Rychlení zeleniny

V první fázi je naším cílem urychlení klíčivosti semen a vývoje sazenic, v druhé růst rostlin a plodů. Osvědčenými pomocníky nám v tom budou pařeniště, fóliovníky a skleníky.

 

Nadšený zahrádkář se snaží přelstít podnební podmínky, které zkracují vegetační období teplomilných rostlin, což má konkrétně u zeleniny za důsledek menší výnosy. Léty ověřený a zdokonalovaný systém pěstebních pomůcek tento problém úspěšně řeší.

Plastové skleníčky se využívají k domácímu předpěstování sazenic

Klíčící boxy a skleníčky

Zkrátit dlouhou dobu klíčivosti semínek pomohou klíčicí boxy nebo malé skleníčky. Mohou mít stěny a víko ze skla, častěji se používají lehké plastové typy, které mívají pro lepší regulaci vnitřní vlhkosti a tepla ventilační klapky.
Kvalitnější modely disponují samozavlažováním a vyhříváním, díky čemuž se v nich lépe udržuje vhodné klima. Jako alternativa slouží vyhřívané podložky.
Při větším množství sazenic můžeme volit pěstební stany nebo boxy, kde sluneční světlo nahrazuje výkonná výbojka. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a spotřeba elektrické energie, neboť nejmenší box potřebuje 250W výbojku a s většími rozměry potřebný výkon úměrně stoupá.

Pařeniště

Klasické pařeniště tvoří pevný rám ze dřeva nebo podezdívka z cihel či kamenů a vrchní odklápěcí část sklo v rámu, ideálně dvojité pro lepší izolaci umístěné ve sklonu, a pokud možno obrácené na jih. Pořídit můžeme i malý typ vyrobený z polykarbonátových desek, musíme ale počítat s tím, že nedosáhne izolačních vlastností vyzdívaných pařenišť.
Nejdůležitější je u pařeniště jeho vyhřívání. U rozměrných pařenišť se vyplatí investovat do vytápění, buď teplovodního, nebo do elektrických topných kabelů. Vyhřívat nám je ale může tradičně a zdarma chlévská mrva. Největší výhřevnost zajistí koňský nebo ovčí hnůj, použít lze i kravský. Rozprostře se na podkladní vrstvu, zpravidla ze slámy, a zasype substrátem, v němž budeme zeleninu pěstovat.
Kde vzniká teplo, je třeba současně větrání. Pracná a málo efektivní ruční obsluha vík se dnes nahrazuje pneumatickými zvedacími mechanismy reagujícími na změny počasí.
Kromě klíčení semen můžeme pařeniště od půlky března využít například pro předpěstování raného salátu, zelí, kapusty, kedlubny, květáku, ředkvičky, póru či celeru.

Pařeniště ideální pro kuchyňskou potřebu (Flera)

Skleníky a fóliovníky

Skleníky, ať už klasické, nebo z polykarbonátu nabídnou univerzálnější použití, na paměti ale musíme mít skutečnost, že v nich panuje teplejší a sušší prostředí, o to důležitější je, zajistit dobré větrání, nejlépe automatickým systémem. Minusem je, že sklo nepropouští téměř žádné UV paprsky.
Vyhřívaný skleník můžeme podobně jako pařeniště použít pro klíčení semen a růst sazenic, posléze ho využijeme pro výsadbu teplomilné zeleniny. Klima je vhodné například pro pěstování okurek a rajčat.
Levnější verzi nabídne fóliovník s kovovou konstrukcí, u nějž je namísto pevných výplní použita průsvitná fólie. Mohou v něm být klasické záhony, menší modely mívají kovové police, na něž se umísťují květináče.
Srolovatelné stěny a otvory podobné oknům zajišťují přísun čerstvého vzduchu. Fólie propouští méně slunečního světla včetně UV paprsků, klima je vlhčí, nehodí se proto pro plodiny trpící na houbové choroby. Nevýhodou je i pouze sezónní využití.

______________________________________________________________________

Další články speciálu Zahrádka na jaře:

Kdy vysít zeleninu

Pravidla jarního hnojení

Bezpečnost na jaře

Jarní příprava půdy

Zdravé sazenice

Sejeme ranou zeleninu

Nářadí pro výsadbu

Zahradní technika pro jarní práce

________________________________________________________________________

Fólie a textilie

K urychlení procesu klíčení na záhonu použijeme bezbarvou polyetylenovou fólii nebo bílou netkanou textilii přetaženou buď přes rám záhonu, nebo volnou konstrukci z plastových či kovových půloblouků zapíchnutých do záhonu. Ochrání výsev před výkyvy teplot v noci a před vysušujícím větrem. Při plném slunci je nutné fólii odstranit, textilie díky své prodyšnosti a barvě nepředstavuje pro rostliny riziko přehřátí.

Jako ochrana výsadby se používá i netkaná bílá textilie

Separé pro zeleninu

Inspirací pro ochranu jednotlivých rostlin, třeba petrželky či pažitky, nám může být skleněný zvon nebo miniaturní skleníček běžně používaný v Anglii a Francii.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Rychlení zeleniny