Rekonstrukce komína

Funkční a udržovaný komín je zárukou bezpečného provozu kotlů i kamen. Špatný stav komína nepodceňujte, může být příčinou požáru a otravy.

Jak poznáme vadný komín? Například když dehtové skvrny prosakují komínovým zdivem, je cítit sirný zápach v místnostech, dochází k výraznému unikání kouře během přikládání. Všímat si musíme i nadstřešní části komína, která trpí povětrnostními vlivy a agresivními spalinami. Rekonstrukci komína někdy vyžaduje napojení nového tepelného zdroje nebo i změna paliva.

Opravě komína by mělo předcházet jeho celkové posouzení a prohlídka. Kominíci mají k dispozici kromě zrcátek i komínové kamery. A jaké máme možnosti? Rekonstruovat komín můžeme vložkováním nebo frézováním, další možností je stavba komína nového.

Vložkování zchátralého komína

U starých komínů mohou spaliny unikat skrz jeho plášť, pak je nutné opatřit komín vložkou. Ta je většinou vyrobena z nerepadných zu, buď jako pevná trubka, nebo ohebná – vhodná např. pro uhýbané komíny. Pro některé typy nízkoteplotních a kondenzačních plynových kotlů se mohou použít i vložky z plastu, dále existují vložky hliníkové, keramické a nafukovací, které po vytvrzení přilnou ke stěnám komína.

Vložky se zasouvají do starého komína shora (musí mít dostatečný průměr), se spojovacími prvky pak vytvoří kompaktní celek. Menšímu bourání se ale nevyhneme – je třeba vytvořit otvor pro napojení kouřovodu kamen (kotle), pro instalaci spodních dvířek a kondenzační jímky.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Topíme dřevem:

Kamna, v nichž se topí dřevem

Dřevníky

Stavby z polínek

Topidla na dřevo

Příprava palivového dříví

________________________________________________________________________

Průměr komína zvětší frézování

U komínů menších průměrů, do kterých by se nová vložka nevešla, je třeba jejich průměr zvětšit frézováním. Limitem je šířka komínového zdiva, protože nelze odfrézovat více než třetinu síly zdi komína. Zdivo musí být dostatečně pevné, aby tento zásah vydrželo. Frézováním se komíny také zbaví pří nánosů dehtu. Každý vyfrézovaný komín se pak musí vyvložkovat.

Oprava nadstřešní části komína

Venkovní část komína bychom měli průběžně udržovat, abychom pak nemuseli celou jeho horní část zbourat a postavit novou. Pokud k tomu dojde, existují speciální komínové díly zajišťující přechod mezi původní a nově vystavěnou částí. Použít lze i nerezové nástavce.

Stavba nového komína

Někdy může být stavba nového komína výhodnější než rekonstrukce starého, a to jak z hlediska finančního, tak užitných vlastností a životnosti.

Rozhodnout se můžeme pro komín zděný nebo nerezový. Pro oba lze zvolit stavebnicový systém, což umožňuje výstavbu svépomocí, stavebnice eliminuje možné chyby stavebníka a provoz je bezpečný.

Zděný komín

Zděný komín je u nás tradiční. Používá se jak cihelný materiál, tak například beton. Základem jsou komínové tvárnice, které tvoří samotný plášť. Uvnitř je komínová vložka (z keramiky, nerezu nebo šamotu) obalená tepelnou izolací. Stavba zděného komína vyžaduje základovou desku, ale někdy u lehkých komínových konstrukcí stačí rovná betonová podlaha a komín je tak možné založit i v patře.

Kvůli tepelné izolaci a ze statických důvodů se zděný komín navrhuje nejčastěji uvnitř dispozice stavby, což je u již stojícího domu poněkud komplikované, ale ne nemožné. Lze ho ale k budově i přistavět.

Nerezový komín

Výhodou nerezového systému je možnost jednoduché instalace na fasádu domu bez nutnosti budovat základy. Zakládá se totiž na komínovou konzolu připevněnou ke zdi. Jednotlivé díly se zasunují do sebe a zajišťují kovovými sponami. Nerezové komíny jsou obvykle třívrstvé. Mají vnější nerezový plášť, tepelnou izolaci a vnitřní vložku (keramickou, nerezovou nebo i plastovou). V závislosti na typu vložky jsou tyto komíny vhodné pro všechny typy paliv a spotřebičů. Topit je možné začít hned po ukončení montáže.

Povrch nerezových fasádních komínů může být i barevný, komín tak bude nenápadnou součástí fasády. Nerezový komín lze zakomponovat i do interiéru, kterému dodá osobitý výraz.

text: Iva Tvrzová
foto: archiv a Shutterstock

Rekonstrukce komína

Rekonstrukce komína