Jaké práce zvládnete na stavbě domu v zimním období?

Výstavba domu standardně trvá nejméně jeden a půl roku. To znamená, že pokud nechcete během celé zimy pozastavit práce na stavbě, plánování je klíčové. Základy domu nebo malování vnějších stěn jsou činnosti, které se během zimních měsíců nedělají. Pokud jste si ale stavbu dobře rozvrhli, nezastaví vás déšť, sníh ani mrazivé teploty. Existuje několik stavebních aktivit, které můžete bez problémů dělat také v zimě. Posunete se tak vpřed na cestě za svým vysněným bydlením.

Už jste osadili okna?

Všechny projekty domů vypadají v určité fázi stavby neutěšeně a člověk má při pohledu na ně pocit, že se snad nikdy nedokončí. Osazení oken však vyvolá pocit, že se dům konečně uzavřel a budete se moci brzy stěhovat.

rekonstrukce

Zdroj: pexels.com / Rene Asmussen

Okna můžete na svém domě osadit také během zimních měsíců. Jedná se o nenáročnou práci, při které materiály nepodléhají nepříznivému počasí. Nevýhodou osazování oken v zimě je, že když teplota klesne pod 7 °C, použité tmelicí materiály tuhnou déle.

Vyhraďte si čas na interiérové práce

Interiérové a dokončovací práce zaberou obvykle více času než samotná hrubá stavba. Pokračovat s prací uvnitř domu můžete tehdy, máte-li stavbu uzavřenou okny, střechou i dveřmi a zároveň vnitřní teplota neklesne pod 8 °C.

Jednou z činností, kterou můžete ve vnitřních prostorách dělat, je kladení kabelů a trubek. Dejte pozor, aby po uložení nepopraskaly pod vlivem počasí. K izolování použijte návlekovou izolaci, vyztužovací textilii nebo jiný druh návleku.

Postavte stěny, stropy i podkroví

Pokud jste už dokončili hrubou stavbu a chystáte se montovat sádrokartonové příčky, můžete s tím také začít v zimě. V uzavřené stavbě lze sádrokarton použít za jakéhokoli počasí. Jedná se o suchý materiál, se kterým se relativně snadno manipuluje. Postavte příčky, snižte stropy nebo použijte sádrokartonové desky při ukládání plovoucí podlahy.

rekonstrukce

Zdroj: freepic.com

Pomocí sádrokartonu připravte na bydlení také své podkrovní prostory. Během zimních měsíců se pusťte do zateplení podkroví, abyste tuto část domu mohli co nejdřív plně využívat.

Byli jste efektivní během léta a podzimu?

Pokud se vám podařilo dokončit hrubou stavbu už během podzimních měsíců a jediné, co vám zbylo, je vymalovat stěny, můžete to udělat v zimě. V tomto případě doporučujeme vyzkoušet vaše nové topení a pustit se do natírání stěn.

Výhodou je, že suchý a teplý vzduch z topení vysuší barvu na stěně rychleji než během deštivých podzimních dnů. Zároveň se vám bude s válečkem i žebříkem lépe manipulovat, když na sobě nebudete mít několik vrstev oblečení.

Jaké práce zvládnete na stavbě domu v zimním období?