Pro světlo skrze střechu

Střešní okna volí při rekonstrukci podkroví stále více chalupářů. I pro exteriér starého domu jsou střešní okna často vhodnější než vikýře a jejich komfort zvyšuje i bohaté příslušenství.

Díky zateplenému zapuštěnému lemování Velux je střešní okno osazeno do konstrukce střechy o 40 mm hlouběji

Výrobci střešních oken neustále přicházejí s množstvím novinek, které stojí za pozornost. Díky nim můžete rozšířit možnosti užívání vašich stávajících střešních oken, nebo vybrat design a systém, který se bude nejlépe hodit pro vaši chatu či chalupu.

Okno Designo R7 se od běžných kyvných oken liší pohodlnějším ovládáním

Například Velux letos představil novou kolekci zatemňujících rolet a s ní související systém ovládání zastiňovacích doplňků KRX 100.
Novým prvkem u venkovní rolety Velux je pak design zásobníku rolety s integrovaným solárním článkem. Solární článek nevystupuje z rolety, ale je její kompaktní součástí.

Inovovaný design má také venkovní roleta manuálně a elektricky ovládaná. Zásobník však v tomto případě nemá integrovaný solární článek.

Proti horku i chladu

Venkovní roleta zajišťuje optimální tepelný komfort během celého roku. V letním období chrání před přehříváním interiéru snížením prostupu slunečního tepla až o 95 procent. Naopak v zimě brání únikům tepla z interiéru až o 15 procent. V případě potřeby úplně nebo částečně zatemňuje interiér a dokáže utlumit hluk z deště a krupobití až o tři decibely, což člověk v místnosti vnímá jako pokles hlučnosti o celou polovinu. Venkovní roletu je možné kombinovat s jakoukoliv interiérovou roletou či žaluzií a je možné ji nainstalovat i dodatečně.

Chytré ovládání

Jednotka pro řízení vnitřního klimatu KRX 100 je nový systém, který řídí dálkově ovládané zastiňovací doplňky prostřednictvím senzorů v závislosti na intenzitě slunečního záření a venkovní teplotě. Během letní sezóny jsou zastiňovací doplňky staženy, aby chránily interiér proti slunečnímu záření a nedocházelo k jeho přehřívání. To minimalizuje potřebu chlazení a zajišťuje stabilní a komfortní vnitřní teplotu.

K užitečnému příslušenství patří nejen v případě střešních oken Fakro i venkovní rolety

V topné sezóně jsou zastiňovací doplňky od východu do západu slunce vytažené, aby se využívalo pasivních solárních zisků pro vytápění objektu, a snížila se tak spotřeba energie na vytápění. V noci jsou venkovní zastiňovací doplňky stažené, aby zabránily úniku tepla z interiéru.

Systém KRX 100 se skládá z řídicí jednotky zastiňovacích doplňků, která se instaluje na stěnu, z adaptéru a bezdrátového slunečního a teplotního čidla.

Do ploché střechy

Zvláště pro některé majitele chat může být velmi zajímavou novinkou okno do ploché střechy. Okno s označením CVP lze otevírat pomocí inteligentního dálkového ovladače. Slouží tak nejen k prosvětlení, ale umožňuje i větrání interiéru. Otvírání oken lze časovat nebo sdružovat do skupin. Dešťový senzor zajistí zavření okna už při prvních kapkách.

Okno Velux se zatepleným lemováním má lepší tepelně izolační vlastnosti

Střešní okno do ploché střechy CFP je pevné a neotvírací, proto se hodí do prostor, kde plní funkci prosvětlení. Je zaskleno izolačním dvojsklem s tvrzeným venkovním sklem a lepeným vnitřním sklem. Z horní strany je opatřeno akrylátovou nebo polykarbonátovou kopulí. Velux nabízí u obou variant nové velikosti v rozměrech oken 90 x 120 cm a 100 x 150 cm. Okna CFP a CVP je možné doplnit o vnitřní zastiňovací plisovanou roletu s elektrickým ovládáním.

K dalším novinkám patří i zateplené zapuštěné lemování oken, které znásobuje jejich tepelně izolační vlastnosti oproti starším typům. V případě výměny okna za nové stejného rozměru je montáž velmi snadná.

Plast jako borovice a dub

Za pozornost stojí rovněž střešní okna Roto Designo v dekoru Borovice a Zlatý dub. PopRO dle výrobce nabízejí zajímavou kombinaci vzhledu dřevěného masivu a všech výhod plastových střešních oken. K nim patří především výrazně vyšší životnost oproti střešním oknům ze dřeva. Roto garantuje na profil křídla i rámu 15 let záruky proti prasknutí. Profil je odolný také proti UV záření.

Velux GGL/GGU Solar je dodáváno včetně zabudovaných prvků pro solární napájení

Plastová střešní okna Roto Designo R4 a R7 v dekoru Borovice a Zlatý dub jsou standardně vybavena dvěma druhy izolačních dvojskel se samočisticí vrstvou Aquaclear, zvýšenou izolací proti hluku a přehřívání.

Všechna střešní okna Roto se vyrábějí smultifunkční klikou dole na křídle, díky které je okno snadno ovladatelné i v někdy těsnějších podkrovních prostorách.

Pro zvýšenou vlhkost

Novou řadu plastových střešních oken s dekorem borovice pro podkrovní místnosti se zvýšeným výskytem vzdušné vlhkosti nabízí i firma Fakro.

Tvrzená dvojskla i trojskla přispívají v případě oken značky Fakro k energetickým úsporám při vytápění domu

Kyvná a výklopně-kyvná střešní okna mohou být vybavena termoizolačním zasklením v provedení s dvojsklem a také nově v provedení s trojsklem. V obou případech se jedná o energetické úsporné zasklení s vnějším tvrzeným sklem odolným proti krupobití a vnitřním sklem s reflexní vrstvou. Kvalitu zasklení zvětšují použité teplé distanční rámečky a plnění plynem argon nebo krypton. Okna mají již z výroby instalované montážní úhelníky pro montáž na latě.

Fakro má v nabídce rovněž střešní výklopněkyvné okno nové generace FPP preSelect. Je vybaveno dvěma oddělenými funkcemi otevírání – výklopnou a kyvnou. Obě funkce poskytují díky patentovanému systému závěsů a kování stabilitu a bezpečnost užívání při kterémkoliv způsobu otevření.

www.velux.cz, www.fakro.cz, www.roto-frank.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Pro světlo skrze střechu