Obklady a dlažby – návrat k přírodě

Rubrika: Interiér

Nabídka obkladů a dlažeb je široká, vybere si každý. V současné době na sebe vzaly keramické obklady a dlažby podobu především přírodních materiálů – dřeva, kamene, mramoru.

Dřevěná dlažba a obklad prostor proteplí (Keramika Soukup)

Vyznavači minimalismu sáhnou po elegantních šedých odstínech či po nestárnoucí černobílé kombinaci. Příznivce industriálního stylu zaujme imitace betonu nebo kovu. Zákazníky naladěné na nostalgické vlně upoutá retro trend například s „tapetovými“ obklady, kdežto romantici se nechají okouzlovat zámeckým stylem s ornamentálními dekory.

Velkoplošné obklady vypadají jako úzké kamenné pásky (RAKO)

Hitem poslední doby jsou ovšem věrné imitace přírodních materiálů – například různě zbarveného dřeva, mramoru, všelijakých dekorativních druhů kamene. Jejich podoba vynikne hlavně ve velkém formátu a s minimálními spárami.

„Teplé“ dřevo a luxusní mramor

Obklady a dlažba se vzhledem dřeva dobře ladí s interiérem chaty i chalupy, navozují venkovskou atmosféru, kterou podtrhnou stylové doplňky. „Dřevo“ je na trhu vmnoha barevných modifikacích a velikostech, od břízy po dub, teak atd., barevná škála se nese od přírodních tónů, bílé až po barevné „mořené“ varianty, stejně jako lesklý či matný povrch.

S „rozkvetlými“ obklady šetříme, stačí jako úzké listely a jedna užší stěna (Keramika Soukup)

Vzhled mramoru je na keramice díky technologii digitálního tisku naprosto dokonalý, jeho barevnost a žilkování jsou velmi přirozené.

Keramický obklad má na rozdíl od pravého mramoru přednost především v praktické údržbě. Oživit prostor mohou omítky v barvě fialové, tyrkysové, žluté apod.

Retro, černobílá a florální styl

Retro znamená návrat do let minulých, honosnost, zdobnost a netradiční pojetí v téměř zámeckém stylu, kazetové obložení stěn v kombinaci s tapetovými vzory a zdobnými dekory.

Mix retro stylu v podobě obkladu nad vanou a zámecké romantiky se zlacenými bateriemi a zrcadlem (Keramika Soukup)

Nestárnoucí je klasika černé a bílé, oblíbená je i čistě bílá jako dominující prvek. Prosazuje se také elegantní šedá. Při správné kombinaci s ostatními barvami umí vykouzlit moderní a svěží koupelnu.

Chybu neuděláme ani volbou florálních prvků. Květinová dekorace může tvořit jediný pozornost poutající prvek v jinak barevně čistém interiéru. Může to být úzký pruh listely nebo svislý pruh na stěně.

Různé formáty

Retro styl s kazetovými obklady a tapetovými vzory (Keramika Soukup)

Zajímavého efektu se v ploše dosahuje kombinováním různých rozměrů jednoho designu a barevnosti. Dekorací se tak stává formátový mix, od mozaiky až po velkoformátové dlaždice. Mozaika často nahrazuje dekorace a funkčně řeší obložení atypických ploch, jako je zaoblený bok vany, nika apod. V současnosti dominují u obkladů nad čtverci protáhlé obdélníky, nejčastěji v rozměrech 20 x 50, 25 x 60, 25 x 70 a 30 x 100 cm, u dlažeb i 60 x 120 cm.

www.rako.cz, www.keramikasoukup.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ, RAKO A KERAMIKA SOUKUP
FOTO: ARCHIV FIREM

Obklady a dlažby – návrat k přírodě

Obklady a dlažby – návrat k přírodě