Dřevěná okna

Často slýcháme o citlivých rekonstrukcích venkovských chalup, o to víc nás leckdy zaskočí novými plastovými okny. Obvykle mají skvělé vlastnosti, ale s historickou stavbou si nerozumí. Té totiž sluší pouze okna dřevěná.

Dřevěná okna se právě díky materiálu hodí téměř pro všechny stavby, staré i moderní, vesnické, horské i městské. Přitom stále rozšířenější plastová okna mohou estetických a funkčních parametrů kvalitních kastlových a špaletových oken jen stěží dosáhnout. Nejen pro historické objekty platí pravidlo o ctění materiálů. K přírodním materiálům, tj. dřevěným, cihlovým a kamenným stěnám, dřevěným krovům a podlahám je vhodné volit pro okna a dveře zase jen přírodní materiál. Nenechte se zviklat reklamními nabídkami a buď repasujte stávající okna, nebo hledejte výrobce, u něhož poměr kvality, estetičnosti, praktičnosti a ceny zaručí, že vaše investice do dřevěných oken bude léty zhodnocená. Dřevo vám jako bonus vykouzlí hřejivou atmosféru domova, u skutečně precizně vyrobených oken i s minimem nároků na údržbu. Dalším plusem je možnost opravy i hlubších rýh, i když přirozené stárnutí dřeva není u chalup ke škodě.
Pokud při výběru váháte, možná netušíte, že všechny typy nových oken se osazují shodnými skleněnými výplněmi, které vzhledem ke své ploše představují velmi důležitou část okna. Jeho vyšší užitné vlastnosti pak závisí ještě na konstrukci, těsnění a kování.

Kastlové okno s předsazeným rámečkem
na vnějším křídle

Omezující klasika

Malá, byť romanticky vyhlížející původní okénka propouští do interiéru chalupy méně světla a čerstvého vzduchu, současně zvyšují energetické nároky na vytápění. Takové situaci se buď můžete podvolit ve jménu zachování historie, nebo ji řešit mírným zvětšením okenních otvorů, přidáním typově shodných oken, otevřením interiéru do krovu či do zahrady, kde může nové rozměrnější okno působit jako výrazný prvek.
Mnohem snadnější volbu máte jako majitelé chat, zejména montovaných, kde zvětšení oken nepředstavuje velký stavební ani estetický zásah.
Při nově realizovaných stavbách už můžete bez obav sáhnout po ryze moderních, tvarově často velmi jednoduchých eurooknech, která poskytují co nejpřímější kontakt s přírodou. Strohým minimalistickým stavbám přinese dřevo prvek útulnosti a tvarem i kresbou dřeva vytvoří okno zajímavý rám pro přírodní scenérii. Jednoduchý design však najde uplatnění i ve starší zástavbě, kde na sebe nestrhává pozornost.

Chalupám sluší nejvíc klasická tabulková
okna

Velká trojka

U dřevěných oken rozeznáváme tři základní typy. Okna špaletová, z nich vycházející okna kastlová a nejmladší eurookna, jimž předcházela okna zdvojená, která jsou typická pro panelové domy, ale od 50. do 90. let byla nejčastější volbou rovněž pro chaty, rodinné domy a rekonstruované objekty.

Špaletové okno

Jde o okno s vnějšími a vnitřními křídly, mezi nimiž je špaleta. Konstrukce je velmi promyšlená, reaguje na směr větru. Když vítr tlačí venkovní křídla do rámu, zajišťuje tak jejich těsnost. Při opačném působení větru se od rámu křídla uvolňují, čímž dochází k odsávání vydýchaného vzduchu z místnosti.

Kastlové okno

Konstrukčně vychází z okna špaletového, ale vnitřní a vnější křídla otevírající se do interiéru spojuje po celém obvodu okna rám, tzv. „kastle”. Vzduchová mezera mezi skly zajišťuje oknům prvenství v izolačních vlastnostech.

Stěny zimní zahrady tvoří sestava pevných
a otevíravých oken (vekra)

Eurookno

Cenově nejdostupnější varianta dřevěných oken. Vyrábí se z masivních, vícevrstvých a lepených profilů, čímž se minimalizuje kroucení dřeva v důsledku sesychání nebo povětrnostních vlivů. Zároveň se nabízí možnost použití komfortnějšího a bezpečnějšího kování. Materiálem jsou zejména jehličnaté dřeviny se zvýšeným obsahem pryskyřice, která zvyšuje životnost oken, nejčastěji smrk, modřín, borovice, dále dub či exotické dřeviny. Vrchní pohledová lamela rámů je buď napojovaná (cinkovaná), nebo nenapojovaná (fixní). Okno se vyznačuje pouze jednou sadou křídel osazených izolačními dvojskly, aktuálně trojskly. U standardních typů je minusem robustní vzhled velmi podobný plastovým oknům.

Eurookna s novou konstrukcí

Konstrukce standardních eurooken se skládá z rámu, na nějž je položeno křídlo. Spodní část rámu okna je z tohoto důvodu masivnější a zmenšuje plochu skla. Velkoobjemová okapnice spodní část okna ochlazuje a zhoršuje tak jeho tepelně izolační vlastnosti. Nové typy oken řeší tyto nedostatky například hlubším zapuštěním okenního křídla do rámu. Kromě podstatného zvýšení tepelně izolačních vlastností je zvýhodněn poměr plochy skla vůči rámu, a tím je zvýšen přísun světla a solárních zisků pro interiér.
Důležitou úlohu v oblasti izolačních vlastností okna hraje těsnění. Běžně se eurookna opatřují dvojím středovým těsněním. Z vyjádření výrobce dřevěných oken SLAVONA vyplývá, že jde o nedostatečnou izolaci. Z venkovní strany do okna vniká vlhkost, chlad a okno je více namáháno. Funkční alternativou jsou tři celoobvodové těsnicí profily. Zabraňují i průniku vodních par z interiéru a zajišťují lepší povrchovou teplotu. Případný odtok vody řeší vyfrézované drážky.
Přirozený vzhled si ponechávají okna s venkovním rámem z modifikovaného dřeva. Chemicky nebo tepelně upravené dřevo odolá vlhkosti, ale i krupobití bez povrchové úpravy. Pro zvýraznění kresby ho lze opatřit olejovým filmem.
Pro historizující vzhled je možné okna dovybavit meziskelními příčkami, dřevěnými lepenými příčkami na sklo nebo odklápěcími rámečky imitujícími tabulkové okno, které umožňují snadnější mytí.
K zasklení jsou v současnosti preferována izolační trojskla. Vyšší komfort nabízejí vrstvená bezpečnostní skla, protihluková skla s možnostmi útlumu zpravidla od 30 do 55 dB a skla reflexní. Zachování soukromí umožňují skla bronzová, pískovaná, zrcadlová nebo vitrážová.

Starší typ eurookna s vnějšími lepenými
příčkami s plastovou koncovkou (vekra)

Repasovat, nebo nahradit?

Vraťme se ještě k původním kastlovým a špaletovým oknům. Pokud jsou v dobrém stavu, stačí je oživit vhodnou povrchovou úpravou, případně ošetřit penetrací. Horší stav dokáže napravit repas. Houbou napadené nebo zkroucené rámy už těžko něco zachrání. Nechcete-li měnit vzhled chalupy, nechte si vyrobit jejich kopie. Dovolí-li to stav oken, můžete je měnit postupně, díky čemuž nebude rekonstrukce takovým zásahem do peněženky.
Tepelně izolační vlastnosti původních oken lze zvýšit výměnou jednoduchých skel za izolační. Možnosti musí posoudit odborník z hlediska nosnosti křídlových rámů.

Text: Zuzana Ottová

Foto: Vladimír Hájek, Zdeněk Roller, archiv firem a Shutterstock

Dřevěná okna

 

Dřevěná okna