Teplo v posteli

Rubrika: Interiér

V sychravých deštivých a mrazivých dnech chalupy i chaty rychle vychladnou a po příjezdu dlouho trvá, než se vytopí. Pak dá práci zahřát se ve studených dekách a peřinách. A přijde vhod inspirace, jak zimu přelstít.


Prvním předpokladem jsou kvalitní deky nebo peřiny, na trhu jich je nepřeberné množství všech cenových kategorií. Do chladných pokojů volte silnější přikrývky. Pokud máte sety jarních a podzimních přikrývek, spojte je do zimní deky.

Umělá vlákna i peří

Přikrývky se vyrábějí z mnoha materiálů, protože umělých vláken i druhů peří je na trhu hodně a jejich kvalita se liší. V obchodech najdeme výrobky z různých PES vláken, které mají odlišnou strukturu. Názvy i technologie jsou patentované výrobci. Známe dutá vlákna, jež jsou dobrým izolátorem, protože v sobě zadržují nehybný vzduch. Pak jsou tu vlákna, která jsou změkčená silikonem (silikonizovaná), a díky tomu se skvěle přizpůsobí tělu. „Kuličková vlákna“ jsou stočená do malých kuliček a používají se hlavně jako výplň polštářů. A nakonec jde o moderní mikrovlákna, která jsou velmi drobná, díky tomu jsou měkká a vzdušná a pokrývky z nich velmi dobře přilnou k tělu.

Při výběru přikrývky pro alergika je především zapotřebí myslet na to, že zvolené materiály musí být pratelné při vysokých teplotách (95 °C) a odolné vůči roztočům. Potahy mohou mít také antibakteriální úpravu (obvykle je přidáno stříbro) nebo jsou obohaceny o výtažky z aloe vera a podobně. Můžete si pořídit i pokrývku z vláken, která zajišťují přímý odvod potu od těla do povrchové tkaniny a její rychlé odpařování.

Co se peří týká, klasikou jsou pírka s brčky. Jemné prachové peří pochází z hrudníku hus. Tvoří je jemná vlákna, která rostou ze středu všemi směry, což pírku dodává objem. Kvalita a původ peří se promítají do jeho ceny. Levnější než husí peří je peří kachní. Ke kachnám ovšem patří také islandská kajka. Deka z jemňounkých chomáčků kajčího peří (které se neškube, ale ručně sbírá na hnízdech) však stojí stovky tisíc korun.

Povlečení, plédy, přehozy

V posteli potřebujeme teplo odspodu. Matrace obvykle mají zimní a letní strany, tak je nesmíme zapomenout otočit na teplejší zimní stranu. Teplo nám pomůže navodit i chránič matrace, který vytvoří na jejím povrchu tenkou vrstvu, která se rychleji zahřívá. Ideální je zvolit i prostěradlo a povlečení z teplých materiálů, jako je například flanel, mikroplyš, fleece, sleepwell anebo deky a podložky z pravé ovčí vlny. Do studené postele volte i pyžama z těchto materiálů.

Flanelové povlečení je měkké a velmi hřejivé, tkanina je upravená česáním po obou stranách. Díky tomu má výbornou savost a skvěle izoluje teplo, navíc je hebké na dotek. V obchodech jsou k dispozici výrobky z klasického bavlněného flanelu ze 100% bavlny nebo z mikroflanelu, který je ze 100% polyesteru. Mikroflanel je také příjemný na omak, připomíná hřejivý fleece a nežehlí se.

Hřejivé je rovněž povlečení Polarfleece, které přímo vybízí k zachumlání. Skvěle samozřejmě zahřejí i deky a podložky z pravého ovčího rouna.

Pro velké zmrzlíky

Patříte k těm, kdo nemohou usnout zimou, drkotají zuby a studí je nohy? Protože spánek přichází až po zahřátí těla, můžeme vzít na pomoc kvalitní, již našimi prababičkami oblíbené zahřívací lahve. Nad nimi určitě nebudeme ohrnovat nos. Vedle těch obyčejných gumových produktů, které koupíme v běžné drogerii, najdeme v obchodech a obchodních řetězcích také lahve uschované například v pohledných pletených a fl eecových obalech nebo v pouzdrech z umělé kožešiny.

Jestli nás v posteli zebou nohy i poté, co jsme si natáhli ponožky bez gumiček, poohlédneme se po péřových papučkách. A jestli nepomohou ani ony, jsou k dispozici ještě elektrické dečky různých rozměrů určené k přikrývání i jako podložky pod tělo.

text: Helena Štětinová

foto: Archiv firem

Teplo v posteli

Uložit

Teplo v posteli