Nové komínové systémy

Komínové systémy jsou stále rozšířenější alternativou ke klasické stavbě komínů. Jejich pořízením získáte stavebnici s optimálními parametry. Výsledkem je dokonale funkční komín.

Komíny Schiedel UNI PLUS s ukončením UNI FINAL

Komínové systémy se obvykle skládají ze speciálních tvárnic, vložky a tepelné izolace. Tyto komponenty mohou být z různých materiálů, ale vždy umožňují poměrně jednoduché a rychlé sestavení komína. Výběr jednotlivých systémů se odvíjí především od způsobu vytápění v domě.

Komínové systémy jsou stavebnice, umožňující postavit kompletní komín z jednotlivých komponentů (Schiedel)

Se stavebnicemi komínů se už vcelku běžně pracuje na novostavbách, ale výběr některého z komínových systémů může vyřešit i problém s dosluhujícími komíny na chatě či chalupě. Některé firmy nabízejí také speciální sady, přímo určené pro opravy a renovace dosluhujících komínů. S jejich pomocí se můžete do opravy bez obav pustit sami.

Nepotřebuje izolaci

Zajímavou novinku uvedla nedávno na trh firma Heluz. Komín se skládá z nových cihelných komínových tvarovek a kvalitních tenkostěnných vložek. Nepotřebuje další tepelnou izolaci, což podle výrobce urychlí stavbu a sníží náklady až o dvacet procent.

Systém HELUZ DUO se vyrábí ve dvou variantách – HELUZ IZOSTAT DUO s tenkostěnnou izostatickou vložkou nové generace a HELUZ MULTI DUO s tenkostěnnou keramickou vložkou. Oba systémy obsahují nový typ komínové tvarovky, která má tři řady otvorů a tedy i více vzduchových mezer. Díky tomu již není potřeba tepelná izolace ani při vysokých teplotách. Stěny izostatické i keramické vložky brání nadměrnému usazování pevných částí spalin a jsou odolné vůči kyselinám, vlhkosti, korozi a vysokým teplotám. Oproti šamotovým vložkám také lépe odolávají přímému plameni a nepraskají. Jsou vhodné pro všechny typy paliv i při použití méně kvalitního otopu na zatápění.

Pro rychlou rekonstrukci chátrajícího komína lze využít i sanační sadu HELUZ Profi. Komín v tomto případě opravíte za pomoci použití nerezového dvouplášťového sanačního dílu, který je opatřen tepelnou izolací a umožňuje přechod ze starého čtvercového komína na nový s kruhovým profilem. Neobsahuje přitom žádné betonové prvky, které mohou přenášet vysoké teploty z vnitřního prostoru na vnější povrch komínu. Komínové těleso se tak neprohřívá. S využitím sanační sady získáte moderní a certifikovaný komín, vybavený navíc zadním větráním.

Tvárnice z pemzobetonu

Komínová cihelná tvarovka Heluz

Systém pro snadnou rekonstrukci nadstřešní části komínů nabízí i firma Scancore. Sada obsahuje komínové tvárnice, krycí desku a lepidlo. Při práci se sadou se vyhnete vkládání a složitému napojování vložek a izolace. Komín se totiž skládá z vysoce tepelně odolných pemzobetonových tvárnic, které není nutné tepelně izolovat. Je ho však v případě potřeby možné následně vyvložkovat.

Postup práce je jednoduchý, podle výrobce lze stavbu komína zvládnout svépomocí. Komín se ubourá do potřebné výšky a odlije se na něm betonový základ (věnec) nebo použije originální krakorcová deska. Na základ se lepí jednotlivé tvárnice do potřebné výšky nad střechu, kde se ukončí krycí deskou. K sadě výrobce dodává různé typy krycích stříšek, revizní dvířka do půdního prostoru, stupačky pro extra vysoké komíny nebo mřížky, sloužící pro přívod vzduchu ke spotřebičům.

Komínový konfigurátor

Volba optimálního typu komínového systému není jednoduchá věc. Například firma Schiedel ji však zájemcům usnadňuje prostřednictvím internetu. Na webové adrese konfigurator.schiedel.cz nabízí výrobce komínových systémů Schiedel konfigurátor, který vám pomůže s výběrem komína. Na příslušném webu se snadno zorientujete v tom, co potřebuje váš dům i kolik vás to bude stát. Internetová „kalkulačka“ je založena na jednoduchých příkazech a pro lepší představu doplněna kompletními vizualizacemi. Po zadání základních parametrů zde během chvíle zjistíte, jak bude komín z nabídky Schiedel vypadat a na kolik vás zvolená varianta přijde.

Kompletní systém Schiedel Absolut pro všechny druhy paliv

Základním rozhodnutím při použití konfigurátoru je, zda chcete komín klasický keramický nebo nerezový. Pak si již vybíráte z konkrétních typů komínových systémů Schiedel s tím, že podle svých potřeb stanovujete specifika.

Pokud se například rozhodnete pro komín Schiedel Absolut, k němuž lze připojit spotřebiče na všechny druhy paliv, ve druhém kroku stanovíte, zda se bude jednat o jedno či dvouprůduchový komín. Poté z nabídky vyberete odpovídající průměr průduchu. Upřesníte, zda potřebujete komín s větrací šachtou a z nabídky vyberete její kryt a případně další příslušenství.

Takto podle aplikace pokračujete v jednotlivých krocích až k finální podobě celého komínu. Protože každý krok je doplněn vizualizací, přesně vidíte, co právě konfigurujete i jak bude váš budoucí komín vypadat. Po dokončení zadání konfigurátor okamžitě detailně rozepíše seznam všech potřebných prvků systému a také uvede položkový rozpočet.

www.heluz.cz, www.scancore.cz, www.schiedel.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Nové komínové systémy

Nové komínové systémy