová nádrž s vnitřní fólií. Některé se dají částečně zapustit do země. Výhodou je výrazně nižší cena.

Nafukovací bazény
Jde o nejjednodušší typ bazénu, s horním nafukovacím prstencem. Bazén se při napouštění sám postaví.

Zastřešení

Výhodou zastřešení bazénu je možnost koupat se i při nepříznivém počasí, ohřev vody sluncem a tím prodloužení koupací sezóny o čtyři měsíce, ochrana před nečistotami, soukromí při koupání a bezpečnost pro děti a zvířata. Zastřešení může mít nejrůznější tvary i barvy prosklení. Je z posuvných dílů, lze ho odsunout na konec bazénu nebo i mimo něj. Většina systémů potřebuje kolejničky, některé se obejdou bez nich.

www.mountfield.cz, www.montplast.cz, www.azrelax.cz, www.albiongroup.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Pořizujeme si bazén