Co vystavit na poličku

sbírka budíků

Obyčejné předměty vyniknou ve větší skupině. Foto: Shutterstock

Polička, horní deska komody, okenní parapet či výklenek ve zdi jsou ideálním prostorem k vystavení oblíbených pokladů. Těmi může být cokoliv, co vašemu oku lahodí – sbírka sukulentů, zajímavé minerály nebo suvenýry z dovolené.

Zatímco v uzavřených zásuvkách a skříňkách skladujeme věci potřebné, které ale většinou na pohled zas tak pěkné nejsou, otevřené police lákají k vytvoření kompozice ze všelijakých dekoračních předmětů. Mohou vás těšit jen svým vzhledem, často se však pojí s nějakou vzpomínkou.

dekorace

Originální plastiky se postarají o osobitost sbírky (Foto: Fler, divysny)

Příroda doma

mušle

Suvenýry patří na poličku také. Foto: Shutterstock

Nevyčerpatelným zdrojem inspirace pro dekorace v interiéru je příroda. Zátiší tvořené živými i sušenými rostlinami, zajímavě rostlým dřevem, ulitami mořských živočichů či nevšedními minerály různých odstínů i tvarů bude přispívat k harmonické atmosféře v místnosti. Máte-li sbírku kaktusů či pokojovek, budou se na poličce vyjímat také.

Pracovat se dá se vším

dekorace ze dřeva

Přírodní dřevo vypadá dobře v jakékoliv formě (Foto: Bella Rose)

Sbíráte porcelánové šálky, staré budíky nebo dřevěné špulky na nitě? Vytvořte si zajímavou kompozici i ze zdánlivě obyčejných předmětů. Vzácné kousky můžete schovat pod skleněný poklop, aby na ně nesedal prach. Zapátrat můžete na půdě i ve stodole, třeba objevíte starý psací stroj, pěkné nádobí nebo něco úplně jiného, co efektně doplní vaši sbírku, nebo vystavte suvenýry dovezené z cest.

Chcete-li na poličce vystavit knihy, můžete buď sáhnout po těch nejoblíbenějších z knihovny, nebo naopak vybrat několik kousků, které zvolíte přesně tak, abyste dotvořili kompozici na poličce. Barva přebalu i vhodná velikost mohou být v tomto případě výjimečně důležitější než obsah knihy.

Jak na kompozici

Kromě výběru zajímavých předmětů je důležité i jejich uspořádání. Pohrajte si s velikostí jednotlivých kousků, vybírejte barvy, kontrastní textury, vytvořte skupinky dekorací. Obvykle vypadá dobře, pokud z různě vysokých dekorací vytvoříte trojúhelník.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a se svolením firem Fler/divysny, Bella Rose

Co vystavit na poličku