Robotické sekačky

Chcete trávit čas jinak než sekáním trávníku? Řešení je jednoduché, více volného času a tu nejlepší možnou péči vašemu trávníku zajistí robotická sekačka.

Robotickou sekačku Automower Solar Hybrid dobíjí i sluníčko

V automatickém sekání trávníků je průkopníkem společnost Husqvarna, která představila celosvětově první robotickou sekačku již v roce 1995. Od té doby je švédský výrobce v tomto segmentu zahradní techniky suverénním lídrem.

Jednoduché použití

Použití sekačky Husqvarna Automower je velmi jednoduché a k jejímu provozu nemusíte vynakládat žádné velké úsilí. Na začátku je pouze nutné pomocí speciálních ohraničujících vodičů vymezit prostor, ve kterém se bude Automower pohybovat a sekat. Vodiče přitom není třeba ukládat pod povrch, stačí je položit na zem a zajistit skobami. Po několika týdnech zarostou a zcela zmizí z trávníku.

Automower je napájený elektricky pomocí dobíjecí stanice, k níž si v případě potřeby vždy najde cestu. Dobíjecí baterie, jimiž jsou sekačky Husqvarna Automower vybaveny, mají nižší spotřebu než běžná žárovka. Díky ekologickému pohonu, který neprodukuje žádné přímé emise, a velmi tichému chodu je Automower ideální pro všechny, kdo žijí ve čtvrtích rodinných domů nebo chatových osad.

Výhody robotů

Robotické sekačky Husqvarna Automower jsou určeny pro permanentní údržbu trávníků, pažit udržují ve výšce pouhých několika centimetrů. Při sekání krátí stébla trávy vždy o několik milimetrů. Protože nože sekají trávu na drobné částečky, nemusí se posekaná tráva hrabat, částečky se v trávě rychle rozloží a působí jako hnojivo.

Ohraničení trávníkové plochy pro robotickou sekačku

Sekačky Husqvarna Automower sekají trávu v nepravidelných vzorech, které trávníku nejvíce prospívají. Tímto způsobem se docílí hladšího povrchu. S trochou nadsázky trávník pak vypadá jako koberec. Bylo prokázáno, že právě nepravidelné vzory jsou nejspolehlivějším způsobem sekání celé travnaté plochy.

Současné GPS technologie, které jsou nezbytné pro systematické sečení, totiž ještě nejsou dostatečně spolehlivé a přesné na to, aby nabídly lepší řešení, než je ohraničující vodič a systém nepravidelného sečení, používaný u sekaček Automower.

Za deště i v noci

Všechny sekačky Husqvarna Automower jsou konstruovány na non stop provoz bez ohledu na počasí. Sekačku si ale můžete nastavit třeba tak, že seká v noci, nebo když nejste doma. Sekání za deště souvisí s hmotností sekačky.

Sekačka Automower 220 AC se při práci bez vás obejde

U moderních robotických sekaček je hmotnost natolik snížena, že mohou pracovat i v dešti, protože jim nepodkluzují kola. Některé konkurenční a konstrukčně starší modely ale musí být vzhledem ke své hmotnosti vybaveny dešťovým čidlem, protože na mokré trávě prokluzují a mohly by trávník zničit.

Důležitá je bezpečnost

Sekačky Husqvarna Automower jsou také zcela bezpečné. Zabudované bezpečnostní prvky zajišťují, že se žací kotouč s břity automaticky zastaví, pokud je sekačka zvednuta nebo se převrhne. Vzdálenost mezi vnější částí těla sekačky a špičkou žacího břitu je dostatečně velká, aby nedošlo k náhodnému kontaktu břitu s nohou nebo rukou. Senzor, který při nadzvednutí nebo převrácení sekačky okamžitě zastaví žací ústrojí, by měl být jednou ze základních podmínek při koupi robotické sekačky. Pokud Automower narazí na překážku, zastaví se a vydá se jiným směrem.

Proti krádeži jsou sekačky Husqvarna Automower chráněny bezpečnostním PIN kódem, bez kterého nemohou být spuštěny. Některé modely jsou vybaveny i modulem GPS, který majiteli na telefon hlásí změnu polohy sekačky.

Velikost sečené plochy Robotické sekačky jsou obecně určeny nejčastěji pro trávníky 400 m2, 1000 m2 a 2000 m2; Husqvarna se může jako jediná pochlubit modelem, který zvládne udržovat plochu o rozloze až 6000 m2. Většina robotických sekaček je také limitována svahem 25 až 35 procent. Husqvarna přichází s novým typem robotické sekačky, který má svahovou dostupnost až 45 procent.

TEXT: REDAKCE
FOTO: HUSQVARNA

Robotické sekačky