Komíny a komínové systémy

Postavit si komín je dnes celkem snadné. O něco složitější je ovšem vybrat z nabídky na trhu sestavu, která dokonale vyhoví potřebám vašich kamen či kotle a možnostem vašeho rozpočtu.

Před nutnost stavby nového komína vás může postavit několik situací. Buď dosluhuje ten starý, což je dostatečně dobrý důvod pro stavbu nového přinejmenším z bezpečnostních důvodů. Nebo potřebujete sladit odvod kouře s novým systémem vytápění například při výměně kotle, pořízení krbové vložky nebo kachlových kamen, ale také při přechodu z vytápění tuhými palivy na plyn.

Většina stavebníků pravděpodobně využije nabídku některého z komínových systémů, případně pořídí komínovou stavebnici s dodávkou na klíč. To znamená i včetně stavby, u níž firma garantuje správné sestavení komína včetně dodržení nutné doby vyzrání jednotlivých částí, pokud je komín vyšší. Pokud o takové variantě uvažujete, docílíte zpravidla výhodnějších pomínek u firem, které komínové sestavy prodávají a zároveň i staví.

Pro orientaci může posloužit například ceník firmy Superkomíny z Kokor u Přerova, která nabízí montáž jednoprůduchových komínů do čtyř metrů výšky za 2 900 korun, do šesti metrů za 4 900 korun nebo do devíti metrů za 7 900 korun. K cenám je nutné připočíst DPH, ale v některých případech lze ušetřit část ceny komína právě ve výši daně z přidané hodnoty. Další náklady představuje doprava, klempířské prvky a povrchová úprava komínového tělesa.

Pokud uvažujete o stavbě komína svépomocí, je pořízení stavebnice nejjednodušší cestou. K dispozici totiž budete mít jednotlivé komponenty přesně na míru a zpravidla i názorné návody včetně videí na internetu. Komínové stavebnice se z nabídky komínů snadněji vybírají také s ohledem na požadované parametry, které získáte buď při nákupu nového kotle či kamen, nebo naopak při nákupu komína, kdy by vám měl prodejce poradit při výběru s ohledem na topidla, která používáte.

Ceny různých typů komínových sestav začínají pod deseti tisíci korun a u nejdražších sestav se základní cena přehoupne přes dvacet tisíc. Zkušený zedník postaví komín i z individuálně vybraných komponentů, tedy různých typů komínových tvarovek a vložek od různých výrobců, což může být cesta k snížení pořizovací ceny.

Cihelné tvarovky

Příznivce tradičních a prověřených materiálů mohou zaujmout komínové systémy Heluz, jejichž základ tvoří cihelné tvarovky. Tyto komínové systémy jsou podle výrobce vhodné nejen pro cihlové domy, ale i pro stavby z jiných materiálů a rekonstrukce. Cihelné tvarovky zajišťují především vysoký tepelný odpor oproti běžným materiálům komínového pláště. Tím se výrazně snižují tepelné ztráty objektů komínovým tělesem.

Komínové systémy Heluz lze koupit jako už zmíněné stavebnice se všemi výhodami, které tento způsob montáže komínů skýtá. Komponenty komínů jsou vyrobeny tak, aby do sebe přesně zapadaly. Broušené cihelné tvarovky se spojují lepicí maltou, což umožní vysokou přesnost zdění a šetří čas výstavby. Montáž komínu je podle výrobce jednoduchá a rychlá.

Komínové systémy jsou také velmi variabilní. Je možné postavit komínové těleso s libovolným počtem průduchů a typů vnitřních vložek a z nabídky si vyberete vhodnou sestavu pro jakýkoli typ topidla i paliva.

Dobré parametry tepelné izolace zajišťuje u tvarovek speciálně tvarované děrování. Tepelné mosty jsou eliminovány ve svislých spojích perem a drážkou, vodorovná spára nepřesahuje jeden milimetr.

Keramický materiál obvodových tvarovek má o 1 až 2 °C vyšší povrchovou teplotu než beton používaný jinými výrobci komínových systémů. Proto použití těchto tvarovek v obvodovém plášti komínového tělesa snižuje náklady na vytápění. Výrobce poukazuje i na vyšší pevnost a lepší akustické parametry cihelných tvarovek oproti lehčeným betonům.

Mezi další dobré vlastnosti cihelných tvarovek patří i stálost vůči objemovým změnám vlivem teploty. Tím se snižuje i možnost vzniku trhlin omítek v místě spojení keramického cihelného zdiva a betonového pláště komína. A od věci není ani nižší hmotnost cihelných komínových dílců oproti betonovým.

Všechny uvedené výhody se samozřejmě promítají do cen komínových sestav. Jednotlivé stavebnice začínají na cenách kolem dvaceti tisíc korun, o něco níže se s cenou dostanete u základní výšky komínového kompletu Klasik.

K dispozici jsou tedy komínové komplety Heluz Izostat (pevná paliva), Heluz Izostat Duo (pevná paliva) a Heluz Klasik s připojením sopouchu 90° nebo 45°. Sestavy lze nakombinovat pro montáž kompletního komínového tělesa o délce 6 až 8,5 m a o vnitřním průměru vložek 160, 180 nebo 200 mm.

Nadstřešní část komínových kompletů můžete mít buď ve variantě pro omítnutí, nebo obloženou cihelnými pásky. Ty je ovšem nutné koupit zvlášť, v základních sestavách stavebnic zahrnuty nejsou. Pro nadstřešní část komína vyrábí Heluz rovněž prstence Grand, což jsou betonové tvarovky s povrchovou úpravou v podobě imitace lícového zdiva nebo břidlicového obkladu.

Betonové tvarovky

Nejrozšířenějším materiálem pro stavbu komínů i základem celé řady komínových stavebnic od různých výrobců jsou v současné době tvarovky či tvárnice z lehčeného betonu. Například komínový systém Tuma­Termat od slovenské firmy Komíny Tuma, který nabízí i firma Superkomíny, může oslovit zájemce o cenově výhodnou komínovou sestavu. Podle prodejce jí však nižší cena nijak neubírá na kvalitě.

Hlavním stavebním prvkem tohoto systému jsou odlehčené keramzitové tvárnice v základním rozměru 36 x 36 cm, výšky 24 cm a s hmotností pouhých 14 kg. Součástí systému jsou i české šamotové vložky a díly od výrobce P­D Refractories CZ. Ty jsou určeny pro suchý i mokrý provoz a do teploty 600 °C s odolností proti vyhoření sazí a minimální nasákavostí. Izolace šamotových vložek je od Rockwoolu. K systému lze připojit všechny druhy spotřebičů včetně kondenzačních kotlů. V závislosti na délce a dalších parametrech se cena systému pohybuje zhruba od deseti do 22 tisíc korun.

Zajímavou variantou jsou i komíny od české firmy Keramika Letovice. Firma Superkomíny například nabízí vlastní sestavy Leto­Term na bázi letovických tvarovek. Každá sestava obsahuje kompletní dodávku komponentů k vybranému typu, průměru a napojení. Dodávku tvoří keramzitové komínové tvárnice, šamotové komínové vložky, šamotový díl se zaústěním pod úhlem 90° nebo 45°, šamotový díl dvířkový, kondenzační jímka, pozinkovaná komínová dvířka s izolací, hliníková větrací mřížka, izolace, lepidla na šamot a tvárnice, betonová krycí deska komína a nerezová ukončovací hlava. Takto lze sestavit komín jednoprůduchový, dvouprůduchový nebo jednoprůduchový s větrací šachtou. Při základní (asi čtyřmetrové) výšce je cena zhruba osm tisíc korun, přikoupit je potřeba ještě roxorové tyče.

Sestavy můžete nakoupit i přímo u výrobce v Letovicích. Tamní keramička vyrábí vlastní keramické (šamotové) komínové vložky o průměrech 160 a 200 mm a délce 330 mm. K základním tvarům jsou k dispozici i odbočky pro dvířka i zaústění spotřebičů.

Firma vyrábí i komínové vložky v tenkostěnné variantě a síle stěny 20 mm a komínové jímky určené na odvod kondenzátu ze spodní části komína. Pro odvod komínových spalin z krbů se vyrábí i odbočky na průměry 160 a 200 mm pod úhlem 45° a o délce 660 mm.

Letovické komínové tvárnice z lehčeného betonu (keramzitové) jsou o rozměrech 380 x 380 x 245 mm (roxory do 10 mm) nebo 400 x 400 x 245 mm (roxory do 20 mm) či 320 x 320 x 245 mm (roxory do 15 mm). Tyto komínové tvárnice jsou určeny pro průměr komínové vložky 200 mm nebo 160 mm.

Ceny komínových systémů z Letovic začínají na cenách kolem devíti tisíc. Pokud tedy místo nákupu jednotlivých dílů zvolíte sadu, dostanete v ní komínové vložky, odbočku na spotřebič a na dvířka, tvárnice, izolaci, kondenzační jímku, větrací mřížku, pozinkovaná dvířka, komínovou hlavu, nerezovou stříšku, žáruvzdorný tmel a na přání komínové prstýnky či odbočku na krb.

www.heluz.cz, www.superkominy.cz, www.keramika­letovice.cz, www.komin­levne.cz, www.kominy­tuma­cz.cz

text: Richard Guryča
foto: archiv firem, shutterstock

Komíny a komínové systémy

Komíny a komínové systémy