Nářadí na baterie

Rubrika: Dílna

Robotická sekačka Automower si dokáže sama najít cestu k dobíjecí stanici

S jarem přichází čas nákupů nářadí pro dílnu a zahradu. Výrobci přitom rozšiřují nabídku nářadí akumulátorového. Na baterie tak dnes můžete mít přístroje, u nichž by to dříve bylo nemyslitelné.

Akumulátorové nářadí má řadu výhod. Kutilové i řemeslníci už dávno znají například přednosti akušroubováků či akuvrtaček. Lehké a výkonné přístroje, při jejichž používání vás neomezuje vzdálenost od zdroje energie a překážející šňůra však lze stále častěji najít i v segmentech dílenské i zahradní techniky, v nichž ještě donedávna dominovaly benzínové motory či pohon na síťový elektrický proud.

Zvlášť v případě výrobků, určených pro údržbu zahrady, prožívá trh s akunářadím doslova raketový vzestup. Pojďme se tedy podívat, co je nového a co stojí za pozornost.

Souboj s paměťovým efektem

Akumulátorové zahradnické nůžky Ciso stříhají větve o průměru devíti až čtrnácti milimetrů podle tvrdosti dřeva

Mezi výrobci akunářadí dominuje šíří své nabídky především Bosch. V katalogu této firmy najdete řadu osvědčených přístrojů a rovněž několik novinek, přičemž výrobce upozorňuje na zdárný vývoj technologií i ve vztahů k některým negativním jevům, které používání nářadí na akumulátorový pohon provázejí. Jde především o samovolné vybíjení a o takzvaný paměťový efekt baterií, které opakovaným, často nesprávným či nedostatečným nabíjením ztrácejí svoji kapacitu a negativně tak ovlivňují výkon jednotlivých nástrojů. Dalším zajímavým trendem u Bosche i dalších výrobců je nabídka celých programů či kompatibilních řad jednotlivých nástrojů na akumulátorový pohon, u nichž si vystačíte pouze s jedním zdrojem. Sestavy lze buď pořídit v kompletních setech, nebo případně jednotlivé kusy dokupovat už bez nutnosti pořizovat ke každému kusu nářadí bateriový zdroj a nabíječku. Nově vyvinuté lithium-iontové baterie se vyznačují zejména vyšším výkonem při nižší hmotnosti (až o 50 procent oproti starším typům). Potlačení paměťového efektu zaručuje neustálou připravenost zdrojů k použití a pokud je potřeba akumulátory nabít, výrazně se snížila doba, potřebná pro jejich nabíjení oproti běžným typům.

Jeden akumulátor na vše

Právě Bosch má v nabídce akumulátorový 18 V systém s názvem Power4All. Ten umožňuje napájet z jediné baterie vrtací šroubovák, příklepovou vrtačku, přímočarou pilu, multibrusku, multifunkční svítilnu a dokonce i akumulátorové zahradní nářadí jako strunové sekačky a nůžky na živý plot. Lze tedy koupit sadu tvořenou základní sestavou obsahující nástroj, jednu nebo dvě baterie 18 V a nabíječku v přenosném kufříku a poté si koupit každý nástroj pro další práce za nižší cenu bez baterie a nabíječky. Do systému patří například příklepový vrtací šroubovák PSB 18 LI-2. Díky dvourychlostní převodovce má na první stupeň dostatečnou sílu pro šroubování a na druhý stupeň vysokou rychlost pro vrtání s příklepem i bez něho. Maximální průměry vrtání jsou 35 milimetrů do dřeva a 12 milimetrů do betonu. S akumulátorem stojí 5 399 korun.

Nářadí, které lze použít v systému Power 4All od firmy Bosch

Vítaným pomocníkem v dílně může být i se systémem rovněž kompatibilní přímočará pila Bosch PST 18 LI, která se prodává za 2 399 korun bez akumulátoru. Je vybavena oblíbeným zjednodušeným systémem výměny pilového plátku Bosch – SDS. Dlouhá životnost baterie, snížené vibrace, integrované osvětlení či zásobník na šest pilových plátků řadí pilu mezi účinné univerzální pomocníky domácího kutila.

Řada dále obsahuje multifunkční brusku Bosch PSM 18 LI pro broušení dřeva, plastů i kovů. Tato deltabruska má tvar žehličky a různé brusné nástavce se na ni upevňují pomocí rychloupínacího SDS systému, díky němuž je nástroj univerzální. Bez baterie stojí 1 799 korun.

Na větve i na trávu

Výše zmíněný set Power4All lze doplnit také například o akumulátorové zahradní nůžky Ciso. Měly by zvládnout na jedno nabití až pět set střihů čerstvého dřeva do průměru 9 milimetrů a díky posilujícímu systému Power Blade si poradí i s měkkým dřevem o síle 14 milimetrů.

Na trhu přibývá i strunových sekaček na akumulátorový pohon. S baterií váží kolem pěti kilogramů

V segmentu zahradního nářadí se rozšiřuje i nabídka sekaček trávy na akumulátorový pohon. Výhody jsou zřejmé. Odpadá nutnost poměrně náročného a zátěžového provozu benzínového motoru a zároveň závislost na přívodu ke zdroji elektrické energie.

Pokud chcete, aby vás sekání zahrady nestálo téměř žádnou námahu, pořiďte si robotickou sekačku Automower od švédské firmy Husqvarna. Novinkou pro letošní rok je Automower 305, který je vhodný zejména pro menší trávníky. Její použití je jednoduché. Na začátku se pouze musí pomocí speciálních ohraničujících vodičů vymezit prostor, ve kterém se bude Automower pohybovat a sekat. Vodiče přitom není třeba ukládat pod povrch, stačí je položit na zem a zajistit skobami. Po několika týdnech vodiče zarostou a zcela zmizí z trávníku. Automower je napájený akumulátorem, ovšem dobíjení z dobíjecí stanice si zajistí sám a sám si k ní podle potřeby najde cestu. Po trávníku se Automower pohybuje rovněž sám a seká v nepravidelných vzorech. Pokud narazí na překážku, zastaví se a vydá se jiným směrem. Malé odřezky trávy nechává na trávníku, kde se rychle rozloží a působí jako hnojivo. Neomezují ho povětrnostní podmínky, den ani noc. Proti krádeži je chráněn alarmem a osobním PIN kódem, a pokud se převrátí nebo zvedne ze země, sekací břit se automaticky zastaví. Komfortu sekačky odpovídá cena 37 990 korun.

Sekačka LI 34 z řady Rotak od Bosche dokáže na jedno nabití posekat až tři sta metrů čtverečních zahrady

Klasické sekačky na akumulátorový pohon nabízí v řadě Rotak také Bosch. Například sekačka s označením 34 LI zvládne na jedno nabití posekat 150 až 300 metrů čtverečních s ohledem na náročnost terénu, s šířkou střihu 34 centimetrů a výškou střihu od 20 do 70 milimetrů. Sekačka je k dostání za cenu 11 799 korun.

Ze stále širší nabídky akumulátorových sekaček stojí za pozornost i ruční strunová sekačka Black&Decker GLC2500. Za cenu kolem 2 500 korun získáte přístroj, poháněný 18 V akumulátorem, s výdrží 25 minut práce na jedno nabití. Sekačka, dlouhá 115 centimetrů, váží s nasazeným akumulátorem zhruba čtyři a půl kilogramu a dodává se v černé nebo červené barvě.

Co lze dokázat s řetězem

Akumulátorová pila STIHL zvládne i kácení menších stromů

Mezi horké novinky na baterie patří i první akumulátorová motorová pila značky STIHL. Je vhodná pro použití při řezání palivového dříví, péči o pozemek, práci na zahradě či řezání v uzavřených místnostech. Pila má velmi nízkou úroveň vibrací, je velmi tichá. Má vodicí lištu 30 centimetrů a lze s ní řezat malé stromy o průměru 20 centimetrů. Na trhu bude od května 2011.

V zahradě najde využití i další produkt od Black&Decker. Je jím zkracovací pila Alligator na akumulátorový pohon. Na jedno nabití provede zhruba 150 řezů s průměrem 3,5 centimetru s efktivní šířkou řezu 10 centimetrů. Pila Alligator se prodává za cenu kolem tří tisíc korun.

Zhruba deset tisíc korun zaplatíte za řetězovou pilu Bosch AKE 30 LI. Novinka v nabídce Bosche patří k nejvýkonnějším řetězovým pilám na trhu. Je vybavena řadou uživatelsky vstřícných komponentů, například rukojetí Softgrip s měkkou gumovou tlumicí vložkou. Ukazatel množství oleje a automatické mazání olejem zabraňují chodu řetězové pily na sucho a elektronická bezpečnostní brzda proti zpětnému rázu s akustickým signálem přispívá k bezpečnosti práce s tímto výkonným nástrojem.

Do domácí dílny

Z kotoučových pil na baterie stojí za úvahu například pila Dewalt DW007K za 16 tisíc korun. Kotouč o průměru 165 milimetrů dokáže řezat do maximální hloubky 55 milimetrů a provádět šikmé řezy do úhlu 45 stupňů.

Šroubovák Protool DWC ocení hlavně profesionální řemeslníci

Pro Dewalt hovoří i možnost pořizovat aku nářadí v sadách. Sady Combopack jsou nabízeny s různým napájecím napětím a jsou k dispozici v rozdílných konfiguracích, které mohou obsahovat akumulátorové příklepové vrtačky, šroubováky, kotoučové pily, mečové pily, přímočaré pily, ponorné pily a svítilny. Systém sad Compoback ocení především profesionální řemeslníci.

Pro ty je určen také aku stavební šroubovák Protool DWC 12-4000 DEC LI SET. Je vybaven elektronickým vypínáním pro přesnou hloubku zašroubování a dlouhou životnost. Umožňuje rychlé nasazení zásobníku na vruty bez použití nářadí a jeho lithiumiontový akumulátor slibuje maximální výdrž. Prodává se za cenu okolo 14 tisíc korun.

Za necelé dva tisíce korun pak lze pořídit rovněž spolehlivý značkový nástroj na šroubování s akumulátovým pohonem od Narexu. Šroubovák českého výrobce řemeslnického nářadí Narex ASV 7 Li pracuje s akumulátorem 7,2 V a do dřeva zašroubuje vrut o maximálním průměru čtyři a půl milimetru. Nástroj lze použít i k vrtání do průměru otvoru osm milimetrů. Baterii trvá nabití zhruba dvě a půl hodiny. Kromě jiných funkcí je šroubovák vybaven i osvětlovací LED diodou či doběhovou brzdou.

www.bosch.cz, www.narex-makita.cz, www.akunaradi.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Nářadí na baterie