Oscilační nářadí udělá spoustu práce

Multifunkční oscilační nářadí umí rychle kmitat, a proto ho lze s různými nástavci použít k řezání i broušení. Zvládne dřevo, plasty, měkké kovy včetně hřebíků, ale i sádrokarton.

Extol Premium

Multifunkční rychloupínací bruska Extol Premium představuje „zlatý střed“ mezi oscilačními přístroji pro domácí dílnu. Podle výrobce zvládne přesné práce na těžko přístupných místech (provádění výřezů v rozích nábytku, obkladaček apod.), výhodou je velmi silný 400W motor a elektronický systém, který zajišťuje stálý výkon brusky i při nízkých otáčkách. 2 002 Kč (Extol)

Bosch PMF 220 CE

Nástroj se prodává v sadě, která obsahuje bimetalový segmentový pilový list na dřevo a kov, sadu deltových brusných papírů, deltovou brusnou destičku 93 mm, další pilový list na dřevo a inbusový klíč, to vše v plastovém kufříku. Nářadí je určeno pro celou řadu prací v rozsahu, který multifunkční nástroje umožňují, tedy zejména k řezání, broušení a čištění různých materiálů. 2 176 Kč (Bosch)

Ryobi R18MT-0

Nezapomeňte ani na oscilační nářadí na akumulátorový pohon. Stejně jako u jiných druhů aku nářadí lze i multifunkční brusky a řezačky koupit ve variantách s baterií nebo výrobky, které v základní sadě akumulátor nemají a umožňují využít univerzálních baterií téže značky. Příkladem je i Ryobi R18MT-0, která je k dostání např. v Uni Hobby. Nástroj má kloubovou čtyřpolohovou hlavu. 2 490 Kč (Ryobi)

DeWALT DCS356N

Profesionální multifunkční bruska DeWALT je dalším nástrojem z rodiny aku nářadí, které se prodává bez baterie. Bezuhlíková aku oscilační bruska 18 V vydrží podle výrobce dvakrát větší dobu provozu než standardní uhlíkový motor. K produktu se dodává rozmanité příslušenství a systém QUICK-CHANGE umožňuje jeho rychlou výměnu bez použití dalšího nářadí. 4 490 Kč (DeWALT)

Black & Decker MT300KA

Oblíbený výrobce nářadí pro domácí dílny Black & Decker má v sortimentu i brusku MT300KA v tradičním designu značky. Vyznačuje se elektrickým pohonem, hmotností necelých 2 kg, integrovaným odsáváním prachu, příjemnou ergonomickou rukojetí a rychloupínáním příslušenství. Je vybavena adaptérem pro často prodávané příslušenství značek Bosch, Einhell a Worx. 1 990 Kč (Black & Decker)

Jak vybrat?

Výkon motoru (výrobci a prodejci uvádějí častěji příkon) do 250 W převažuje v kategorii hobby nářadí a pro domácí práce je dostačující. S příkonem 250 až 350 W zvládne bruska i náročnější a častější práci. Aku brusky vybírejte podle pracovního napětí a kapacity akumulátoru. Vyšší napětí akumulátoru (např. 18 V) znamená výkonnější nářadí.
Počet kmitů je důležitý stejně jako možnost jejich plynulé regulace. Vyšší hodnoty kmitů jsou lepší pro řezání tvrdších materiálů (kov, dřevo), s nižším počtem kmitů se lépe opracovávají např. plasty.

Text: Richard Guryča
Foto: archiv firem

Oscilační nářadí udělá spoustu práce