Bezpečnost na jaře

Zahradní rukavice ochrání před poraněním o nářadí nebo o ostré předměty v zemině

Za úrazy při práci na zahradě může nejčastěji neopatrnost nebo podceňování rizika, především po zimě, kdy se s vervou pustíme do úklidu a úprav. Přitom stačí osvojit si pár pravidel.

Při přípravě záhonů, sázení rostlin, přehazování kompostu, jednoduše při všech pracích, při nichž přijdeme do kontaktu s půdou a hnojem, bychom měli používat rukavice a nejlépe i pevnou obuv. Stačí drobné škrábnutí o rezavý hřebík zapomenutý v zemi a do těla může vstoupit infekce, zejména obávaný tetanus. Při poranění místo co nejrychleji vydezinfikujeme, ale nejjistější prevencí je očkování.

Práce s ručním nářadí

Rukavicemi ochráníme ruce před nepříjemnými otlaky, v případě použití zahradních nůžek či pilky před možným poraněním, když se nám náčiní smekne po vlhké kůře.
Nepříjemný úraz je otázkou okamžiku, když šlápneme na hrábě či motyku nebo o ně zakopneme. Rovněž v trávě špatně viditelný kabel nebo hadice mohou být zdrojem pádu.

Při práci se strunovou sekačkou bychom si měli chránit také zrak a sluch (Stihl)

S motorovými pomocníky opatrně

Ať už se jedná o strunovou sekačku, či nůžky na živý plot nebo štěpkovač, důležitá je ochrana zraku před odlétnutým kamínkem nebo kouskem dřeva buď bezpečnostními brýlemi, nebo ochranným štítem. Při vyšší hlučnosti nářadí použijeme i chrániče sluchu. Zapomenout bychom neměli ani na rukavice a na pevné boty zejména při práci se strunovou sekačkou a oděv odolný prořezu při manipulaci s řetězovou pilou.
Před použitím elektrického nářadí zkontrolujeme přívodní kabel a zástrčku. Pokud potřebujeme prodlužovačku, musí mít zásuvku pro venkovní použití. Nářadí včetně zástrček nesmí přijít do styku s vodou.
řetězovou pilou nesmíme řezat bez jištění na stromě či žebříku, elektrickou pilu bychom s ohledem na překážející přívodní kabel neměli používat ke kácení nebo prořezávání stromů.

Stabilitu štaflí zvýší zajištění další osobou v jejich dolní části

______________________________________________________________________

Další články speciálu Zahrádka na jaře:

Kdy vysít zeleninu

Pravidla jarního hnojení

Rychlení zeleniny

Jarní příprava půdy

Zdravé sazenice

Sejeme ranou zeleninu

Nářadí pro výsadbu

Zahradní technika pro jarní práce

________________________________________________________________________

Dobré rady

  • Nepřeceňujme své síly a mobilitu. Zvedáme-li těžší břemeno, tak vždy z podřepu, nikoli v předklonu.
  • Do výšek lezeme jen po stabilním žebříku nebo štaflích.
  • Děti a zvířata držíme z dosahu nářadí a odlétajícího materiálu.
  • Zahradní chemii nenecháváme v otevřených nádobách nebo v neoznačeném obalu.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Bezpečnost na jaře