Jak regulovat výkon kamen

Abychom znásobili účinnost kamen na tuhá paliva, můžeme využít i rour pro odvod spalin. Lze k nim připojit teplovzdušné výměníky, ale i zařízení pro regulaci tahu komína.

Smysl teplovzdušných výměníků, které se připojují na kouřovinu (plechové či ocelové roury pro odvod spalin) spočívá ve využití teploty spalin, které odcházejí kouřovodem do komína. Prodejce krbových kamen Astranet například uvádí, že teplovzdušný výměník dokáže snížit náklady na vytápění až o dvacet procent, protože druhotně využívá vysoké teploty spalin, které jinak odcházejí rovnou do komína.

Výměníky různých typů jednoduše propojují roury kouřovodu, připojí se mezi roury jako „mezikus“ a nechají horké spaliny procházet rozšířeným kouřovodem se zvětšenou topnou plochou. Zvětšují tak plochu topného tělesa.

Výměníky (známé také jako „prasátko“) bývají vyrobeny z ocelového nebo nerezového plechu, případně ze smaltu. Prodávají se jako jednoduchý válec, soustava trub nebo různě profilované designové kusy, které sluší moderním typům kamen a krbových vložek. Řada výrobců dodává výměníky, které jsou určeny k propojení s konkrétními typy kamen z jejich sortimentu a mohou zajímavě doplnit jejich vzhled.

Pořízení výměníku je na první pohled smysluplná investice. Někteří kamnáři však vyzývají v souvislosti s výměníky k obezřetnosti, protože ochlazení spalin v této doplňkové soustavě kouřovodu může mít negativní vliv na přílišné zanášení kouřovodů a dehtování komína. Podle tohoto názoru je výměník vhodnější spíše pro méně účinná a jednoduchá topidla, zatímco u kvalitních kamen a krbových vložek s vysokou účinností by mohl jejich optimální parametry spíše narušit. Před instalací výměníku ke krbu či vyspělejším kamnům s vysokou účinností, používaným k pravidelnému topení, se konzultace s výrobcem kamen může vyplatit.

Výměníky se kupují podle průměru roury, důležitým kritériem je kromě vzhledu i tloušťka plechu. Koupíte je za ceny od necelých tří set do dvou tisíc korun.

Regulační klapky

Další možností, jak snadno docílit vyšší účinnosti kamen, jsou různé typy regulačních klapek do kouřoviny. Jde o zařízení, která se ovládají páčkou či otočným madlem. Nejjednodušším zařízením je kouřová roura s klapkou, kterou můžete regulovat odtah do komína a snížit tak tepelnou ztrátu. Lze tak docílit omezení příliš intenzivního tahu, pokud je například průměr komína na dané topidlo zbytečně velký.

Kouřová roura s klapkou se prodává v různých průměrech, délkách a síle plechu a pro regulaci komínového tahu lze s regulační klapkou koupit rovněž koleno.

text: Richard Guryča

foto: archiv firem

 

 

Vybíráte nová krbová kamna? Desítky krbových kamen za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/krbova-kamna

 


Jak regulovat výkon kamen

Jak regulovat výkon kamen